10 filme pentru care este imposibil să nu iubești știrile din Belmondo

Timpurile s-au schimbat, iar Belmondo sa schimbat, de la un cinic la un aventurier ironic sau gangster, într-un spion onest sau un cascador nebun. Bebel, așa cum au numit fanii francezi actorul, a devenit deja o comoară națională în patria sa pentru venerabila sa 80 de ani. În Rusia, au avut întotdeauna un sentiment delicat pentru "toți francezii", iar filmele lui Belmondo nu fac excepție. Weekend-ul proiectului RIA Novosti reamintește zece roluri pentru care este imposibil să nu-i iubești pe Belmondo.







"Probabil, am ghicit momentul potrivit: am venit cu nasul meu rupt, liber, într-o jachetă simplă și m-au acceptat." Un nou moment a început pentru cinematograf ".

Timpurile s-au schimbat, iar Belmondo sa schimbat, de la un cinic la un aventurier ironic sau gangster, într-un spion onest sau un cascador nebun. Bebel, așa cum au numit fanii francezi actorul, a devenit deja o comoară națională în patria sa pentru venerabila sa 80 de ani. În Rusia, au avut întotdeauna un sentiment delicat pentru "toți francezii", iar filmele lui Belmondo nu fac excepție. Weekend-ul proiectului RIA Novosti reamintește zece roluri pentru care este imposibil să nu-i iubești pe Belmondo.

"La ultimul respirație" (À bout de souffle, 1960)

10 filme pentru care este imposibil să nu iubești știrile din Belmondo

Shotat din filmul "Pierrot Mad"

"Pierrot le fou" (1965)

Belmondo în Godard au apărut câteva ori, iar activitatea lor cele mai recente în comun - filmul „Le Fou Pierrot“ a fost poate chiar mai puternică decât prima. Deși filmul la momentul criticat pentru excesivă și, potrivit criticilor, cantitatea de violență și pentru faptul că numele este o referire directă la Pierre Lutrelya №1 penale poreclit în post-război Franța, deși intriga filmului nu are nimic de-a face cu istoria Lutrelya.

10 filme pentru care este imposibil să nu iubești știrile din Belmondo

Un film încă din filmul "Mad Pierrot", 1965

Belmondo a declarat în multe interviuri că ia plăcut să lucreze cu Godard, iar acest rol a solicitat în mod repetat una dintre cele mai iubite. Dar cooperarea lor nu a procedat, Belmondo a declarat intr-unul din interviul său vechi: „Godard mi-a vizitat în urmă cu douăzeci sau douăzeci și cinci de ani am cumparat apoi drepturile de ecranizare ale cărții Mesrina.“ Instinct of Death „Godard a devenit interesat, dar a vrut sa în film. am citit doar cartea, uita la aparatul de fotografiat. el a vrut să facă un film despre actorul vrea să joace un rol Mesrina ... acesta a fost sfârșitul. După aceea, nu l-am întâlni. şi înainte de asta ... După ce a venit la mine și sa oferit să stea în film despre un tip care fură o mașină. Și, fără a spune nimic mai mult ush mananca ".

„Dacă asculți alte vorbareti, se pare că am murit după“ Mad Pierrot“. Da, nu am acționat în unele capodopere. Dar dacă am avut de a alege între un film care poate provoca emoție buchet de snobi, iar imaginea pe care ar fi primit aprobarea caldă a publicului , Nu aș ezita un minut să decid ce să împușc.

"Parisul arde?" (Paris brûle-t-il. 1966)

Rol - Yves Morand, poreclit Pierelot

10 filme pentru care este imposibil să nu iubești știrile din Belmondo

Jean-Paul Belmondo în filmul "Este ars Parisul?", 1966

Numele benzii a dat unul dintre „legendele“ din al doilea război mondial: Hitler, realizând că el nu a putut ține la Paris, a ordonat să-l șteargă de pe fața pământului, și în acest scop a trimis în orașul generalului von Choltitz. El nu a reușit sarcina, orașul a lansat forțele aliate, iar Hitler a aflat de acest lucru, se presupune, numit von Choltitz cerând cu furie un răspuns la întrebarea: „Este Paris ardere?“.

Inițial sa presupus că Belmondo joacă colonelul Henri Tanguy de lei vechi (unul dintre liderii Rezistentei franceze), mai târziu în acest rol a dat Bruno Cremer, în primul rând datorită asemănării extern mai mare la prototipul Kremer. Dar Belmondo a rămas în film ca un alt luptător împotriva fascismului - Iva Moranda (pseudonimul "Pierrelot"). Se crede că pe faptul că Belmondo a jucat în acest film, a insistat pe marele său fan - Kirk Douglas, care la jucat pe generalul Patton. Un alt partener Belmondo despre film a fost Alain Delon: prieteni de la tinerețe, actori rivali, așa cum apar adesea în ochii publicului, rareori întâlniți pe scenă.

Belmondo avea opt ani când a început războiul.

"În timpul războiului, am fost scos din capitală, m-am întors după eliberare, îmi amintesc atmosfera pe străzi, oameni plini de bucurie și entuziasm" Probabil cel mai memorabil lucru este acesta ".

În film, un alt clasic al cinematografului francez, Louis Malm Belmondo, în propriile sale cuvinte, a reușit să joace "ticălosul" și, de asemenea, să încerce pe o haină rochie. Acest dramă de costum povestește despre Georges Randal: unchiul său la lăsat fără moștenire, iar el la răzbunat prin jefuirea apartamentului său. Dar fiecare jaf nou provoacă dependență în sufletul său, asemănător cu alcoolismul sau dependența de droguri. Belmondo a reușit să demonstreze în mod convingător degradarea morală a eroului său.

10 filme pentru care este imposibil să nu iubești știrile din Belmondo






Shot din filmul "Thief"

În ceea ce privește evaluarea de către spectatori și critici, atunci, așa cum se întâmplă adesea, la început banda nu a fost apreciată:

“... eșecul filmului nu a scăpat. Astăzi, această imagine este considerată a fi una dintre cele mai bune am. Am ceva foarte mult ca personajul lui. Și am fost reproșat faptul că este pasiv. Cand joc prost pe ecran, spunându-mi că acest lucru este prea mult. Și când filmul a ieșit pe ecran, cunoscutul critic "Observatorul Nouvel", Jean-Louis Bory, a susținut că am adormit pe drum.

"Sirenele" Mississippi "(La sirène du Mississipi, 1969)

10 filme pentru care este imposibil să nu iubești știrile din Belmondo

O lovitură din filmul "Sirene" din Mississippi "

Potrivit criticilor, banda a fost un eșec atât al regizorului, cât și al actorului. Când filmul a ieșit, iar publicul și presa întâlnit rece lui: Belmondo obișnuiți să gândească în rolul câștigătorului, și nu un iubit înșelat, manipulat de o femeie, iar Truffaut a crezut întotdeauna spectatorii judecător șef al muncii sale, iar în cazul în care filmul nu este acceptat, înseamnă că el nu a fost un succes. Dar, după un timp, au început să se uite la această lucrare cu totul altfel. Acest film a fost singura lucrare comună a lui Belmondo și Truffaut.

"A fost foarte plăcut să lucrez cu Truffaut, a iubit actorii, iar după eșecul filmului a scris o scrisoare - știe că îi plăcea să scrie scrisori!" - îmi cer scuze că m-au atras în această poveste ".

Cel mai mare succes al lui Belmondo în anii 1970 a fost banda gangster "Borsalino", unde a jucat cu Alain Delon. Ei au reușit să creeze un duet armonios: Belmondo relaxat și ironic, pe de o parte, și Delon, pe de altă parte, întunecat, reținut. Ei joacă doi prieteni care, începând cu mici misiuni pe care le iau de la gangsterii din Marsilia, iau gradual crima organizată în oraș sub control. Dar nu va exista un sfârșit fericit. La sfârșitul eroului Belmondo este ucis în fața unui prieten.

10 filme pentru care este imposibil să nu iubești știrile din Belmondo

Shot de la filmul "Borsalino"

Delon a fost inițiatorul filmului, iar în cazul în care imaginea ar fi fost lansat în cinematografe pe proiectul de lege, în loc de convenite fraza „Belmondo și Delon în film ...“, a scris „Alain Delon este ...“. Sa spus că acest lucru a provocat un conflict între actori (Belmondo natural nu a fost de acord cu această formulă). În cele din urmă, totul a fost rezolvat, dar mai târziu actorii se opreau din ce în ce mai mult unii pe alții, inventând noi motive de rivalitate.

"Nu am avut niciodată o gelozie reală, am jucat roluri diferite și am rămas mereu prieteni". Spre deosebire de legendă, filmarea lui Borsalino a mers bine.

"Magnific" (Le magnifique, 1973)

Rolul - Francois Merlin / Bob Saint Clair

În 1970-1980 Belmondo din ce în ce a acționat în comedii, iar filmele sale sunt din ce în ce mai populare cu publicul, și nu numai în Franța, ci și în străinătate: în Uniunea Sovietică au fost incredibil de populare „incorigibil“ și „Magnificent“ de Philippe de Broca și "Monster" Claude Zidi (în dublarea rusă Belmondo exprimată de Nikolai Karachentsov).

Cel mai bun dintre comediile sale este caseta "Magnifică". unde actorul a interpretat scriitorul François Merlin, obsedat de personajul său - super-spionul Bob St. Clair (sau Sinclair în manierele englezești), în rolul căruia, din nou, Belmondo. Scenaristul Francis Weber și-a retras numele din credite, hotărând că regizorul și-a distorsionat ideea, dar caseta a fost printre cele mai mari filme franțuzești din acel an și este încă populară. Belmondo numește acest film cel mai iubit și vorbește despre eroul său:

„Acest caracter este uimitor pentru mine. Am jucat atât de multe personaje majore care toți au decis că eu sunt într-o astfel de viață. Fără oameni Philippe de Broca s-ar putea uita că eu sunt un comediant. Din păcate, în acest gen este foarte rar găsi o poveste bună“ .

"Profesionist" (Le professionnel, 1981)

Rolul spionului Jocelena Beaumont. trasată într-o conspirație politică, este destul de tipică pentru rolul lui Belmondo și totuși nu a devenit "alta" din cauza carismei actorului.

10 filme pentru care este imposibil să nu iubești știrile din Belmondo

Shot de la filmul "Professional"

Cele mai memorabile momente ale filmului - care mai târziu a devenit subiect de parodii (cea mai înaltă formă de recunoaștere, în cazul în care un pic parafrază Oscar Wilde) - este, desigur, ultima scenă a filmului, care completează tema muzica lui Ennio Morricone. Chi Mai a fost inițial o coloană sonoră la seria TV BBC. Belmondo a auzit-o odată la radio și a fost impresionată, după care a sugerat să o folosească în film.

În anul lansării pe ecran a comediei anti-fasciste "Ace of the Ases" a devenit cel mai mare film franțuzesc care a obținut încasări, doar Steven Spielberg, "Alien", a reușit să-l înfrunte. Acesta este cel mai izbitor exemplu al muncii cascadorului Belmondo, dar, în ciuda succesului publicului, filmul nu a scăpat de critici. Faptul este că el a mers simultan cu panglica clasicului clasic francez Jacques Demi, dar publicul a preferat această dramă o farsă cu Belmondo. Ce a devenit pentru criticii care au apreciat foarte mult filmul Demi, un alt motiv pentru reproșuri.

10 filme pentru care este imposibil să nu iubești știrile din Belmondo

Shot de la filmul "As From the Aces"

„În ochii intelectualilor pariziene m-am uitat“ joker-cascador. „Ei au crezut că comedia nu fac pe umăr, așa că am decis să devin un cascador. Ca suficient să stea în aer, pentru a se asigura că taxele filmul!“

Belmondo se întoarce la cinema. Trailer al filmului "Omul și câinele lui"

„Eu sunt, fără efecte speciale au fost“, - a declarat Belmondo, adăugând că el a fost de acord să joace doar pentru că el a avut posibilitatea de a juca o persoană în vârstă și slabă, adică, de fapt el însuși.

"Omul și câinele său" - un remake al casetei de către Vittorio De Sica "Umberto D." 1952. Abandonat de cei dragi lăsate pe stradă, fără un erou trai găsește consolare în doar prieten, câinele său, pe care el o numește și „câinele meu“. Săptămânalul Le Point, a scris în recenzia sa de film: „... scuturarea imaginea fragilității umane și frustrare într-o lume în care singurul scop al vieții devine un câine.“.

"Intoarcerea sa este un eveniment unic in istoria cinematografiei", a spus prietenul lui Belmondo, gazda TV Michelle Drucker. "Nu contează dacă este bine sau rău, pentru țară, pentru oamenii din Franța, înseamnă: Jean-Paul sa întors".

10 filme pentru care este imposibil să nu iubești știrile din Belmondo

Shotat din filmul "Omul și câinele lui"

Utilizatorul se obligă să nu încalce legislația actuală a Federației Ruse prin acțiunile sale.

Utilizatorul se angajează să vorbească respectuos cu alți participanți la discuții, cititori și persoane care apar în materiale.

Scrisoarea ar trebui să includă:

  • Subiect - Restaurare acces
  • Autentificare utilizator
  • Explicarea motivelor acțiunilor care au reprezentat o încălcare a regulilor de mai sus și care au condus la blocarea acestora.

Dacă moderatorii consideră că este posibil să restabilească accesul, atunci acest lucru se va face.

În caz de încălcare repetată a regulilor și re-blocare, utilizatorul nu poate fi restaurat, blocarea este completă în acest caz.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: