10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

Vegetarian> Despre animale> 10 animale mâncate de oamenii moderni vii

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

În societatea secolului XXI, este legal nu numai să mănânci animale moarte. În unele restaurante sunt servite încă în viață. În ciuda cruzimii procesului de a mânca în viață, precum și a pericolului pe care anumite animale îl pot suporta, oamenii continuă să comandă asemenea feluri de mâncare. Acestea nu sunt interzise prin lege.







Elementele individuale ale acestui meniu exotic pot fi dificil de perceput, provocând groază, șoc și dezgust. După citire, chiar și oamenii departe de vegetarianism înțeleg de ce omenirea se apropie treptat de ea.

1. Sannakji

Octopuses sunt creaturi neobișnuite. Acestea sunt numite una dintre cele mai inteligente creaturi de pe planetă, deși au un sistem nervos și un creier fundamental diferit de cel al nostru.

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

Restaurantele de lux din Coreea de Sud trăiesc caracatiță mici, asezonate cu susan (sau chimen), ulei sau sos de soia servit într-un vas separat. Acest fel de mâncare aperitiv cu caracatiță se numește sannakji. Uneori, caracatita vii tentaculele sunt tăiate și le-a hrănit doar în timp ce acestea sunt încă în mișcare. Uneori se taie în bucăți și, de asemenea, până când a murit, a trimis vizitatorului mesei restaurant. Se crede că forma caracatiță neumerschvlennom tastier.

2. Casu Marzu

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

În primul rând, brânza tradițională de Pecorino Sardo din lapte de oaie este adus la putregai. Apoi tăiați stratul superior al acestuia, astfel încât muștele de brânză să poată să stea nestingherită la nivelul larvelor. Viermii înțepați încep să mănânce brânză, să-l priveze de grăsime și să-l aducă la înmuiere. Acidul din larvele gastrointestinale se revarsă uneori. Rotarea, fermentația, descompunerea și duhoarea puternică - și acum, brânza este gata de utilizare.

În mod tradițional, Casu Marzu este mâncat împreună cu viermi - deoarece se crede că, dacă larvele sunt în viață, atunci brânza nu este otrăvitoare. Cu toate acestea, viermii se luptă pentru viață și mâncarea lor nu este ușoară. Sunt capabili să sară la distanță de 15 cm pentru a scăpa. În stomac nu sunt adesea digerate și încercați să forați peretele intestinal, care nu reușesc. Dar este posibil să provoace frustrarea consumatorului, durerea, greața și diareea sângeroasă. Brânzeturile cu larve provoacă deseori otrăviri și alergii. Cu toate acestea, numărul de persoane care doresc să mănânce acest tip de mâncare nu scade din când în când, atât în ​​rândul locuitorilor din zonă, cât și al turiștilor. Cascavalul kasu marzu (prețul căruia uneori se oprește la scară) este încă popular.

3. Urchinii de mare

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

Vieții de mare vii sunt mâncați în mod tradițional de către locuitorii țărmului mediteranean (inițial - în Italia), precum și în America de Sud și America de Nord, Japonia și Noua Zeelandă. Animalele sunt servite în restaurantele încă agitate. În același timp, sunt aduse și dispozitive speciale pentru a deschide carcasa. Ei descoperă un arici viu și mănâncă o lingură de entrails comestibile - lapte și caviar.

4. Odori Ebi (Odori Ebi)

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

Servit din Japonia. Odori Ebi - creveți foarte tineri, din care se scoate carapacea și se prăjește în grăsime adâncă, dar în același timp rămân în viață. Jumping, răsuciți cu durere, au pus pe o farfurie mare. Înainte de a mânca, creveții se scufundă într-o băutură alcoolică pentru a-și "intoxica". În consecință, animalele se agită mai puțin intens, se pun în gură și se mestecă. Toate aceste proceduri crude și costisitoare se fac pentru a simți gâdilirea crustaceelor ​​mâncate pe limbă.

5. Creveți beți

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

În mod tradițional, mănâncă chinezi. Crevetele adulte (aproximativ 10 bucăți) sunt servite în recipiente cu Baijiu (așa-numita băutură alcoolică cu alcool etilic până la 60%). Animalele din castron sunt foarte active: se zbat, se zbate, încearcă să evite moartea cât mai repede posibil. Pentru redactori, acest lucru este atat de farmec: de dragul entuziasmului sportiv - de a tocata crevetii activi pe furculita si de a le pune in gura, sunt gata sa plateasca o gramada de bani. În plus, dacă oamenii le mestecau rău, "creveții beți" continuă să se miște și după înghițire.

6. Noma Salad

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață






Cel mai renumit restaurant danez este Noma, situat în Copenhaga. În alte țări există o rețea publică de catering.
Una dintre cele mai exotice feluri de mâncare din "Noma" este o salată cu furnici vii (uneori adăugați lăcuste). Ideea este că pe salată (din coriandru sau altceva) deasupra sunt plasate furnici, înainte de răcire, dar încă în viață. Ele nu se mișcă greu, astfel încât consumatorul le poate pune cu ușurință în gură. Costă aproximativ 300 de dolari. Restaurantul Noma (Copenhaga) va deveni faimos pentru feluri de mâncare exotice.

7. Sashimi cu broasca

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

Acesta este un fel de mâncare japoneză. Înainte de sosirea clientului, o broască viu este ținută în bucătărie. După ce sa comandat vasul, broasca este tăiată, pielea este îndepărtată, dar este lăsată în viață cu o inimă bătută. Unele părți se fierb. Uneori acest lucru se întâmplă în special în fața vizitatorului, care după o astfel de execuție mănâncă animalul încă în viață în sashimi.

8. Ikizukuri (Ikizukuri)

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

Ikizukuri este un vas japonez din pește. De obicei, restaurantul are un acvariu mare cu pește de înot. Clienții își aleg creaturile vii după preferințele lor. După aceasta, bucătarul o servește aproape instantaneu. El taie o parte din pește, dar îl lasă în viață. Inima ei bate (făcută special astfel încât clientul să poată vedea), gura se mișcă, capul fluturând pe farfurie.

9. Yin Yan Yu

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

Este și un fel de mâncare japoneză. Dacă pentru ikizukuri de la piese tăiate pește, apoi pentru Yin Yan Yu ei vii prăjit în prăjit. Toate acestea se fac rapid, pentru a nu distruge organele interne, astfel incat pestii vor suferi o jumatate de ora. Clientul din restaurant mănâncă prăjit, dar în viață și fluturând. Proprietarii acestor restaurante sunt foarte mândri de mâncărurile lor exotice costisitoare din animalele vii, deoarece aceasta dovedește prospețimea animalelor care se servesc.

10. Stridiile

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață

Majoritatea oamenilor care consumă stridii proaspete nu își dau seama că sunt încă în viață. Este destul de dificil să determinăm acest lucru din cauza activității scăzute a acestuia din urmă. Dar își păstrează viața mult timp după deschiderea cochiliei. Moartea preia animalele numai după separarea corpului de coajă. De aceea, cel mai adesea, acestea sunt suficiente din ea.

Acest lucru nu este totul. Cea mai crudă și cea mai ciudată modalitate de a mânca (de exemplu, mâncarea creierului unei maimuțe vii) nu am enumărat, considerând că pentru anumite concluzii date este suficientă.

Surse - Wikipedia în limba rusă și engleză, blog de călătorie

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață
Margarita.

Italienii s-au distins cel puțin de două ori și pe danezi. Deși aceasta nu este o listă completă. De exemplu, pentru a pune o imagine pe care oamenii moderni mănâncă (pur și simplu nu există alt cuvânt) creierul unei maimuțe vii, pur și simplu nu am putut ... ceva dincolo de limite ...

Și dacă ai citit blog-uri de călători noastre interne (ceea ce am făcut, de asemenea, în timp ce scrie un articol), puteți descoperi modul în care acestea admira aceste feluri de mâncare - trimis special sute de kilometri să se bucure de o caracatiță viu, prăjit pește proaspăt, și nu disprețuiesc chiar și brânza larve .Ce apoi descrie în detaliu în blog-urile lor.

Bine. Dar poporul nostru este trimis pentru sute de kilometri, pentru că aici nu este încă acceptat și este mai degrabă o excepție, nu o regulă.

Fiți atenți la ceea ce copiați. În fotografie nu există o brânză italiană cu larve, ci o hârtie scoțiană națională - o mustață cu mirodenii, fiartă în stomacul unei oi.

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață
Margarita.

Vă mulțumim pentru vigilența voastră. Puteți da o legătură cu "brânza potrivită" cu larve?

Recent am aflat despre unele lucruri pe care am fost șocați. La ceea ce le-am găsit nu pe site-uri despre vegetarianism sau în general grupuri cu rețete și produse alimentare. Văzând nume ciudate, m-am dus la Google și ceea ce am găsit mi-a provocat tot felul de emoții diferite.
Poate, desigur, eu sunt singura și toată lumea știe despre aceste feluri de mâncare, dar tot vreau să-mi scriu gândurile despre ei.

Una dintre aceste "rețete" este un haukartl. Numele nu mai indica nimic bun, dar învățând mai mult, tocmai am căzut într-o stupoare. Știți ce este asta? Acesta este un rechin putrezit, care este mâncat de unii "gurmanzi" până în prezent. Această rețetă a fost inventată undeva în țări reci, cum ar fi Scandinavia (rețeta antică), dar în general ceva de genul acesta este un fel de mâncare islandeză.
Linia de jos este că rechinii care înota în apropierea acestor țări prea mult amoniac în carne și carcase ale lor duhoarea urina, este lor nerealist (fără otrăvire), poporul acesta a venit să îngroape carcasele de rechini în pământ (!) Timp de 6 săptămâni (!) sape apoi cadavrul și atârnă-l difuzat încă 4 luni!
Cum este posibil să mănânci - nu știu. Brânză roșie, supărată, putrezită. Cine știe câte bacterii există? Majoritatea oamenilor încearcă să "vărce" și să se întoarcă pe partea gresită. Unii pot merge chiar în lumea inna, dacă mănâncă foarte mult.

A doua rețetă este kiwiak. Acum ma șocat cu adevărat.
Se face astfel: iau un sigiliu mort, îl decapitează și îl umple cu pescarii morți (!). Apoi săpe în pământ și așteptați timp de șase luni în timp ce este gata.
Apoi se scot afară și mănâncă pescăruși morți RAW (!).

Este doar de neînțeles. Cine ar trebui să fie, care ar fi carne putredă? În opinia mea, acest lucru este mai rău decât canibalismul. Cum poate un om să vină la asta? Da, aș prefera să mor de foame decât să mănânc animalele putrede.
Doar rupeam șablonul.
Și după aceea există oameni care dovedesc că și meseriașii de carne sunt oameni. Da, cu doi, sunt ciudați și cadavre. Și unii, de asemenea, scavengers.

Te voi regreta si nu voi posta poze. Dar dacă aveți Google, există bloguri care descriu toate aceste bacchanalia cu preparate, cu imagini detaliate, care arată chiar și felul în care oamenii mănâncă acești foarte pescăruși și carnea rechinilor putred.

10 Animale consumate de oamenii moderni în viață
Margarita.

Poate că în acele locuri oamenii nu au nimic de mâncat, nu mai sunt destule alimente, așa că recurg la astfel de metode. Deși, desigur, toate acestea sunt teribile.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: