Miner atrage cu Sevill în semifinalele Ligii Europa - ziarul rusesc

Al doilea cel mai important turneu de club din Europa, se potrivește cu prima semi-finala. În Spania, „Villarreal“ învins engleză „Liverpool“ (1: 0), iar câștigătorul ultimelor două raliuri ale turneului, „Sevilla“, a atras departe de „Miner“ (2: 2).

Având în vedere faptul că „Sevilla“, și-a pierdut șansele de a obține în Liga Campionilor prin campionatul național, toată atenția echipei de Unai Emery la sfârșitul sezonului axat pe Europa League. După cum se știe, câștigătorul Europa League primește un bilet la Liga Campionilor, care este o motivație suplimentară pentru cluburi, cum ar fi „Sevilla“ și „Liverpool“.

Înainte de întâlnirea cu Șahtiar, antrenorul spaniolului Unai Emery a recunoscut că are mari speranțe de succes în competiția europeană.

"Suntem gata să creăm istoria turneului, avem mari speranțe pentru Europa League, deși șansele în confruntarea cu Șahtior sunt egale", a spus Emery.

Destul de sincer, după remiză și chiar și rezultatul, șansele de a ajunge la finală sunt mult mai preferabile pentru Sevilla. În același timp, Șahtira părea foarte demnă împotriva uneia dintre cele mai importante echipe spaniole. Pierdut în minutul cinci mingea nu a afectat starea de spirit a gazdei, care până la sfârșitul primei jumătăți nu numai că a egalat scorul, dar și prin eforturile lui Taras Stepanenko a venit înainte. Și totuși ultimul cuvânt a fost lăsat pentru favorit - în minutul 82 de lovitura de pedeapsă a marcat Kevin Gameiro.

În ceea ce privește meciul din Spania, "Villarreal" a marcat singurul gol în poartă, "Liverpool" deja în timp compensat - a marcat Adrian Lopez. Meciurile semifinale de retur ale Ligii Europa vor avea loc joia viitoare.