Debarcarea portarilor în meciul "preston nort and" - "arsenal" - analiza zborurilor - bloguri

FA Cup este bine că echipa care se înghesuie în diviziile inferioare ale fotbalului englez au o șansă de a concura cu monștrii din Premier League și, în cazul unui rezultat pozitiv pentru a obține faima la nivel mondial până la runda următoare, până când knock out pe cineva mai robust sau de foame pentru trofee. Acesta este Preston North End, care a intrat în rivalii din 1/32 Londra "Arsenal", a decis să se dovedească din partea cea mai bună. Clubul, care a luat ultima Cupa FA încă să joace în Bill Shankly în 1938, au făcut față cu sarcina și a arătat un joc genial, distrugând complet „tunarii“ în prima jumătate a anului. Scorul ar putea deveni un 3: 0, cu toate acestea, „Arsenal“ a fost în măsură să dețină până să rupă decalajul minim, iar în a doua jumătate a anului, în cele din urmă prinde jocul și a pus Restrângerea „invulnerabil“, numele ei înșiși prestontsy. Și cine a marcat din nou cea mai importantă minge în cele din urmă? Desigur, Olivier "Scorpion Strike" Giroux.

Chris Maxwell (Preston North End):

1) În minutul 12, Lucas Pérez după un toc elegant otkidki din Giroud a lovit lovitură densă de apărător, mingea a ricoșat din apărătorii picioare, dar sa întâmplat înainte de Chris a început să răspundă la lovitura și mingea a ajuns, astfel încât portarul, deja mutat în colțul din apropiere, nu a fost dificil să prindem această minge.

2) În minutul 34 AleksuIvobi a reușit să aducă Olivier Giroud într-o poziție confortabilă în careu, de unde se putea decide timp, dar în schimb a aruncat ușor mingea în pedeapsa „Preston“, dorind să intre în cap mersul pe deschiderea Ivobi. dar a fost inexact și mingea a trecut. Maxwell avansa la francez, închizând spațiul pentru o grevă. Având în vedere că Giroux stângaci, iar el sa mutat mai aproape de colțul terenului, a fost decizia corectă, desigur, ar fi să stați la apropierea post, atunci ar exista o șansă de a reflecta într-un fel impactul Alex, în cazul în cazul în care mingea înainte de toate M-am prins. Cu toate acestea, dacă Olivier ar fi fost mâna dreaptă, ar fi putut să lovească cu ușurință mingea în colțul din afară sau să dea un transfer mai concentrat către Iwobi.

3) Aaron Ramsey și-a amintit de existența sa în minutul 37, cimbru, deși nu foarte puternic lovit capul în colțul superior al porții "Preston". Cu toate acestea, Maxwell sa arătat din nou cu cea mai bună mână și a luat cu calm această minge.

4) Imediat după pauză, deja la minutul 46, Ramsey și-a amintit din nou, dar de data aceasta a reușit să înscrie un gol. După ce a primit mingea în centru, în apropiere de pedeapsa, el sa mutat la linia și care vizează împușcat în colțul din dreapta, mingea a fost strâns la pol, și Maxwell nu au avut nici o șansă de a reflecta acest atac. Poate Chris ar costa să se mute mai aproape de colț, urmând mișcările lui Aaron, dar în primul rând, au existat prea mulți jucători, așa că a fost să urmeze o destul de dificil mișcările Ramsey între ele, și în al doilea rând, el ar putea încerca să atingă, și în colțul sau captură portarul de pe tejghea, i sa dat suficient timp și spațiu pentru asta.

5) La minutul 72, în corner, apărătorii lui Preston au ratat Mustafi. el sa desprins și a lovit la poartă. Maxwell stătea chiar în locul în care lovitura a venit să-l reflecte, trebuia doar să-și ridice mâinile. Este ciudat că Chris nu a pus pe niciunul dintre apărătorii pe postul apropiat, deși, dată fiind locația sa în poartă, el a apărat el însuși postul apropiat. Acest lucru are sens. Atunci când se confruntă cu o astfel de echipa competenta Raman, ca „Arsenal“, de obicei detașați fundașul la colțul lung, și a pregătit pentru faptul că este probabil să fie un raliu, nu o aprovizionare, iar impactul pe care îl va avea în zona colțului aproape de gol sau de centru. Cu toate acestea, dacă în tabăra inamicului există astfel de atacatori dimensionali ca Giroux. portarii adesea pun apărătorul pe postul apropiat, iar ei înșiși sunt mai aproape de depărtare, așteptând un pas mare pentru "tip mare".

6) La minutul 76, Girou. după un minunat transfer al echipei Lucas Perez a adus mingea în plasă, dar arbitrii au văzut corect offside-ul și au anulat golul. Maxwell se îndreptă spre francez, dar în acest moment era necesar să zboare spre el, așa cum Irayisos aruncă în vârf. să încerce să îl încurce pe Olivier. Reflectarea loviturii în această situație ar putea fi numai dacă atacantul "Arsenal" însuși ar fi intrat în portar.

7) Alex Iwobi a făcut o lovitură bună, solidă în minutul 82, apărătorii nu au avut timp să-l acopere, dar Maxwell a reușit. prins și a apăsat mingea la pământ. Chris sa mutat pe portarul după Iwobi. care i-au permis să reacționeze corect la această lovitură.

8) În minutul 88, "Arsenal" a reușit să înscrie golul câștigător. Mustafi aruncă mingea în zona de pedeapsă, unde Girou o aruncă pe cursul lui Lucas Perez. el, la rândul său, își aruncă înapoi călcâiul înapoi la francez și este corupt, iar un ricochet din spatele apărătorului încă împinge mingea în poartă. Nu este clar de ce Maxwell nu sa mutat inițial din poartă când Peres a luat mingea. Sau când sa dus transferul către Giroud. Chris ieșirea lui ar putea bloca zona de grevă pentru că, cu toate acestea, este puțin probabil să-l salveze de la o revenire, dar șansele reflecta acest atac, într-un fel de capturare mingea ar fi crescut considerabil.

1) Este neplăcut când primul moment din meci se încheie cu capturarea obiectivului dvs., dar portarul "Aruncătorilor" a trebuit să ia în considerare acest lucru. Deja în minutul 7, jucătorii de la Preston au deschis un cont. Ei bine cunoscut de fanii „Celtic“, „Spartacus“ și „Everton“ Aiden McGeady găsit în suprafața de pedeapsă „Arsenal“ coechipierul său, Hyugilla. A reușit să ia mingea înainte să-i taie pe Montreal. dar chiar și asta nu a salvat londonezii de la obiectiv, a căzut la gazonul lui Huguill. el însuși, aparent, nu mai controlează, corpul dă transferul lui Robertson. și fulgerul l-au înțepenit în colțul liber al porții. Pentru David, nu pot fi plângeri, el a văzut că Nacho nu a ținut pasul cu jucătorul lui Preston, așa că a început să se apropie de Huguill. În viitor, a încercat să respingă lovitura lui Robertson. dar în zadar, pentru că și el stătea pe linia de poartă într-o poziție mai avantajoasă și mingea se duse la el.

2) La 22 și minutul 23 gazdele au avut șansa de a crește scorul de două ori, cu toate acestea, în cazul primului aspect, Mustafa ar putea bloca antet de la Robertson. în cazul celui de al doilea moment al atacului, „Preston“, ea a ratat sansa de 100% nu este clar ceea ce a împiedicat Robertson da o simpla trecere pe la partenerul de intrare căruia a deschis poarta goală. În ambele cazuri, Ospina a acționat corect. Cu toate acestea, în primul caz, el a luat instinctiv un pas spre linia de poartă, se pare că în speranța de a intercepta mingea, sau să confunde inamic, dar a revenit suficient de devreme și ar putea răspunde la pumn.

3) În minutul 25, o lovitură destul de complexă cu rază lungă de sub apărare a fost urmată de Pearson. Mingea sa scufundat în colțul din apropiere, dar Ospina a reușit să răcească mingea din colț și să o transfere în colț. O astfel de tehnică obiective de reflecție este eficientă tocmai împotriva unor astfel de „mingi de profilare“, ca și în cazul în care metoda standard de liliac - de călătorie de-a lungul benzii și l-au dus la mâna lui, prin urmare, nu acoperă corpul lovind din regiune, există riscul ca fata mingii podskochet de palmier și zboară prin poarta .

4) În minutul 36, David a luat o decizie nepăsătoare de a se grăbi să-l facă pe Gallagher. al cărui atelier de transmisie cu balamale a adus la portarul colțului. Ospina nu a avut timp să acopere adversarul, iar el, la rândul său, a decis să arunce portarul. Și dacă nu în timp a venit Nacho Montreal. situația ar putea termina cu un scop. Să observăm, de asemenea, că într-o încercare de a împiedica Gallagher cât mai mult posibil. David a sărit, a pierdut stabilitatea și închiderea timpului, și a fi capabil să reacționeze la o situație periculoasă, care a apărut după Nacho a salvat poarta, cu toate acestea, de a proteja „Arsenal“ a reușit încă să facă față nu este în nici un fel.

5) În minutul 40, când un colț, David a încercat să joace pe ieșire, dar am primit un cot în față, și apoi orientați jucătorului „Preston“ a făcut încă mingea zboară în plasă, dar golul nu a fost contorizată. Să ne clarificăm acest punct. Ospine a avut noroc că jucătorul a atacat faulturi. Dacă ar fi umblat pur și simplu de locuințe fără a expune cot, David nu ar avea timp să minge, și cel mai probabil, timp pentru a finaliza același lucru, iar obiectivul ar fi fost înscris. Colombianul ar fi trebuit să joace în acest moment cu mai multă încredere.

În contul lui Maxwell după ce meciul a fost de 6 salvează, portarul Whoscored a marcat 6.8 puncte. Ospina a respins o lovitură, dar de trei ori mai exact a dat treceri, asigurând o precizie de 93% a vitezei. Pentru meciul său, columbianul a primit 6,4 puncte. În general, ambii portari, după părerea mea, au ținut meciul la un nivel bun, dar au existat momente pentru care nu pot fi lăudate.

Curând vom trece la analiza acțiunilor portarilor în meciul Real Sociedad - Sevilla. După aceea, încearcă să înțeleagă jocul de tineri eroic Luke McGee, a primit laude din partea criticilor, în ciuda patru ratat mingea de londonezi în „Chelsea“ joc - „Peterborough“.