Caracteristicile activității de joc a jucătorilor

Regulile jocului de fotbal prevăd că timpul de joc (90 min) include nu doar așa-numitul timp de joc pur (faza activă), ci și multe opriri în joc (faza pasivă).

Indicatorii de timp totali ai fazelor active și pasive pe meci indică faptul că cel mai mare este volumul fazei private de până la 30 de secunde (o medie de 24,1 minute pe meci). Segmentele de joc cu durată de la 30 la 60 de secunde reprezintă 36% din timpul total al fazelor active (în medie - 19,4 minute) și au o durată mai mare de 60 s - 19% (în medie - 10,3 minute).

Timpul total al fazelor pasive este foarte semnificativ - mai mult de 31 de minute în medie pe meci, i. E. 34,6% din timpul total alocat regulilor jocului. Majoritatea pauzelor (23,8 minute) se opresc pentru 30 de secunde și doar 1/4 - pentru opriri care durează mai mult de 30 de secunde. Se stabilește că timpul net de joc variază de la 60-69 de minute. Numărul de pauze în medie pe joc este de 100-140, în special:

aruncarea-in din cauza secvenței: 35-60 de ori pentru 8-16 secunde;

lovitura de la poarta: 15-22 ori timp de 13-20 secunde;

lovitură liberă și lovitură liberă: 26-38 ori timp de 10-15 secunde;

fulgere unghiulară: 14-16 ori timp de 14-18 secunde;

poziția offside: 8-10 ori 10-12 secunde.

Un raport similar al parametrilor de timp al jocului este logic legat de specificitatea și legile sale, de capacitățile jucătorilor, precum și de regulile jocului. Menținerea unei viteze ridicate de mișcare a jucătorilor - unul dintre principalii factori pentru depășirea rezistenței rivalilor - este posibilă numai dacă există intervale de repaus adecvate.

Fotbalul se referă la sporturi în care majoritatea activităților jucătorilor sunt făcute sub forma unei sarcini de funcționare, caracterizată prin viteze diferite de punere în aplicare. Rularea fotbalistului constă în diferite forme de mișcare (joguri, accelerații, jerks cu o schimbare de direcție). Deseori începe din diferite poziții inițiale, ritmul și tempo-ul variază foarte mult.

Sincronizarea activității motrice a jucătorilor în timpul jocului a arătat că activitatea lor motorie este:

- din ritmul lent efectuat pentru joc de la 224 la 367 de ori; în timp de la 25 la 35 de minute; distanța parcursă între 5 și 7 km;

- de la accelerații la distanțe diferite - de la 40 la 62 de ori; în timp de la 2 minute 25 secunde până la 4 minute 45 secunde; Distanța aproximativă de la 1 la 2 km;

- de la jafuri - de la 45 la 78 de ori; în timp de la 1 min 35 s până la 3 min; Distanța aproximativă de la 870 m până la 1700 m;

- de la sărituri și luptă pentru minge - de la 1b la 42 de ori; în timp de la 1 minut la 2 minute și 30 de secunde.

Cele mai importante forme motorizate folosite de jucători în timpul jocului sunt acțiunile cu mingea. Ei determină specificul acestui sport și îl diferențiază de ceilalți. După cum știți, principalele forme de motor cu mingea în fotbal includ lovituri, opriri, conducând, urmărind, aruncând mingea din lateral, tehnica de a juca portarul. Baza jocului de grup și de echipă este transmiterea mingii. Ei determină ritmul jocului, viteza de atac și combinațiile defensive. Stilul jocului depinde de natura emisiunilor. Elementul cel mai esențial al jocului sunt loviturile pe țintă. Ei determină eficacitatea jocului, numărul golurilor marcate.

Jucătorul în timpul jocului atinge mingea în medie de la 34 la 70 de ori, iar timpul total de contact direct este de aproximativ 135-165 secunde. Se stabilește că cel mai mare număr de ori mingea este deținută de jucătorii de pe linia de mijloc, cel mai mic - apărătorii centrali.

Acțiunile colective ale echipei de fotbal formată din acțiunile jucătorilor individuali. După cum sa menționat deja, din cele 90 de minute de joc 60-69 minute cade pe așa-numitul joc curat. Pe baza observațiilor stabilit că volumul total al acțiunilor tehnice și tactice (TTD), efectuat de către un jucător în timpul unui meci, 19,3% se joacă mingea, 12.3 - receptii pe minge (oprire), 6.1 - să efectueze 3,4 - în accident vascular cerebral, 1,6 - lovituri la golul, 1,1 - pe linia de aruncări în lateral, 3,7% - în alte acțiuni.

Deci, jocul de fotbal se caracterizează printr-o mare activitate motrică a jucătorilor și o mare varietate de acțiuni tehnice și tactice. Activitatea jucătorilor de fotbal este în principal dinamică, în care perioadele de lucru semnificative alternează cu perioade de relaxare relativă. Intensitatea muncii în timpul jocului variază de la moderat la maxim. Toate acestea, la rândul lor, fac ca cerințele sporite de fitness ale jucătorilor să fie sporite.