Atletica de teren și de teren, portal de Internet

Y. Petropavlovskaya sare

Triple salt O. Makogonyuk

IGHTU: suntem din nou al doilea. Dar SECȚIUNEA!

21-23 mai la stadionul ISEU a trecut campionatul liceelor ​​din regiunea Ivanovo în atletism. Toate cele trei zile ale concursului au fost frumoase vreme insorita, ceea ce a permis multor sportivi sa-si arate cele mai bune rezultate in primele inceputuri de vara. Echipa pentru bărbați și femei IGHTU a luat locul al doilea în echipă.
Performanțele secțiilor lor sunt comunicate de antrenorii echipei.
Antrenor al echipei de femei IGHTU Art. Ven. Natalia Ryabova:
Irina Șșșina, absolventă a studenților, nu a avut suficientă mers pe jos la atletism la doar 10 secunde pentru maestrul de norme sportive, a ocupat locul 2. Un rezultat bun și prietenul ei în echipa Daria Yankovenko (4/1) - locul al treilea în aceeași formă a programului.
Irina Afonina (1/10) și Anastasia Ivanchenko (2/23), care au ocupat locul 2 și respectiv 3, au marcat în obstacolele de 100m. Ira Afonina a avut, de asemenea, un rezultat bun în cursa de 400 m și a luat locul 3.
O contribuție semnificativă la succesul echipei a fost făcută de Catherine Petropavlovskaya. În saltul lung și triplu, a luat cel mai înalt pas pe piedestal și ne-a acordat două premii de aur! Aspirantul Oksana Makojniuk în triplu salt a devenit un medalist de bronz cu un rezultat bun de 11m 96cm.
În ultima zi a competițiilor a trecut cursa releu - cel mai distractiv tip de program. Fetele noastre nu au avut noroc în cursa de releu de 4x100m. Literalmente un metru și jumătate au pierdut de la rivali de la IGEU! Ca rezultat, cvartet nostru: A.Ivanchenko (2/23) O.Belova (3/20) O.Makogonyuk (. Asp), E.Petropavlovskaya (3/2) a avut loc al doilea, cu un scor 51.1sek. Apoi, cele mai puternice cvartete ale echipelor au intrat în luptă în cursa de releu de 4x400m. Cele mai puternice sportivi de la IGEU, IvSU, IGSHA s-au adunat. Fetele noastre din nou, al doilea - într-o luptă amară a dat drumul numai la 4.10.8sek rezultat energetkam.
Ca urmare, printre echipele de femei pentru suma de trei zile competitive:
1 loc - ISEU - 16082 puncte.
2 loc - IGHTU - 13725 de puncte.
3 loc - ShGPU - 6688 puncte.

Antrenor al echipei bărbaților IHHTU Profesor asociat Olga Ilicheva:
În echipa bărbaților, ca și în echipa de femei, există mulți câștigători. În prima zi a concursului, primul tip de program a fost sportul de mers pe jos pentru bărbați și femei pentru 5 km. Câțiva ani în această formă, nu participă, pentru că universitatea nu a fost bărbați hodokov-, în acest an, student în anul întâi nostru, maestru al sportului Pavel Samoilenko (1/22) a câștigat cu ușurință locul 1 în cursă de mers pe jos, la 5 km, și trei ora a mers 5000 m și a dat puncte de echipa - a fost la a cincea distanță.
Un fapt remarcabil: numai chimiștii se aflau pe podeaua cursei de obstacole de 110 m! Primul loc a fost Artem Platonov (4/15), secunda - Anton Anzhaurov (1/10) (se adaugă, de asemenea, că se execută după ce bariera a luat parte la cursa de la 100 de metri, a fost finalist la 100 m, cu un scor de 11,1 secunde , care corespunde unei categorii de sport 1), locul 3 în runul pentru 110 b / c ne-a luat studentul Vasily Semyonov.
În lovitura obținută de medalia de bronz la bărbați a devenit student gr. 4/27 Andrei Shumilov. Cursa de 5000m a fost interesantă și interesantă. La distanță a existat întotdeauna o schimbare de lider, în primul rând luptându-se rivalii vechi Vitali Loginov (din academia agricolă), studentul absolvent ShGPU Mikhail Belov și Dmitri Salov. primii trei kilometri a condus Vitaly Loginov, apoi a venit înainte și Mikhail Belov Dmitriy Salov, care a reușit reciproc în ultimii doi kilometri, totul a fost decis în ultimele 50 de metri distanta, abia a pierdut la Dmitry, și ca rezultat - 2 loc.
În a doua zi a competițiilor Maxim Tyrygin a câștigat medalia de argint la obstacole de 400 de metri femei, ia dat încredere că în ajunul Maxim a efectuat categoria standard 1 sport în femei de 400 de metri, el a măturat prin această distanță de 51,8 secunde! Felicitări pentru Maxim și antrenorul său Irina Vladimirovna Koksharov cu cucerirea unei noi înălțimi sportive!
În a treia zi a competiției sportivul nostru Maksim Laman (antrenor Skobtstov AF) a executat specificația candidatului de maestru al sportului, este în scor triplu salt de 15m 59cm și a avut loc prima. Anton Chetsnokov, membru al echipei de volei a IHLTU, a făcut un debut reușit în aruncarea sulițelor. El a aruncat o suliță la 44m 60cm și a luat locul 3. Anton, de asemenea, în prima zi a concursului a împins nucleul și a pornit în această formă a programului, devenind al cincilea și îndeplinind standardul de 3 grade.
În alergare la 3000m, Dmitri Salov a ocupat locul trei.
Cel mai interesant program pentru toată lumea a fost releul 4x100 m și 4x400 m. Aici, în fiecare tip de releu, oamenii noștri au jucat câte 2 echipe fiecare. Pe parcursul luptei comanda pentru a observa nu numai sportivi și antrenori, majorete pentru logkoatletov nostru a venit și vice-rector pentru activitatea științifică, un fan pasionat al „Regina Sport“ VA Sharnin și șeful Departamentului de Educație Fizică L.V. Zakurin. În releu 4 x 100 de metri, oamenii noștri au luat locul 3 (în echipă au fost Taykov Roman, Pechyonkin Alexei Anzhaurov Anton. - primul an studenții de la Facultatea de anorganice și Laman Maxim 3/31 gr). În releu de la 4 la 400 de metri, prima echipă de IGHTU a luat locul al doilea, pierzând doar la echipa ISEU. Echipa a condus Ivlev Pavel, Ksenofontov Alexander, Tyrygin Maxim și Skazov Anton.