5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Metoda 1 - folosind o lopată

Destul de ciudat, cel mai simplu mod de a face față dăunătorilor solului este de a preleva și distruge larvele atunci când sapă un sit și trunchiuri de copaci. Mai mult decât atât, este necesar să se sape în primăvară, deoarece toamna larvelor dăunătorilor drop off de căldură în straturile mai umede și mai reci ale solului, la o adâncime de 60-70 cm.






Înțeleg că adversarii lopatei nu-i plac să sapă, dar aici este necesar să cultivăm terenul de două ori pe an. Dar nu există altă cale. Pământ virgin deosebit de periculos. De regulă, există o mulțime de larve ale lui Hrușciov. Aceste plantații trebuie în mod necesar să fie săpate. Uneori, toamna, pentru a ucide larvele care au ajuns în adâncime, adăugați puțin clor uscat la pământ.
Cel mai bine este să distrugeți pur și simplu buruienile de pe site, în special iarba de grâu, care trebuie curățată și lângă ușă la graniță, deoarece este o adevărată delicateasă, nu numai pentru călăreți, ci pentru viermi de sârmă.

Metoda 2 - cu ajutorul ierbii

Puteți distruge ierburile cu iarbă. Dar nu de obicei - este necesar să semănați o lupină lungă în grădină sau grădină de legume. Numai înainte de aceasta, trebuie să îndepărtăm buruienile și să semănăm iarba mai intens, astfel încât lăstarii buruienilor rămași să fie înecați.
Esența metodei este că lupina pentru larvele măturii este o otravă. Și din moment ce plantele rămase nu se vor apropia, vor trebui să se hrănească cu lupin, ceea ce va duce la moartea în masă a dăunătorilor. Aceasta este o soluție simplă și foarte eficientă a problemei.

Metoda 3 - speriați

Imediat merită menționat faptul că sperie larve în grădină mai ușor, mai dificil pe câmpurile de fructe de pădure și vii și este aproape imposibil în grădină.
Ea descurajează coapsele de la însămânțarea cartofilor sau găurilor înainte de a planta răsadurile de legume cu o soluție de permanganat de potasiu (3-5 g pe 10 l de apă).
În principiu, este posibilă exterminarea larvelor. Înainte de a planta fructe de padure și grădină, se recomandă ca locurile planificate pentru plantarea merelor, prunelor, coacăzelor și altor culturi să fie tratate cu apă de amoniac. Pentru a face acest lucru, desigur, este mai bine în luna mai, iar apoi pe întreaga vară păstrați site-ul curat de buruieni, astfel încât larvele coapsei
în căutare de alimente mai mult mișcat, contactat cu solul tratat și a murit.
Pentru a preveni căpșunile (a arbuștilor) să fie udate cu o soluție de amoniac lichid (10-20 ml per 10 litri de apă), sau adăugați un îngrășământ de cultură cu conținut de clor.

Metoda 4 - turnați otravă

Puteți lua orice insecticid (Aktara, Decis, Arrivo, Sherpa, carbofos), se diluează conform instrucțiunilor, iar soluția pregătită se toarnă ușor în jurul tufișurilor. Doar faceți acest lucru în primăvara sau vara timpurie, cu o lună înainte de recoltare. În a doua jumătate a verii, criza este deja adânc în sol, iar o astfel de udare este puțin probabil să ajute.

Metoda 5 - ucideți gândacii

Nou de la utilizatori

Sa mutat din oraș în sat și fericit

După 38 de ani de viață într-o Samara uriașă și prăfuită, soțul meu și cu mine am plecat din oraș. Menținem gâște, rațe, curcani, iepuri.

Cu butași de plante ornamentale, nu am n.

Arbuști decorative Îmi place și știu cum să nu le crească doar, ci și să se înmulțească. În fiecare vară, tăiați o hortensie.

Dulce dovleac umplute cu orez și fructe.

Notați rețeta, vă va plăcea cu siguranță. Luăm dovleacul dulce. Mine, am tăiat capacul, scoatem semințele. Rea.

popular

Sa mutat din oraș în sat și fericit

După 38 de ani de viață într-o Samara uriașă și prăfuită, soțul meu și cu mine am plecat din oraș. Menținem gâște, rațe, curcani, iepuri.

Dulce dovleac umplute cu orez și fructe.

Notați rețeta, vă va plăcea cu siguranță. Luăm dovleacul dulce. Mine, am tăiat capacul, scoatem semințele. Rea.

Cu butași de plante ornamentale, nu am n.

Arbuști decorative Îmi place și știu cum să nu le crească doar, ci și să se înmulțească. În fiecare vară, tăiați o hortensie.

Cele mai populare pe site

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai






Salată de conopidă cu nuci.

Ingrediente: conopidă - 1 cap mediu; Marina.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Mulți grădinari cred că butașii de decorațiuni și conifere.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Leu humus: pregătim și folosim

Vrei într-un timp scurt să ridici serios fertilitatea solului și în același timp.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Cine mananca zizifus, nu merge la doctori

Zizifus este una dintre cele zece cele mai valoroase plante medicinale. Și.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Marca de soiuri de tomate

În sud, toată lumea preferă soiuri de tomate nedeterminate, care sunt pe sh.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Șase rețete pentru varză delicioasă

Varza acru este o farfurie delicioasa si sanatoasa. Conținut în.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Calendarul lunar și însămânțarea unui horticulturist.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Cei mai șicani castraveți primesc.

Am două gropi de compost pe complot. Le înlocuiesc: un an de depozitare.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Secretele de usturoi foarte mare

Creșteți usturoiul a trebuit să încercați și să erați. Această cultură sa îndrăgostit.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Chinchilla este un animal super-profit

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Plante care sperie afidele și furnicile.

Desigur, aceste plante nu sunt un panaceu pentru afide și furnici, dar în n.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Pe pesmet, roșiile mele cresc ca o supă.

Vreau să vorbesc despre modul în care am reușit să măresc randamentul într-un mod simplu.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Noi pregătiri pentru protecția podgoriei

În magazinele seminal o selecție neobișnuit de largă de fungicide. Poti cumpara.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Lucrările de reproducere pe animale se efectuează zilnic. Cel mai adesea, procent.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

De ce trebuie să îndepărtați frunzele de roșii

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

De ce este util să dormi fără chilotei

Dacă comparați persoanele care dorm complet dezbrăcate sub pătura și cele.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Ca să nu pierzi călduros, ai nevoie de o casă caldă.

O casă izolată în mod corespunzător nu este numai caldă și confortabilă, ci și.

5 Moduri de protecție împotriva gândacului mai

Familiarizarea cu asya

"Și aici este Demeter, clusters până la un metru, gust de miere, fructe de padure mi.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: