32 (426)

Săptămâna trecută, comuniștii s-au separat complet și irevocabil. În curând vom avea doi moștenitori ai minții, onoarei și conștiinței epocii noastre. Fără a lua în considerare, bineînțeles, "Rusia Unită". Cu toate acestea, scriitorul Vladimir Voinovici consideră că, deoarece multe noi partide din Rusia nu creează, cu toate acestea rezultatul este zero







În vremurile sovietice a existat o astfel de anecdotă. Întrebare către radioul armean: de ce nu avem un sistem multi-partid? Răspunsul este: de ce avem nevoie de o mulțime de petreceri, dacă abia ne alimenta unul.

Cu toate acestea, în societatea modernă, construcția de petreceri este inevitabilă. Oamenii pur și simplu trebuie să se unească și, oricum, sub ce bannere - partidul, mafia, clanul, ce altceva. Deci persoana alege compania care este cea mai apropiată de el sau ce dexteritate el înșeală. Eu însumi nu am intrat niciodată la niciun partid, nici măcar nu am fost invitat la CPSU. Poate pentru că e prea individualist. Uneori îmi scuipă toate aceste petreceri, uneori decid să-mi dau vocea. Dar votez votez, după cum se spune, pentru un rău mai mic, dar să se alăture

În CPSU a intrat, în opinia mea, fie pentru prostie, fie pentru dragul unei cariere. Și diferența dintre comuniștii activi și pasivi a fost enormă. Este încă o întrebare că este mai teribil - credință sinceră sau oportunism. Când comuniștii au crezut cu credință în victoria lor finală în întreaga lume - a fost un coșmar și o groază. Acum, mulțumim lui Dumnezeu, știm că din românții revoluționari trebuie să stați departe, apropiindu-i de ei este plină. Apoi au venit cinicii - și a început o poveste complet diferită. Cinecii vin când societatea se obosește când toate sloganurile vechi se dovedesc a fi false. Un cinic este mai bun decât un romantic, pentru că, desigur, poate ucide, dar numai dacă este cu adevărat necesar. Un romantic mai întâi ucide milioane și apoi se îndoiește: poate o pierdem?

În romanul "Moscova-2042", mi-am imaginat ce poate duce și unde să obțină linia de partid. Dacă am preluat astăzi anti-utopia, am scris din nou anti-totalitar. Aruncă o privire: astăzi, nu numai că nu am supraviețuit sistemului sovietic, dar ne întoarcem încet la el. Și în unele zone s-au întors deja definitiv. Desigur, nu compar situația actuală cu cea care sa dezvoltat sub conducerea comunistă, dacă numai pentru că acum avem diferite libertăți, putem să ne mișcăm singuri. Dar de facto, țara noastră a revenit practic la un sistem unic. Există o "Rusia Unită", care pare să conducă toate și toate. Voturile pentru aproximativ același lucru ca înainte, dar rolurile sunt prezentate într-un mod diferit: este posibil să nu fie unanimitate, dar există întotdeauna unanimitate. Iar conducerea Kremlinului este într-adevăr regulată. Ca și înainte - Politburo.







Aici, în Occident, o astfel de unanimitate nu este respectată. Președintele american este de asemenea plictisit uneori, dar acest lucru durează doar patru ani. Apoi, de regulă, încep să bată altul: dacă proprietarul Casei Albe nu-i place alegătorul, el este reales. Și noi, în Rusia, suntem mereu ca șefii și vor fi suficienți pentru oricare doi termeni. Dar faptul că Bush se va bucura de aplauzele furtunoase și prelungite pentru încă câțiva ani este departe de a fi un fapt.

Și partidul care a venit la putere în Occident chihvostyat Nemer. Aici avem un astfel de cancelar Schroeder, și când merge la dezbaterea din Bundestag, penele și penele sale zboară! Politicienii occidentali sunt obișnuiți cu atacuri, polemici, dispute crude, chiar agresive, adevărate, fără masacru. Uneori, din aceste dispute, ceva crește. Deși nu este întotdeauna adevărat.

Întreaga idee este că în Occident părțile se naște și se dezvoltă în conformitate cu legea naturală. Vreau să cred că Laborites și Conservatorii au într-adevăr anumite credințe. Cel puțin pentru că sa întâmplat așa de-a lungul secolelor. Și aici apar fără nici un motiv: CPSU unit a prăbușit, iar democrații și liberalii i-au revărsat. Toți au ieșit din haina lui Stalin sau din haina lui Lenin. Deoarece doar câțiva, de exemplu cel decedat Serghei Yushenkov, au ales în mod deliberat natura activităților lor politice. Majoritatea a căutat pur și simplu o platformă: una arată - locul din flancul stâng a fost eliberat, poate comuniștii pot merge? Celălalt înțelege că sa format o decalaj în rândurile dreptului și că zboară spre SPS. Toți acționează pe baza intereselor personale, a propriei cariere, și nu a principiilor interne și a credințelor. Totul este același, ce să proclamați, numai dacă ați avansat.

Nu vreau să acuză comuniștii de blasfemie: poate că împărțirea lor va duce la apariția unui partid fără precedent în Rusia. Mi se pare că, în viitorul apropiat, partidele noi vor apărea în principal pe împărțirea partidelor tradiționale. Dar spectrul politic mondial este atât de dens populat încât pentru apariția unui complet nou, nimic asemănător cu cel existente anterior, un partid similar nu este nevoie decât de un super-erou uimitor. Și ea, după părerea mea, nu are unde să ia, nu numai în Rusia, ci în întreaga lume.

În plus, mi se pare că în ultimii ani nu a apărut niciun lider luminos de partid în Rusia. Liderii adevărați apar doar în situații de criză. Și noi, după cum se știe, au stabilitate și creștere constantă a PIB în curte. Așadar, vom aștepta o nouă criză - numai aceasta va ajuta la formarea de idei proaspete și la alimentația unui nou lider. Este adevărat că nimeni nu știe încă cine va fi - un ticălos sau un geniu.

32 (426)

Rubrina este condusă de Yunna Chuprinina







Trimiteți-le prietenilor: