100 de zile după armată

Din păcate, sau din fericire, am fost în măsură să efectueze exact 1 an (365 de zile - toți cei care au fost acolo, numărând zilele și au văzut calendare mai des decât propria reflexie în oglindă) în rândurile Forțelor Armate. Este remarcabil faptul că nu am obiceiul de a număra zilele, și apoi unii, după cum am auzit, chiar și atunci când se întorc acasă a continuat să facă: a scăpa de reflex dobândit nu este ușor.







Recent, mi-am dat seama deodată că au trecut 100 de zile de când am terminat serviciul meu. Exact 100 de zile, eu nu mai trezesc la ora 6 dimineața, nu merg pentru a încărca, nu purta aceleași haine în fiecare zi și 100 de zile nu-mi pasă cine e de serviciu pe partea, va veni dacă următoarea verificare din nou atunci când ieșirea câmpul programat și să dea fie pentru găluște de mic dejun.

Spuneam că anul va zbura prin, dar era greu de crezut că în fiecare zi se extinde pe termen nelimitat o săptămână - este deja 7 infinitati, și o lună - este o mare cantitate de timp, din care scara este în afara domeniului de aplicare al percepției noastre. Cu toate acestea, un lucru ciudat: erau în regulă.

Timp de un an, am căzut din viața obișnuită, semnificativă, de înțeles și apropiată de mine. S-ar părea că totul în jurul a rămas același: aceleași autobuze care circulă pe aceeași rută, aceleași magazine sunt în locurile lor, prietenii mei lucreze și să studieze în același loc, ele sunt aceleași fete și peste tot în jurul static în mod obiectiv, ca și în cazul în așteptare pentru mine, frica de schimbare, pentru a nu-mi mai aduce aminte de tranziția și evazivitatea timpului.







Din fericire, acest lucru nu sa întâmplat. În ultima sa zi, am venit acasă și la birou fulgera în fața ochilor lui, cum ar fi un coșmar mare, iar a doua zi tot ce sa întâmplat a fost percepută cu același grad de claritate cu care memoria noastră este chiar impresionant, dar este încă prost, și nu cel mai de film de legare, ne privit întâmplător într-unul din toamna seară ploioasă 5 ani în urmă.

Apropo, exact jumătate din cele 100 de zile după ce armata a fost de ajuns să cunoască sensul de „prietenie a armatei.“ Cei cu care suntem una lângă alta, a avut loc în anul precedent, după aproximativ o lună și jumătate și soluții deja în viața lor naturale și familiare, ei nu scrie, și, desigur, nu suna. Acest lucru este de înțeles: cei care au promis să vină nu vor veni; cei care au spus că nu vor suna; cu cei cu care am planificat atât de mult - s-au întors în țara lor natală și acum nu au plecat. Și am fost avertizați și despre asta. Undeva în adâncul sufletului meu m-am bucurat chiar de această situație.

Dar nu sunt trist, nu. Timpul aici și în armată zboară foarte repede. Cel mai bun lucru pe care il poti face cu ea - nu contează zilele și săptămânile, și să le umple cu bunătate, bucurie și un sentiment de bine, „să nu fie extraordinar de dureros pentru anii pierduți.“







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: