10 sovietici de treizeci de ani de la cei peste patruzeci de ani

La câteva săptămâni de la împlinirea a 30 de ani, scriitorul și antreprenorul Mark Manson a cerut abonaților blogului său peste 37 de ani să-și împărtășească experiențele de viață de la 30 la 40 de ani. Combinând toate răspunsurile, Mark a primit un eșantion impresionant de înțelepciune colectivă. Mai jos sunt cele 10 sfaturi cele mai frecvente din cele 600 de scrisori trimise Mark - mai ales sub formă de cotații directe.






Analizându-le, Mark a surprins cu o oarecare surpriză faptul că 5-6 consilii suna din nou de la oameni diferiți și, sub o formă sau alta, de sute de ori. Aparent, aceste câteva gânduri descriu cu exactitate ce se întâmplă cu o persoană care a schimbat al patrulea deceniu.

1. Începeți să faceți economii pentru bătrânețe acum, fără întârziere

Am trăit până la 30 de ani, fără să mă gândesc la nimic, dar după treizeci trebuie să faceți o mare descoperire financiară. Economiile de pensii nu ar trebui să fie rafatate. Trebuie să înveți cum să înțelegi lucruri precum asigurarea, un plan de pensii și un credit ipotecar, pentru că acum această sarcină se află pe umerii tăi. - Cash, 41 de ani
Cea mai importantă recomandare, care a fost prezentată literalmente în fiecare scrisoare trimisă - începe imediat să vă construiți bunăstarea financiară, pentru a începe economisirea economiilor pentru bătrânețe.

Pentru a face acest lucru, cititorii au sugerat realizarea următoarelor acțiuni:
Asigurați-vă sarcina principală de a achita toate datoriile și împrumuturile cât mai curând posibil.
Creați un "fond de stabilizare" personal financiar - mii de oameni s-au găsit fără mijloace de trai din cauza problemelor de sănătate, a proceselor, a divorțului, a problemelor în afaceri etc.
Petreceți o parte din fiecare salariu pentru o rambursare accelerată a împrumutului sau salvați-o într-un cont de economii. Refuzați achizițiile frivole. Nu cumpărați locuințe până când nu vă puteți asigura condițiile cele mai accesibile pentru dvs. pe un împrumut sau ipotecă.
Nu investiți în ceva pe care nu-l înțelegeți. Nu ai încredere în brokeri.
Un cititor a scris: „În cazul în care datoriile depășesc 10% din salariu pentru anul, acesta ar trebui să servească drept un avertisment serios. Nu mai de cheltuieli inutile, plăti datoria, începe să facă economii „Un alt :.“ Aș dori să amâne mai mulți bani pentru o zi ploioasă, deoarece cheltuielile neanticipat ucis literalmente bugetul meu. Și aș dori să acorde mai multă atenție la economiile lor de pensionare, deoarece acestea au o foarte mică astăzi. "
În unele cazuri, probleme mari in viata, din cauza incapacității lor de a acumula economii după treizeci. Un cititor pe nume Jody nu a regretat începe de economisire de 10% din fiecare salariu, atunci când ea a fost de 30 de cariera ei a deraiat în cele din urmă în 57 lor ea este încă în viață salariu la salariu. O altă femeie în vârstă de 62 de ani, de asemenea, nu a făcut economii personale, pentru că soțul ei a câștigat mai mult decât ea. Ulterior, au divorțat, iar toți banii primite după divorț, ea a fost forțată să-și petreacă pentru a rezolva instalarea bruscă a problemelor de sănătate. Ea, de asemenea, este încă în viață de la salariu la salariu cu scopul de a pune capăt zilele lui într-un azil de bătrâni. Ei cu toții de acord asupra unui singur lucru: începe economisirea de bani, cât mai curând posibil și cât mai mult posibil.

2. Începeți acum îngrijirea sănătății dvs., fără întârziere

Mintea ta se consideră a fi cu 10-15 ani mai tânără decât vârsta reală a corpului tău. Sănătatea ta va dispărea mai repede decât crezi și nu vei avea timp să-l observați. - Tom, în vârstă de 55 de ani
Știm cu toții cum să ne ocupăm de sănătatea noastră. Știm cum să mâncăm în mod corespunzător, cum să dormim în mod corespunzător, să facem exerciții fizice și așa mai departe. Dar, ca și în cazul economiilor de pensii, opinia bătrânilor este întotdeauna unanimă: să devină sănătoși și să rămână la vârsta lor înaintată. Acest lucru a fost spus de aproape toți cei care au participat la sondaj, spunând aproximativ același lucru - ceea ce faceți cu corpul dvs. are un efect cumulativ. Corpul tău nu se descompune dintr-o dată într-o zi, treptat încet încet de-a lungul anilor. În următorii 10 ani, ar trebui să încetinești această distrugere.
Nu vorbim de sfatul banal "mănâncă mai multe legume". Pacienții cu cancer care au supraviețuit atacului de cord și accidentului vascular cerebral, diabetul și hipertensiunea arterială, persoanele cu articulații dureroase și durerile cronice, toți spun același lucru:
Dacă aș putea să mă întorc și să încep din nou, aș începe să mănânc mâncare sănătoasă și să fac sport fără să mă opresc. Apoi mi-am găsit o scuză, dar nu mi-am imaginat consecințele.

3. Nu comunicați cu oameni care nu vă plac

Învață să spui "nu" oamenilor, acțiunilor și angajamentelor care nu au valoare pentru viața ta - Hayley, 37 de ani
După ce solicită să aibă grijă de sănătatea ta fizică și financiară, sfatul cel mai frecvent la cei care au deja trăit patru decenii, a fost destul de interesant: le-ar plăcea să se întoarcă în trecut și a construit o puternice restricții în viața lor personală, să-și petreacă mai mult timp cu oameni buni .
Ce anume au vrut să spună?
Nu tolerați persoanele care te tratează prost. Punct. Nu le tolerați din motive de beneficii financiare. Nu le tolerați din motive emoționale. Nu le tolerați pentru binele copiilor lor sau pentru binele dvs. - Jane, 52 de ani
Nu permiteți oamenilor mediocri în prieteni, muncă, dragoste, relații și viață. - Sean, 43 de ani
De obicei, oamenii își depășesc propriile limitări, deoarece pare dificil să jignesc sentimentele altora sau să cadă într-o capcană, care doresc să schimbe o altă persoană, ca el sau să-l facă mai bine. Nu funcționează niciodată. De fapt, chiar face totul mai rău. După cum un cititor a observat cu înțelepciune: "Egoismul și interesele personale sunt două lucruri diferite. Uneori trebuie să fii crud să fii bun. "
Douăzeci și mondială pare să se deschidă, plin de oportunități, și lipsa de experiență le face se agață de oameni, chiar dacă ei nu-l merită. Dar treizeci de ani au învățat deja că o relație bună acolo cu mare dificultate, există întotdeauna suficient de oameni care stă în lume pentru a face prieteni, astfel încât nu există nici un motiv pentru a pierde timpul pe cei care nu ne sprijini pe calea vietii noastre.







4. Fii bun celor care iti pasa de tine

Tragediile se petrec în viața fiecăruia, în cercul familiei și al prietenilor fiecărei persoane. Fii persoana pe care te poți baza în astfel de momente. Cred că intervalul dintre treizeci și patruzeci de ani este un deceniu când, împreună cu tine și cu cei dragi ai tău, începe să fie o grămadă de rahat pe care nici măcar nu te puteai gândi. Părinții mor, soții tăi mor sau se schimbă, copiii continuă să se nască, divorțează prietenii ... Lista nu are sfârșit. "Nu ai nici o idee cât de mult poți ajuta o persoană la acel moment, doar fiind cu el, ascultându-l, nu judecând" - Rebecca, 40 de ani
În consecință, pentru a întări granițele personale ale celor pe care nu vrem să le lăsăm în viață, mulți cititori sfătuiesc să petreacă mai mult timp cu cei care vă apreciază cu adevărat.

5. În total, nu veți obține nimic - concentrați-vă asupra a ceea ce sunteți cu adevărat bun

În viață, totul se bazează pe compromisuri. Voi sacrificați un lucru pentru a obține un altul, și nu puteți obține ambele împreună. Acceptă-o. - Eldry, în vârstă de 60 de ani
Douăzeci de ani sunt pline de vise. Sunt siguri că au tot timpul în lume. Eu însumi aveam multe iluzii despre site-ul meu în cei douăzeci de ani - că ar deveni doar o ocupație a multora. Cum aș putea ști că în majoritatea următorilor zece ani voi trebui să cheltuiesc pentru a deveni suficient de competent în acest domeniu? Și acum, când am dobândit experiența și cunoștințele necesare, am avantaje fără îndoială, îmi place ceea ce fac, deci de ce să-i las totul de dragul a altceva?
Într-un cuvânt: focalizare. Puteți obține mai mult în viață dacă vă concentrați pe a face ceva foarte, foarte bine. - Erickson, 49 de ani
Un alt cititor: "Trebuie să accepți că nu poți face totul. Pentru a obține ceva în viață, va trebui să sacrificați mult. "
Unii cititori au observat că majoritatea oamenilor își aleg cariera la începutul secolului al XX-lea și, la fel ca multe alte alegeri, acest lucru se dovedește adesea greșit. Este nevoie de ani pentru a găsi ceva care facem cu adevărat bine și aducem plăcere. Dar este mai bine să te concentrezi pe principalele tale merite și să le aduci în maximul anului după an, decât să reușești jumătate în altceva.
Mi-ar-am spus ce cred Treizeci și se debarasa de alte persoane, precum și pentru a determina avantajele sale naturale, pasiunea ta, și apoi a construi viața în jurul valorii de etogo.- Sarah, în vârstă de 58 de ani
Pentru unii oameni va costa multe riscuri chiar și la vârsta de treizeci de ani. Aceasta poate însemna distrugerea unei cariere, a cărei construcție a petrecut deja 10 ani de viață, pierderile de venit pentru care au lucrat și la care sunt deja obișnuiți. Care ne conduce până la punctul ...

6. Nu vă fie teamă să vă asumați riscuri, puteți totuși să vă schimbați

Deși până la vârsta de 30 de ani, cei mai mulți cred că ar trebui să urmeze calea aleasă, nu este niciodată prea târziu să începeți totul de la început. În ultimii 10 ani, am văzut oameni care sunt foarte răi pentru decizia lor de a lăsa așa cum este, deși au crezut că a fost greșit. Acestea sunt atât de rapide zece ani de viață care transformă zilele în săptămâni, săptămâni în ani. Și în 40 de ani, ei se găseau în mijlocul crizei vârstei de mijloc, fără a lua absolut nimic pentru a rezolva problema, care erau conștienți de 10 ani nazad.- Richard, în vârstă de 41 de ani
Mai mult decât atât, regret că nu am făcut-o. - Sam, 47 de ani
Mulți au observat că societatea ne cere să "decidem" până la vârsta de 30 de ani - cu o carieră, statut marital, situație financiară etc. Dar acest lucru nu este adevărat. De fapt, zeci de mesaje trimise au cerut în mod literal să nu permită așteptările publice de la "persoana adultă" să vă oprească să vă asumați riscuri și să începeți totul de la început.
Mai puțină frică. Mai puțină frică. Mai puțină frică. Anul viitor, voi fi 50 de ani și tocmai am învățat această lecție. În 30 de ani, teama a fost forța motrice a vieții mele. El a influențat incredibil negativ căsnicia mea, cariera mea, stima mea de sine. Mă simt vinovat că mă îngrijorează ce spun oamenii despre mine. Am crezut că pot să nu reușesc. Îngrijorat de consecințe. Dacă aș putea trăi din nou de data asta, aș risca mai des. - Aida, 49 de ani

7. Trebuie să continuați să crească și să se dezvolte

Aveți două lucruri, pierderile pe care nu le puteți face: corpul și mintea voastră. Cei mai mulți dintre aceștia încetă să se dezvolte și să lucreze după 20 de ani. Majoritatea celor treizeci sunt prea ocupați să se îngrijoreze de auto-dezvoltare. Dar dacă sunteți unul dintre acei câțiva care continuă să învețe, să-și dezvolte gândirea și să aibă grijă de sănătatea lor mentală și fizică, până la vârsta de 40 de ani veți fi înaintea colegilor voștri în anii de lumină.
Dacă cineva se poate schimba la treizeci de ani - și trebuie să continue să facă acest lucru - atunci trebuie să lucreze pe sine pentru a deveni mai bun. Mulți cititori au remarcat că decizia de a se așeza la birou la vârsta de treizeci a fost una dintre cele mai utile acțiuni pe care le-au făcut. Cineva sa înscris pentru cursuri și seminarii. Cineva și-a început afacerea sau sa mutat într-o altă țară.
Obiectivul dvs. numărul 1 ar trebui să fie dorința de a deveni cea mai bună persoană, partener, părinte, prieten, coleg etc. - cu alte cuvinte, să crească ca persoană. - Emilia, 39 de ani

8. Nimeni nu înțelege ce face. Obișnuiți-vă cu asta

9. Investește în familia ta - merită

Petreceți mai mult timp cu cei dragi. Pe masura ce imbatranesti, relatiile se schimba, iar modul in care se schimba va depinde de tine. Părinții tăi te vor vedea întotdeauna ca pe un copil, până când îi vei arăta ca un adult independent. Toți îmbătrânesc. Toată lumea moare. Utilizați timpul alocat pentru a vă construi relația potrivită și a vă bucura de viața de familie. - Numerar, 41 de ani
Am fost copleșit de scrisori despre familie și uimit de puterea lor. Familia este un nou subiect important pentru următorul nostru deceniu de viață, pentru că începe să ne preocupe de ambele părți. Părinții dvs. îmbătrânesc și trebuie să vă gândiți cum veți comunica cu ei ca adult. Și trebuie să vă gândiți la construirea propriei familii.
Cei mai mulți sunt de acord că este necesar să se lase în trecut toate tulburările și problemele cu părinții și să se învețe cum să interacționezi cu ei. Un cititor a scris: "Ești prea bătrân ca să-ți dai vina pe părinții tăi pentru oricare dintre lipsurile tale. La vârsta de 20 de ani, ai putea fugi de acasă. La treizeci de ani, ești adult. Serios. Fii mai presus de asta.
Apoi, fiecare dintre noi se confruntă cu următoarea întrebare: avem un copil sau nu?
Nu ai timp. Nu ai bani. Mai întâi trebuie să faci o carieră. Vă va sfârși viața familiară. Opriți-vă ... Copiii sunt minunați. Te fac mai buni în tot. Te obligă să depășești posibilitățile tale. Te fac fericiti. Nu întârziați nașterea copiilor. Dacă nu ați făcut-o înainte de 30, acum este momentul. Nu veți regreta niciodată. - Kevin, 38 de ani
Timpul "potrivit" pentru copii nu va veni niciodată, pentru că nu aveți nicio idee ce înseamnă până când încercați. Dacă aveți o căsnicie bună și un mediu de educație, încercați să le obțineți cât mai curând posibil, vă va oferi o mulțime de bucurie. - Cindy, 45 de ani
Dar interesant, există o mulțime de litere similare:
Tot ce am învățat în ultimii 10-13 ani sunt doar următoarele ... baruri, femei, plaje, băuturi, cluburi, excursii în alte orașe, pentru că nu am responsabilități decât munca ... Mi-aș da toată memoria o femeie bună care mă va iubi cu adevărat ... și poate o familie. Aș adăuga că este mai bine să cresc cu adevărat și să începeți o familie decât să reușiți să lucrați. Mă bucur încă puțin de viață, dar uneori la următoarea petrecere mă simt ca un tip care continuă să vină la școală după ce termină. Oamenii din jurul meu se îndrăgostesc și își construiesc relații. "Toți" colegii mei sunt acum căsătoriți, iar mulți - nu doar o singură dată! Fiind singuratic tot timpul sună rece pentru toți prietenii mei căsătoriți, dar nimeni nu ar trebui să aleagă această cale în viața lor .- Anonymous, 43 de ani
Mi-aș spune să nu mai caut un prinț pe un cal alb și să fiu recunoscător pentru o relație cu un tip bun, deștept care chiar îmi pasă de mine. Acum sunt singură și par să fiu târziu să fac ceva. - Farah, 38 de ani
Concluzie: Deși familia nu este ceva absolut necesar pentru fericire, majoritatea oamenilor consideră că familia merită întotdeauna efortul pe care ei l-au pus, desigur, cu condiția să aibă relații sănătoase și armonioase în ea.

10. Fii bun cu tine, respectă-te







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: