Magnitogorsk a stat! Magnitogorsk este campionul!

Să ne amintim că seria ar putea fi finalizată chiar și în Magnitogorsk, dar în al patrulea joc la căldură incredibil de pasiune Kazan Club a reușit să supraviețuiască și să obțină o victorie importantă pe care le-a permis să traducă în finală pentru al cincilea meci. Întâlnirea a început cu atacuri ale gazdei site-ului, dar nemulțumirea ia adus deja în jocul de deschidere. În minutul 6, "Ak Bars" a rămas trei împotriva a cinci rivali și a ratat pucul. Vitaly Atyushov, cu o aruncare de la linia albastră, a adus oaspeții înainte.

Însă deschiderea contului, oaspeții nu s-au liniștit și au continuat să caute fericirea la poarta altora. În minutul 15, Ravil Gusmanov a ieșit din poarta Kazanului la "penny", dar a împins pucul. Eliminările constante nu au permis gazelor să stabilească acțiuni în atac. Numai în ultimul minut al perioadei, Morozov a făcut un slalom care trecea prin toată zona, dar el a aruncat deja dintr-un unghi ascuțit.

După pauză, "Ak Bars" a dominat complet curtea, în timp ce oaspeții au jucat contraatacuri. Astfel, în minutul 27, oaspeții au fost asediați obiectivului lui Noronen, au provocat trei fotografii consecutive, dar scorul a rămas neschimbat. Două minute mai târziu, jucătorii de hochei din Tatarstan a căzut o altă șansă de a restabili echilibrul, atunci când gheața a fost îndepărtat Kudrna, dar acest avantaj este campion al campionatului regulat nu este utilizat, deși a creat câteva șanse bune.

După 34 minute, deja norocul a fost pe partea de „leopardul“, atunci când Kulemin a lovit un puternic împușcat încheietura mâinii și pucul lovește lemn Noronha - trecere. Ultimele minute au trecut din nou cu avantajul copleșitor al Kazanului, dar Travis Scott a făcut minuni la poartă. În segmentul final al acestui meci tensionat, imaginea nu sa schimbat - "Ak Bars" se rupe înainte și creează o clipă, dar este imposibil să spargi Scott.

Doar în minutul 50 Nikulin a vândut portarul, aruncând în picioare standul de la Kazan - 1: 1! Dar un minut mai târziu, în tribune, de la bucuria anterioară, nu era nici o urmă. Jan Marek rostogoli pe poartă și a pus pucul între clapele de Noronha - această mașină de spălat pot fi scrise pe factura de portar, care aproape tot jocul a fost foarte de încredere. Cele mai intense minute - în cele din urmă. Metallurgul ar trebui să fie înlăturat după rusinea din partea lui Tertyshny. Kazanienii blochează inamicul în zonă, dar în zadar.

Scott, ca o veveriță într-o roată care se rotește în poarta, iar apărătorii se grăbesc cu totul altruist cu pucul. După 56 de minute, acum judecătorul este scos pe mai un jucător de hochei pe ambele părți - echipele de două minute vor fi redate 4 pe 4. Suporterii sunt nemulțumiți de această decizie a arbitrului și arunca gheață obiecte străine. După reluarea meciului, "Metallurg" aproape nu se gândește la atac. Ultimele două minute ale întâlnirii - pentru împingerea adversarului în cutia de pedeapsă este Varlamov.

Zinetula Bilyaletdinov ia un timp de expirare. Ultima furtună de "leopardi" - Scott după o altă aruncare acoperă bine pucul în agitația de la poartă. Ultimul minut durează pentru "Metallurg" pentru totdeauna, dar "Magnitogorsk" a supraviețuit! "Magnitogorsk" - campionul Rusiei! Lacrimi de bucurie asupra gheții din Kazan.

Sport. ru a difuzat acest meci.

Igor Kireev, Down-the-line.com

Campionatul Rusiei. Super League. Playoffs. Finalul. A cincea meci

"Ak Bars" (Kazan) - "Metallurg" (Magnitogorsk) "- 1: 2 (0: 1, 0: 0, 1: 1)

Goluri: Atyushov (Varlamov) 05:45 (0: 1 - bol). Nikulin (Vorobiev, Pervyshyn) 51:15 (1:11 - Bol). Marek, 52:37 (1: 2)