Fotbal în Africa de mulți ani

Google Analytics și Impresii → Fotbal în Africa de mulți ani

Mulți fani ai fotbalului cred că cea mai puternică parte a fotbalului din Africa sunt echipele naționale din Nigeria, Ghana, Camerun și Cote d'Ivoire. Desigur, într-o mare măsură au dreptate, dar nu trebuie să uitați de alte țări, care este prima dovadă a unei concurențe ridicate pe continent. Să vedem cum se părea mulți ani.

Fotbal în Africa poate fi numit cu îndrăzneală "fotbal cu o infecție franceză." Francezii au învățat pe localnici regulile jocului, le-a infectat încet cu un "virus incurabil" numit fotbal. Mingea a început să conducă în principal în nordul continentului. Acest lucru este confirmat de faptul că Egiptul a fost primul reprezentant al Africii în arena mondială, care în 1934 a primit dreptul de a participa la campionatul mondial. Egiptenii au jucat de asemenea un rol important în primul turneu al Cupei Africii Naționale. În 1957, când turneul se desfășoară în Sudan, Egiptul sa dovedit a fi mai bun decât echipa gazdă și echipa națională a Etiopiei. Prin urmare, echipa egipteană este primul câștigător al CAS. Un fapt interesant este că Sudan a jucat foarte bine atunci. Echipa națională a acestei țări a fost în mod constant pe un piedestal și, de asemenea, a câștigat un triumf în competiții în 1970, după ce a ocolit mulți giganți ai fotbalului african. Dar, în general, cele cincizeci și șaizeci au fost "dominate" de Egipt și Ghana.

Bad somn din Africa - Germania

În anii șaptezeci, liderul a preluat conducătorul lui Zaire. Jucătorii din această țară în 1972 se aflau în imediata apropiere a piedestalului, dar doi ani mai târziu au dominat deja jocurile continentale și apoi au jucat la Campionatele Mondiale din Germania. Este demn de remarcat, totuși, că după ce această echipă a Cupei Mondiale Zair nu a obținut mult succes. În general, în 1970-1980 nici o echipă nu a putut câștiga de două ori în campionatul continentului. După Sudan, Zaire a ocupat primul loc, apoi a învins echipele din Maroc, Ghana și Nigeria. De ce este Germania un vis urât pentru Africa? Da, pentru că la acea vreme toate problemele echipelor naționale africane au apărut în combinație cu acest nume. În 1978, Tunisia a învins Mexicul, dar nu a putut să bată echipa germană, iar patru ani mai târziu, Camerun și Algeria au terminat turneul în etapa de grup. De asemenea, nu ar fi putut fi fără intervenția echipei germane.

Cucerirea "Lionilor invincibili"

Adevărul succes a venit la Cupa Mondială patru ani mai târziu. Camerun nu a fost un campion african, dar sa descurcat bine la Cupa Mondială. "Leii incalabili" nu au lovit sferturile de finală decât după un timp suplimentar și apoi în circumstanțe dubioase. După aceasta, sa afirmat pentru prima dată că echipele naționale africane ar putea concura în curând cu Europa și America de Sud și așteaptă un mare succes pe arena mondială, poate chiar o victorie în campionatul mondial.

Zbor mare de la "Superorlov"

Ca și cum în sprijinul tezei că fotbalul din Africa crește cu viteza fulgerului, doi ani mai târziu, pentru prima dată în istoria acestui continent, țara a câștigat o medalie de aur la un eveniment global. Această victorie istorică a fost câștigată de nigerieni. Victoria Superorilor la Jocurile Olimpice a fost extrem de valoroasă, deoarece în campania pentru medalii de aur au învins principalii candidați la triumf: Brazilia și Argentina. Acest turneu a aprins steaua lui Nwankwo Kanu și a demonstrat că Africa poate concura cu Europa și America de Sud. În același timp, echipa națională nigeriană nu a putut apăra titlul celei mai bune echipe a continentului, deoarece nu a mers la Cupa națiunilor africane din motive politice. În absența "Superorilor", echipa din Africa de Sud a devenit campion african.

Consolidarea succesului la Campionatele Mondiale

Un vis teribil de "Stele negre"

Era de domnie a "Elefanților" sau "Stele negre"?

Ce se va întâmpla în turneul din Guineea Ecuatorială și din Gabon? Mulți experți consideră că acesta ar putea fi începutul unei noi ere în care jucătorii din Côte d'Ivoire vor domina, dar alții cred că echipa națională a Ghanei va domina.

Cu toate acestea, într-o singură convergență toți experții - la turneu, cel mai probabil, va exista cel puțin un "interesant" semifinalist.