7 Fapte despre Arhanghelul Mihail, despre care nu am știut, ziarul nostru

1. Arhanghel sau Arhanghel?

Cât de corect să numiți Angel Michael: Arhanghel sau Arhanghel? Ați întâlnit vreodată o astfel de întrebare? Cuvântul "înger" este tradus din limba greacă ca "mesager, mesager" - îngerii din Sfânta Scriptă adesea aduc mesaje importante oamenilor. Prefixul "arkh" înseamnă "șef, senior". Se pare că arhanghelul este mesagerul principal, înalt, mesager. Arhanghelul lui Îngerul Mihail este chemat în Biblia slavonă și acest cuvânt este tradus ca "războinic senior, lider", "comandant-șef". Îngerul Mihail este singurul Arhanghel care este portretizat în icoane ca un războinic, cu o sabie de foc. Știm mai multe arhangheli (Gabriel, Raphael, Uriel etc.), dar dintre ei, de regulă, Michael este numit Arhanghel.







Marele chetyah Minh Mitropolitul Macarie scrie: „Dumnezeu a stabilit ca un fel de atotputernică arme și de a salva Mihail Arhanghelul împotriva forței diavolului.“ Biserica din imnele și rugăciunile Arhanghelul Mihail numește bezplotnyh Îngeri primul chinonachalnikom și avocat, și pe îngerii lui nachalovozhdem, în mijlocul celor mai vechi regimente angelice, rândurile cerești mentor.

Astfel, putem să ne referim la Îngerul lui Mihail ca Arhanghel sau Arhanghel.

2. Numele de îngeri indică experiența lor despre cunoașterea lui Dumnezeu

Toți îngerii sunt înzestrați cu nume diferite, care dezvăluie secretul experienței lor despre cunoașterea lui Dumnezeu. De exemplu, numele Arhanghelului Gabriel ne spune că Dumnezeu îl salvează, Raphael - pe care El îl vindecă. Numele lui Mihail traduce "Nimeni ca Dumnezeu", "Un singur Dumnezeu" sau "Nimeni nu este egal cu Dumnezeu". Mitropolitul Antonie Bloom a explicat că numele Arhanghelului Mihail“... ne spune că există un singur Dumnezeu, nu este nimeni ca el, și el singur putem și ar trebui să fie venerat. Dumnezeu este incomparabila Dumnezeu, Minunata, nu au pe Michael cealaltă experiență Arhanghelul alta decât ca un miracol. Nu Dumnezeu "

3. Arhanghelul celor Trei Religii

Conform tradiției evreiești, Michael este unul dintre cei patru îngeri (Mihail, Gabriel, Oriel și Raphael) care stăteau înaintea tronului Domnului și păzesc cele patru direcții ale lumii. Evreii îl onorează pe Arhanghelul Mihail, bazându-se pe Vechiul Testament. În plus, Michael este cel care este considerat patron al poporului evreu.

4. Victorie peste diavol

În cartea Apocalipsei Arhanghelul Mihail serveste ca lider principal în războiul împotriva dragon-diavolul și alți îngeri răzvrătiți. „Și a fost război în cer: Mihail și îngerii lui au luptat cu balaurul, și balaurul și îngerii lui au luptat împotriva lor, dar nu prevalează, și nu a existat nici un loc pentru ei în cer. Și marele balaur, șarpele străvechi, numit diavolul și Satana, a fost aruncat afară ". Apostolul Iuda menționează pe scurt arhanghelul Mihail ca adversar al diavolului. (Ioan 5:13, Daniel 10, 12, 1, Iuda 9, Apocalipsa 12, 7-9, Luca 10, 18)

În cartea „Ghid pentru scrierea icoanele sfinților“ se referă la faptul că Sf. Arhanghel Mihail „este portretizat călcat în picioare (călcând) Lucifer și, în calitate de câștigător, ținând în mâna stângă pe piept verde ramura sa curmal, iar în mâna dreaptă o suliță deasupra a cărui un banner alb, cu imaginea unei cruci roșii, pentru comemorarea victoriei Crucii asupra diavolului. " El a fost primul care sa revoltat împotriva lui Satan când sa răzvrătit împotriva lui Dumnezeu. După aceea, un înger mândru, care plecase de la Domnul, a fost aruncat din cer. Arhanghelul Mihail se află într-un război continuu cu forțele răului.

5. Arhanghelul Mihail în Vechiul Testament

Conform cărții apocrife Adam și Eva, Arhanghelul Mihail a urmărit îndeaproape stramosii după ce au fost izgoniți din Eden. El ia învățat pe Adam cultivând și l-a convins pe Dumnezeu să lase sufletul lui Adam să se întoarcă în Rai după moartea sa.

O tradiție veche spune că Arhanghelul Mihail la informat pe Sara, soția lui Avraam, că va avea un fiu. Și, deși nu este numit după nume, se crede că Michael a fost "Îngerul Domnului", care la oprit pe Avraam să-și sacrifice fiul, Isaac. (Geneza 22:10).

Conform Legământului lui Avraam, Michael a informat-o pe Avraam că va muri curând. Avraam la rugat pe Dumnezeu să vadă toate minunile lumii pentru ca el să moară fără regret. Apoi, Michael la dus la cer, pentru ca el să poată vedea toate lucrările lui Dumnezeu. După aceasta, la trimis pe Avraam acasă să se pregătească pentru moarte.

Arhanghelul Mihail a apărut lui Iosua ca asistent, când Israelul a cucerit Țara Făgăduită. El a apărut profetului Daniel în zilele căderii împărăției babiloniene și începutul creării împărăției mesianice. Daniel a fost prezis să-i ajute pe poporul lui Dumnezeu de la Arhanghelul Mihail în timpul persecuției viitoare sub Antihrist.







Arhanghelul Mihail a participat la soarta profetului Moise. În „Legenda disputa Arhanghelul Mihail cu diavolul pentru trupul lui Moise“, el ne spune că diavolul încerca să dovedească trupul lui Moise îi aparțin, referindu-se la faptul că Moise a ucis pe egiptean.

În spiritul Sfintei Scripturi, unii dintre părinții Bisericii îl văd pe Arhanghelul Mihail ca pe un participant la alte evenimente importante din viața poporului lui Dumnezeu, unde, desigur, el nu este numit după nume. De exemplu, el este identificat cu stâlpul misterios de foc care a umblat înaintea israeliților în timpul fugii lor din Egipt și a distrus hoardele lui Faraon în mare. El este creditat cu înfrângerea marii armate asiriene, asedindu-l pe Ierusalim sub profetul Isaia. (Exodul 33, 9, 14, 26-28, 4 Împărați 19, 35).

6. Arhanghelul Mihail și Novgorod

Arhanghelul Mihail a făcut minuni în diferite părți ale lumii, inclusiv în Rusia. În 1239 trupele lui Khan Baty, care au mers la Novgorod, și-au schimbat în mod neașteptat direcția spre opusul lor. Istoricii cred că campania lui Baty pe Novogorod a fost oprită de o alunecare de primăvară, care la forțat să plece pentru stepele Polovets. Dar în piatra Volokolamsk este descrisă o versiune complet diferită a evenimentelor. Potrivit patericului, apărarea lui Novgorod a fost arhitectul Mihail, care a interzis lui Batu să meargă în acest oraș. Mai târziu, Baty a văzut la Kiev o frescă cu imaginea lui Mihail, la recunoscut și a spus: "Cu asta, luați un zbor spre Veliky Novgorod."

7. Ultima Judecată și Arhanghelul Mihail

Ideea că Arhanghelul Mihail va avea propriul său rol în Judecata de Apoi a apărut relativ târziu. În unele apocrife creștine, Arhanghelul Mihail este portretizat ca cel care va numi sufletul poporului în Judecata de Apoi cu trâmbiță (trâmbiind cornul berbecului). În unele apocrife, i se dă chiar și rolul de judecător și, în conformitate cu alții, va plânge amar cu privire la păcătoși și Dumnezeu va avea milă de ei. Într-unul din imnuri, Arhanghelul Mihail este cântat: "Sfântul Arhanghel Mihail, ne protejează în luptă, nu ne lăsa să piară într-un teren teribil".

7 Fapte despre Arhanghelul Mihail, despre care nu am putut ști, ziarul nostru

Arhiepiscopul George Studenov Rectorul templului Arhanghel Mihail (Compatriu Patriarhal) din Troparev. Iubiți în Domnul Înviat, dragi enoriași, frați și surori! Hristos a înviat! Cu toată inima plină de bucurie pascală, vă felicit pentru Sfânta Sărbătoare a Sfântului Paști! Cuvintele salutului de Paști, predicând Evanghelia,

7 Fapte despre Arhanghelul Mihail, despre care nu am știut, ziarul nostru

Arhiepiscopul George Studenov Rectorul templului Arhanghel Mihail (Compatriu Patriarhal) din Troparev. Iubiți în Domnul Înviat, dragi enoriași, frați și surori! Hristos a înviat! Cu toată inima plină de bucurie pascală, vă felicit pentru Sfânta Sărbătoare a Sfântului Paști! Cuvintele salutului de Paști, predicând Evanghelia,

7 Fapte despre Arhanghelul Mihail, despre care nu am știut, ziarul nostru

7 Fapte despre Arhanghelul Mihail, despre care nu am știut, ziarul nostru

7 Fapte despre Arhanghelul Mihail, despre care nu am putut ști, ziarul nostru

7 Fapte despre Arhanghelul Mihail, despre care nu am știut, ziarul nostru

7 Fapte despre Arhanghelul Mihail, despre care nu am putut ști, ziarul nostru

Elena Kucherenko Vineri, în ajunul sîmbei lui Lazarev și intrarea Domnului în Ierusalim, clubul de tineret "Neofit" a fost plin de muncă. Adulții, adolescenții, tinerii din templu s-au adunat pentru a se pregăti pentru sărbătorile viitoare. "Am avut o întâlnire foarte emoțională și internă", spune Lyudmila Polyakova.

7 Fapte despre Arhanghelul Mihail, despre care nu am știut, ziarul nostru

Elena Kucherenko Vineri, în ajunul sîmbei lui Lazarev și intrarea Domnului în Ierusalim, clubul de tineret "Neofit" a fost plin de muncă. Adulții, adolescenții, tinerii din templu s-au adunat pentru a se pregăti pentru sărbătorile viitoare. "Am avut o întâlnire foarte emoțională și internă", spune Lyudmila Polyakova.

7 Fapte despre Arhanghelul Mihail, despre care nu am putut ști, ziarul nostru







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: