4 Quibbles de la soacra rea ​​(povestiri din viata)

Îl adorați, nu-i prețuiește sufletul în tine ... Dar mama lui nu te place și nici nu încearcă să o ascundă? Am cerut psihologilor să se comporte cu o soacră dăunătoare, astfel încât disprețul ei să nu-ți distrugă relația cu iubitul ei.







1. "Fostul lui a fost mai bun decât tine!"

Natalia (31 de ani):
Înainte de a începe să ne întâlnim cu Vitya, a avut o aventură cu Lena. Ei au trăit separat de părinți, dar au petrecut mult timp cu mama. Lena, precum mama Viti, a fost pasionat de flori, și teatru, astfel încât împreună au plantat grădini pe balcon, am mers la spectacole. Și foarte repede mama a început să considere cel mai bun prieten al ei, aproape o fiică. Victor și Lena au fost mai dificili: adesea s-au certat și, în cele din urmă, s-au despărțit, s-au obosit de conflicte constante. Dar când am apărut în viața lui, mama mea a fost foarte supărată. Încă spera că Lena se va întoarce, o să-i fie dor de ea. Și acum el mă ignoră. Am venit la părinții lui la cină - ea vorbește numai la Victor, am început să-i spun ceva - o privire rece prin mine. Un cuplu de ori, atunci când ea la sunat pe telefonul mobil și nu a putut să răspundă (era la duș, dulap reparat) și mi-a cerut să ridic telefonul - a auzit vocea mea, pur și simplu deconectat.

În opinia psihologilor, în acest caz, cel mai important lucru nu trebuie să se refere la fostul său.

Psiholog-consultant Alena Samoshina:
Dacă fiul tău te-a ales, mai devreme sau mai târziu, mama ta te va accepta. Principalul lucru nu este să te duci la conflict și să încerci să-l întrebi pe iubitul cu grijă, ce a fost bine pentru mama lui. Și începe treptat să facă același lucru. Dar nu vă rupeți și încercați să imitați totul dintr-o dată. Da, și va arăta nefiresc. Este puțin câte puțin, treptat! Apoi, mai devreme sau mai târziu veți avea o relație bună. La urma urmei, dacă s-ar fi dovedit o dată, cu prima sa, înseamnă că și tu poți să ajungi.

2. "Din cauza ta, el și-a părăsit mama!"

Marina (23 ani):
Înainte de a începe să ne întâlnim, Oleg a trăit împreună cu mama sa. Cu tatăl său, mama lui sa despărțit când Oleg avea 15 ani și își dedica restul vieții fiului său. El însuși era puțin obosit de tutelă, iar decizia de a mă muta într-un apartament separat era a lui. Dar mama mea a decis că întreaga chestiune era exclusiv în inițiativa mea. Și din pricina asta mă mai răsplătesc. În plus, ea crede că am grijă de fiul ei prost, că-l gătesc pentru el prost, l-am spălat prost. El își respinge în mod constant îndoielile, dar de fiecare dată când ne întâlnim cu ea pentru mine - tortură. Mama lui spune întotdeauna că un bărbat are nevoie de îngrijire, pe care o persoană atât de frivolă ca mine e incapabilă să o dea.

Este dificil să te opui ceva gelos de dragoste maternă. Acest lucru poate fi vindecat doar în timp.

Psihoterapeut, psiholog practicant Irina Kalinina:
Dacă mama este foarte atașată de fiul ei, atunci îngrijorarea mamei este destul de naturală. Dar, după cum spun ei, timpul vindecă rănile, așa că ai răbdare. Și nu vă manifestați gelozia dacă fiul (mai ales la început) îl cheamă sau îl vizitează pe mama. Dacă mama descoperă că ești nemulțumit de asta, ea va fi și mai mult împotriva ta. Și în al doilea rând, trebuie să ai grijă de omul tău bine. Când mama vede că totul este în ordine cu fiul ei, este fericit și mulțumit de viață, trăind cu prietena lui, atunci negativul ei va scădea în mod semnificativ.







3. "Această fată nu se potrivește fiului meu!"

Elena (27 de ani):
În ziua când ne-am întâlnit cu mama lui Andrew, eram în blugi strâmți și un pulover cu un gât profund. Și toată seara o privi cu privirea indignată. Și când am ajuns să vorbim și am aflat că - un liber profesionist, este foarte revoltat, spun ei, cum poate fi atât de iresponsabil să ia viața, adică să fi devenit instabil. Nu mi-a plăcut la toate punctele, pentru care m-am îndrăgostit cu Andrew: stil de rochie, vorbesc, stilul de viață. El mă sfătuiește să nu acord nici o atenție mamei mele, pentru că trăiesc cu el, nu cu ea. Dar mi-e teamă că, dacă în timp nu găsim un limbaj comun cu ea, relatiile cu cei dragi poate, de asemenea tulburări.

În această situație, nu va face rău pentru a schimba un pic! În limite rezonabile, desigur, limite!

Psiholog-consultant Alena Samoshina:
"Dacă mama lui este atât de conservatoare, când te duci la ea, încercați să vă îmbrăcați cum o face familia ei". O pereche de rochii stricte în garderobă nu va interfera. Și dacă mama lui nu-i place munca ta, face Tuning - „poate“ că nu este într-adevăr așa ești deja în căutarea pentru o alta, și așa mai departe până la forțat să se stabilească acolo, pentru că dacă renunți la o dată, toate aspectele financiare cădea pe fiul ei. Totuși, de cele mai multe ori, mamele nu-i plac fetele vorbind, cum ar fi "sufletul companiei". Deci, încercați să fiți la fel de modest cât mai tăcut și să-l ascultați - este mult mai util. Amintiți-vă, „deține informația deține lume“, astfel încât informațiile colectate: vor cunoaște punctele slabe ale ei că, puteți construi o relație, ceea ce vrei cu ea. În orice caz, pentru o perioadă scurtă de timp este destul de posibil să devii așa cum vrea soacra. Și, ieșind din casa ei, să continuați să trăiți așa cum doriți.

4. "Doar o soție ideală îl va potrivi!"

Maria (29 ani):
Cine asociez cu cuvântul "monstru"? Mama lui Paul! Este doar fanatic îndrăgostită de fiul ei. Pasha este cel mai bun, inteligent, frumos, talentat! Sunt de acord cu ea. Dar eu însumi mă pot lauda cu multe calități similare. Și ea crede că, ca orice altă fată, fiul ei nu este demn. Prin urmare, păstrează cu dispreț rece, raportează în mod regulat cât de norocoasă am fost că Pavel a atras atenția asupra mea și cum se întreba despre ea. Dacă motivul pentru ostilitate a fost concret, aș putea să fac ceva despre asta! Și nu știu cum să fiu!

Trăiești cu un bărbat, nu cu mama lui. Recondiționați-vă cu faptul că cineva nu vă place, este dificil, dar destul de real.

Psihoterapeut, psiholog practicant Irina Kalinina:
- Cel mai adesea, se întâmplă atunci când fiul este singurul copil din familie. Firește, pentru mamă el este singurul și cel mai bun. Și dacă, în același timp, viața ei personală nu este foarte bine aranjată, fiul pentru ea, în principiu, este omul principal. Iar prietena lui este un rival. Este aproape imposibil să-i câștigi dragostea. Mai mult decât atât, merită să ne amintim că omul v-a ales pe tine, nu pe mama sa, și de aceea nu este obligată să te iubească doar pentru că alegerea fiului tău ți-a căzut. Și dacă acceptați faptul că o mamă nu te poate iubi niciodată, poți evita frustrarea inutilă.
Ca și în cazul acesta și în alte situații, nu faceți o tragedie din disprețul Mamei. Încercați să mențineți o relație uniformă cu ea. Acest lucru nu este deloc dificil.
În primul rând, nu critizați niciodată și, chiar dacă este 100% greșită, nu trebuie să răspundeți rău. Nici direct, nici în spatele ochilor! În al doilea rând, nu uitați să felicitați soacra pentru sărbătorile dvs., dați mici daruri plăcute și, de asemenea, acceptați cu plăcere daruri de la ea (chiar dacă nu le place deloc). În al treilea rând, rândul său, la mama unui tânăr este întotdeauna respectuos, nu permite familiaritate.
Și, cel mai important, fiți natural, nu încercați să vă strângeți prea tare pentru a fi plăcut. Mama poate suspecta o verificare prealabilă într-un fel de truc, dorința de a se insinua în încrederea ei, iar acest lucru poate împinge ei doar departe, nu mai aproape.

Citiți de asemenea







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: