25 Interesante despre sângele uman, mă întreb

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
1. James Harrisanu la varsta de 13 ani a luat o transfuzie de mai mult de 13 de litri de sânge, apoi a dat cuvântul pentru a începe să ia sângele lor, la varsta de 18 ani, în cele din urmă a găsit în lucrarea sa de antigen rare de sânge, ceea ce a ajutat la vindecarea mai mult de doua milioane de oameni. În total, a donat sânge de peste 1000 de ori.







25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
2. Un fan al echipei Green Bay Packers și-a dat sângele să cumpere bilete pentru jocurile echipei lor. Mai târziu, el a aflat că are o boală genetică. care este tratat cu "bloodletting".

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
3. La sfârșitul anilor '90, Saddam Hussein a ordonat Coranului să-și scrie propriul său sânge. Acum, liderii țărilor musulmane nu știu ce să facă cu acest Coran, de a scrie cartea sfântă cu un sânge și de al distruge, de asemenea, este un păcat.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
4. George Washington a murit de pierdere de sânge din cauza medicilor care l-au tratat de frig și a decis să sângereze, o practică destul de comună în momentul tratamentului, pentru a elimina „sânge murdar“, dar, de fapt, ele au slăbit corpul pacientului. George Washington a pierdut mai mult de jumătate din sângele său în doar câteva ore.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
6. În Japonia. se crede că grupul de sânge dezvăluie personalitatea persoanei, ceea ce a dus la crearea unei întregi industrii de produse tematice (prezervative, băuturi, cărți).

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
7. Gregory Scarpa, din familia criminală Colombo, atât de disprețuit de afro-americani că a refuzat transfuzia de sânge, fără să știe a cărui sânge era. În cele din urmă, el a contractat HIV de la un alt gangster italian, care ia donat sângele.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
8. Compania farmaceutică Bayer, o dată pe piața americană, vindea medicamente din sânge, infectate cu HIV și cu hepatita C, ceea ce a dus la infectarea a peste 10 000 de persoane cu HIV numai în SUA. După ce totul a fost clar, medicamentul a fost retras din vânzarea pe piața americană și a fost vândut țărilor din Asia și America Latină.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb






9. 650 000 de litri de sânge donat sunt distruse anual, deoarece depozitarea sângelui este limitată la o perioadă care nu depășește 40 de zile.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
10. În Irlanda, există o tradiție, dacă o persoană dă jumătate de litru de sânge, îi oferă jumătate de litru de bere Guinness.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
11. Durerea după tăieturi de hârtie este puternică deoarece hârtia provoacă distrugeri microscopice ale pielii și adesea cu aceste tăieturi nu există nici măcar sânge.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
12. Nasul uman funcționează, astfel încât atunci când este frig, vasele de sânge din nas obține mai mult sânge pentru a salva temperatura, provoacă vaselor de sânge să se extindă, iar acestea produc mai mult mucus.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
14. sportivi Paralimpice, leziuni ale coloanei vertebrale, uneori, se vatămă în mod intenționat în partea de jos a corpului (de exemplu, rupe deget de la picior), rezultând în corpurile lor sunt sensibile la tensiunii arteriale, ceea ce duce la creșterea productivității. Această practică a fost interzisă ca dopaj.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
15. Corneele umane consumă oxigen direct din aerul înconjurător.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
16. Odată, în anii 1980, banca de sânge a fost contaminată cu sânge infectat cu HIV, în timp ce nu au fost disponibile teste rapide pentru detectarea virusului HIV.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
17. În puroi există celule albe din sânge, care au murit, luptând cu infecția.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
18. În corpul uman aproximativ 0,2 mg de aur. cea mai mare parte fiind conținută în sânge.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
19. Oamenii de știință au dezvoltat o metodă de îmbogățire a sângelui cu oxigen fără implicarea plămânilor.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
21. Tantarii prefera sangele primului grup.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
22. În mașina prezidențială americană, președintele oferă o sânge constantă.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
23. Cristiano Ronaldo nu are tatuaje pe corpul său și poate să doneze sânge de două ori pe an.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
24. Amidonul de porumb (un agent de îngroșare obișnuit în alimente) determină o creștere a conținutului de zahăr din sânge mai rapid decât zahărul obișnuit.

25 Interesante despre sângele uman, mă întreb
25. regi egipteni antici nu au băut vin din cauza asemănării sale cu sânge, crezând că era sângele celor care au luptat împotriva zeilor și morții, și de aceea omul-băut vinul devine temporar nebun.

25 de fapte interesante despre rechini

20 de informații interesante despre televiziune







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: