2018, Lacul Ural al mării, b

2015, Lacul Ural al mării, b

Vremea este teribilă,
Dusurile se ascund cu talent,
Îmi spăl cafeaua ...

Vremea din Chelyabinsk a fost într-adevăr teribilă, + 32 ° C (în funcție de senzațiile din oraș - +75), și sa decis vineri să se grăbească spre Lacul Uvildy. Iar joi, Ministerul de Urgențe a anunțat o avertizare de furtună. Și au fost furtuni ...







Toată lumea își amintește că nu căutăm căi ușoare? După ploaie în ploaia torențială, vremea umedă nu ne sperie cu adevărat. Prin urmare, după cumpărarea urgentă a unui cort mare, vineri, ne-am scufundat în mașină și am condus la Uvildy. Decizia de a merge în ploaie a fost dictată de faptul că, în weekend, vremea trebuia să fie restaurată, iar pentru a ajunge la căldura din trafic, și oamenii care voiau să înoate nu au zâmbit deloc.

Destinația, la dorința prietenilor noștri - familia Shpadi, a fost centrul de recreere "Rosniți" din apropierea satului Uvildy. Am ajuns în siguranță la ea, dar drumul spre bază a fost foarte spălat de dușuri, într-un fel ne-am făcut drum prin toate farmecele, cum ar fi pășunatul fundului de hummocks și teama de a rămâne blocat într-o rutină neclară. În cele din urmă, ne-am oprit la teritoriu și am început să construim tabăra.

2015, Lacul Ural al mării, b

Lacul ne-a plăcut să ne grăbim să ascundem norii și soarele. Vremea a promis să se îmbunătățească.

2015, Lacul Ural al mării, b

Lacul Uvildy

În noaptea trecută am încercat de câteva ori să mă plimbe pe ploaie, dar dimineața, chiar și condensul de pe cort nu a fost găsit.

Unul dintre deliciile călătoriei cu mașina este capacitatea de a găti atât de mult cafeaua noastră preferată într-un turc pe aragaz.

2015, Lacul Ural al mării, b

După micul dejun, ne-am dus să explorăm zona.

Uvildy - cel mai mare rezervor din regiunea Chelyabinsk și una dintre cele mai frumoase. Acest lac este un monument natural și trebuie protejat.

2015, Lacul Ural al mării, b

Apa din Uvildy este foarte curată și transparentă. În plus, este ușor mineralizată și are proprietăți medicinale, astfel încât sanatorii sunt situate pe mal. Pentru transparența apei (10-12 m), lacul este foarte popular cu scafandrii. Eu însumi am făcut primele trei scufundări aici.

2015, Lacul Ural al mării, b

Partea de jos, la fel ca majoritatea lacurilor Ural, este de nisip-piatră. Pe baza plajei - nisip fin de calitate importată, lăsând mult în apă, astfel că acest loc este foarte convenabil pentru a vă relaxa împreună cu copiii. Coborârea în apă este foarte netedă, du-te-du-te, și "marea este de genunchi adânc."







2015, Lacul Ural al mării, b

Etimologia numelui "Uvildy" este controversată, este interpretată din diferite cuvinte ale limbajului Bashkir și Turkic de la "eșec" la "lac mort". Cea mai frumoasă traducere este "castronul albastru".

2015, Lacul Ural al mării, b

Lacul este de origine tectonică, deci adâncime, adâncimea medie este de 14 metri, maximul este de 38,5 metri. Apa din Uvildy, în timpul verii, este întotdeauna rece și proaspătă.

2015, Lacul Ural al mării, b

Există multe insule pe lac, cele mai multe fiind în partea de nord. De vreme ce ne-am odihnit în partea de sud, am putut vedea doar suprafața apoasă a apei.

Lungimea liniei de coastă este mai mare de 100 de kilometri, și de fapt, totul este blocat de baze de agrement, tabere și sanatorii. Există foarte puține intrări la lac pentru odihnă "sălbatică" și trebuie să fie cunoscute.

Pe teritoriul de lângă plajă se găsesc mici căpșuni, coborârea în apă din care se efectuează pe bolovani de piatră.

2015, Lacul Ural al mării, b

Unele părți ale coastei și a ariei de apă sunt destul de diferite una de cealaltă, atât peisaj, cât și vegetație. Această varietate de specii se adaugă la farmecul lacului. Pe baza cresc în principal copaci foioase, în principal mesteacan, există sălcii, arin, aspen.

2015, Lacul Ural al mării, b

Complexul de vacanță «Rosniti»

Din păcate, aproape că nu am găsit informații despre centrul de recreere pe Internet, cu excepția răspunsurilor diferite ale turiștilor. Prin urmare, descriu doar impresiile noastre.

Baza este veche, ca majoritatea taberelor și bazelor de agrement din lacurile Ural, foarte "sovietice". Case de mai multe tipuri, cu două etaje și cu un singur etaj.

2015, Lacul Ural al mării, b

De când am mers la camping, casele nu ne interesau în mod special. Campingul este situat în întreaga bază, adică puneți un cort acolo unde doriți. Costul de trai este de 900 de ruble pe mașină pe zi (de la o mașină puteți pune 2 corturi).

Există un magazin demis, desigur, cu prețurile ridicate. Un litru de pachet de mere "Bun" suc - 90 de ruble. Alegerea este minimă, în principal, suc de apă-bere, precum și cârnați și cârnați și produse de igienă. Dar vă mulțumesc pentru asta.

2015, Lacul Ural al mării, b

Există un puț pe teritoriul unde puteți aduna apă potabilă, care este foarte valoroasă, nu trebuie să luați cu dvs.

Toaleta este a la carte în tabăra de pionierat. Cinci găuri prin sept. Băieții sunt mai ușor în această privință, dar pentru o fată prezența a patru pereți este încă în bucurie. Și, în ciuda duhoarei din care nu poți ajunge niciunde într-o toaletă, o curăță, schimbă gălețile de urnă și se presară în jurul găurilor cu înălbitor.

Am observat că maeștrii majorității bazelor și taberelor nu se interesează în mod special de îmbunătățire. Și de ce? Oamenii dau deja un flux continuu în weekend, un loc în orice caz, elegant în detrimentul lacului. Deci, este trist sa privim cladirile scazute si colturile de recreere.

2015, Lacul Ural al mării, b

2015, Lacul Ural al mării, b

2015, Lacul Ural al mării, b







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: