200 de mii

Băncile și instituțiile financiare non-credit (NPF, companii de asigurare, brokeri, case de amanet, IFM și altele.) Au dreptul de a refuza un client într-un serviciu în cazul în care operațiunile sale intră sub semnele de spălare a banilor sau de finanțare a terorismului. Datele despre astfel de clienți sunt trimise către Rosfinmonitoring. În același timp, un client care a primit o refuzare a serviciului se poate adresa unei alte instituții financiare pentru a încerca din nou să efectueze operațiunea.







Cu toate acestea, în această săptămână Rosfinmonitoring, Banca Centrală și băncile au început să schimbe informații despre clienți dubioși. Băncile au primit deja liste negre pentru 200 de mii de clienți suspecte, scrie Izvestia. Clienții care intră în această bază pot întâmpina dificultăți în încercarea de a deschide conturi și de a efectua tranzacții financiare. Lista cuprinde atât persoane fizice, cât și persoane juridice.

Orice informații detaliate cu privire la motivele pentru includerea în această listă nu este, și este greu de înțeles ceea ce clientul a devenit suspicios din cauza faptului că pur și simplu nu a transporta documente și care este, de fapt implicat în spălarea, a declarat că „News“ surse din sectorul bancar.

- Prezența unei organizații, a unui antreprenor individual sau a unei persoane fizice în lista refuzenilor poate avea dificultăți pentru serviciile bancare. Cu toate acestea, este posibil ca unii clienți pot ajunge la lista, ca urmare a unei abordări formale sau o evaluare subiectivă de către instituțiile de credit, - a declarat șeful Serviciului de Monitorizare Financiară Binbanka Dean Bagatova.

Autoritatea de reglementare, a spus ea, a subliniat în repetate rânduri că prezența companiei sau a persoanelor fizice de pe listă nu ar trebui să devină o marcă neagră.

Știri departament al IA "Clerk.ru".

Totul ar fi bine dacă nu a fost la fel de vsegda.Muzh cazare în Pyatigorsk, și a avut un cont într-un mic banke.Na acest cont pentru a primi bani pentru chirie, și le-a luat la fiecare bancă două sau trei mesyatsa.Potom a fost închis, iar obligațiile sale pentru clienții angajat Sberbank.Za 27.000 pe lună)), soțul meu nu este un client al Sberbank, înregistrat în ajutoare terrorizma.Posle pe care le-a suferit pareza nervului facial și dva.V presiune salt luni finmonitoring am scris, nu tratează.







totul este în esență "al 37-lea an" în sectorul bancar.

La Moscova, de exemplu, angajații Sberbank impun asigurare la 27tr la deschiderea unui cont - nu au cumpărat - nu au deschis automat un cont = un terorist.

Sau, la sfârșitul lunii, contul nu poate fi deschis - planul este deja îndeplinit până la acea dată. și, prin urmare, un refuz și un "terorist" și nicăieri altundeva veți descoperi!

Cu cât nu știam mai mult. cu cât mai multe probleme există. Dar nu toți, ci doar cetățeni și, după cum știți, nimeni nu le numără și nu ia în considerare. Până să ia o furcă.

Mă întreb dacă va exista o oportunitate pentru oamenii obișnuiți să se familiarizeze cu această "listă", așa cum se face, de exemplu, pe site-ul nalog pentru a verifica contrapartida

27 t. Este deja convingătoare să oferiți mită, să plătiți sau sunteți un cadavru, ca de Kudrinovsky toate

Băncile nu fac parte din sistemul judiciar al Federației Ruse, din ce motive pot emite un verdict?

O suspiciune, nu înseamnă vinovată - acest lucru este garantat de Constituția Federației Ruse.

Ce fel de fapt se întâmplă.

fărădelege, Tinkoff a cerut să închidă contul acum doi ani, tk. Plățile frânate care necesită negociere 12 semnat de către client, și are de negociere a clientului 12 pot fi obținute într-o lună, există propria birocrație, ne-am promis să furnizeze, dar este necesar pentru a efectua plăți, acestea au fost rugați să închidă contul, a început să servească în aer liber, iar acum sa dovedit că Banca Centrală ne-a făcut lista și alte bănci nu ne deschid un cont, adică considerați "lista" ca o indicație a acțiunii.

Odată, în calitate de persoană juridică, am încercat să deschid un PC în bancă. Au refuzat! Încercat pentru a afla motivul - nu explica, spunând că serviciul de securitate nu se recomandă! Am aflat printr-un prieten. Taxa, o dată cu mult timp în urmă acum 3 ani, a blocat un cont pentru neplata impozitului de 3 ruble! (acesta este un fapt). De ce nu au plătit, a fost o greșeală în plată. Am scos 3 ruble de colectare, cu două bănci! În același timp, în cea de-a doua bancă, contul nu a fost folosit pentru o perioadă lungă de timp, era faptul că a fost spus în rezervă. Și pentru aceste 3 ruble a trebuit să plătească 1500 de ruble pentru servicii de numerar! Deci, IFTS pur și simplu a uitat să excludă întreprinderea din "lista neagră"! Până i-am scris o scrisoare! Și dacă nu ar fi fost pentru o cunoștință care să dea informații "secrete" despre 3 ruble, atunci afacerea ar fi murit! Acestea sunt "plăcinte" coace băncile și taxe! Ei au propria lor afacere și nu le pasă de noi!

Oamenii care îi plac







Trimiteți-le prietenilor: