20 Fapte despre marijuana, proaspăt - cel mai bun din Runet pentru o zi!

20 Fapte despre marijuana, proaspăt - cel mai bun din Runet pentru o zi!

1. Marijuana este făcută din flori uscate zdrobite și frunze de canabis.

2. La nivel mondial, aproximativ 162 de milioane de adulți folosesc marijuana cel puțin o dată pe an.







3. Marijuana este cea mai populară după consumul de alcool și de eliberare a drogurilor, care este folosit în întreaga lume.

4. Aproape 40% dintre elevii din liceele din SUA au incercat marijuana cel putin o data in viata lor, iar 20% folosesc in mod regulat.

5. Potrivit calculelor, sunt necesare 800 de "jamburi" pentru a ucide o persoană, dar cauza morții va fi otrăvirea cu monoxid de carbon, mai degrabă decât o substanță narcotică.

6. Există peste 200 de nume de slang pentru marijuana. Cele mai frecvente sunt iarba, buruienile, hash și ganja.

7. Denumirea internațională și științifică de marijuana este cannabisul. Cu toate acestea, în SUA este mai des numită pur și simplu "substanță".

8. Numele "marijuana" provine din argou mexican și se crede că derivă din pronunția spaniolă a numelor Maria și Jane. (Două dintre aceste nume din argouul militar mexican denotă prostituate sau bordeluri). Numele "marijuana" a devenit popular în SUA la sfârșitul anilor 1800.

9. Canabisul de plante poate crește în aproape orice mediu. Rata de creștere este în medie de 3-5 cm pe zi. Înălțimea unei plante adulte este de aproximativ jumătate de metru.

10. Principalul ingredient activ al marijuanei este THC (delta-9-tetrahidrocanabinol). Este acest produs chimic care acționează asupra psihicului și cauzează efectul marijuanei.

11. Efectul psihoactiv al THC în doze mici este un sentiment de emancipare, încântare, distorsiune a percepției timpului. De droguri poate provoca, de asemenea, o creștere a sensibilității vizuale și o exacerbare a percepției de gust și miros.

13. Țări în care marijuana este parțial sau total legalizată: Republica Cehă, Olanda, Belgia, Anglia, Elveția (utilizare personală), Australia, SUA, Canada, Israel (în scopuri medicale). În țările în care marijuana este legalizată pentru uz personal, cantitatea permisă pentru depozitare este reglementată prin lege. Anglia se distinge: deși marijuana nu este legalizată în mod oficial în ea, numai confiscarea produsului este necesară pentru depozitarea sa în cantități mici, dar nu și arestarea.

14. În perioada 1850-1942, marijuana a fost inclusă în farmacopeea americană ca pe un remediu pentru greață, reumatism și durere și a fost ușor disponibilă la un supermarket local sau la o farmacie.

15. Suporterii marijuanei medicale consideră că medicamentul are o valoare medicală semnificativă pentru pacienții care suferă de SIDA, glaucom, cancer, scleroză multiplă, epilepsie și durere cronică.

18. 85% din canabis este cultivat în întreaga lume în spații închise atunci când se utilizează becuri luminoase speciale.







19. În Rusia, marihuana a fost denumită mult timp anasha. Treptat, cuvântul a fost aproape nefolositor și a rămas doar în cântece și literatură.

20. Nu există decese în lume datorită utilizării marijuanei. Chiar și efectuând experimente pe câini, nu a fost posibil să aflăm ce doză ar duce la moarte. Corpul câinelui a susținut cu adevărat dozele de cai.

Și ce e mai rău decât alcoolul sau iarba? Eu nu fumez eu iarba, dar nu cred ca este periculoasa ca heroina. Desigur, tot ceea ce este moderat este necesar.

ci despre „primul fum oală, iar apoi se va trage în sus“ - aceasta este un nonsens ... atunci putem spune că toți alcoolicii începe cu o sticlă de bere ... dar există o diferență între un alcoolic și un spălat-up „care consumă alcool moderat“

Mikhail Gynin

1) Atât marijuana, cât și tutunul produc o dependență psihică foarte puternică. Cu toate acestea, spre deosebire de tutun, marijuana nu provoacă dependență fizică.
2) În ciuda faptului că marijuana este dăunătoare sănătății fizice a unui fumător decât tutunul. Particularitățile utilizării sale de către majoritatea fumătorilor duc la faptul că efectele negative ale acesteia asupra fumătorilor sunt mult mai mici decât cele produse de fumatul din tutun (sub formă de țigări etc.).
3) Rănile cauzate de fumatul marijuanei la fumat la o lungă perioadă de timp (mai mulți ani) și intensivă (cel puțin o dată pe zi) este mai mare decât prejudiciul cauzat de tutun. Dar, totuși, devierea în psihic nu este, în majoritatea cazurilor, pronunțată și caracter ireversibil (vezi articolul lui Thomas Lundquist).
4) Marijuana este mult mai puternică în comparație cu tutunul care influențează conștiința fumătorului, dar această influență este specifică, nu în majoritatea covârșitoare a cazurilor de umbre agresivă și nu reprezintă o amenințare pentru ceilalți.

În ceea ce privește răul la fumător, marijuana și tutunul sunt aproximativ egale. Afirmațiile privind daunele semnificativ mai mari ale marijuanei în comparație cu tutunul nu sunt justificate.

Aceasta este o bătaie basturman groaznică. Acest polen în cazul în care pentru a freca culorile ei de placi de baza de rinichi, dar adăugați acolo câteva ierburi pentru duhovitosti, picătură de miere și un vârf de cuțit de cenușă, unele dintre aceste dureyut basurmane oladushek. mestecați pentru o lungă perioadă de timp, cum ar fi o vacă guma de mestecat, și, treptat, dureyut. Și ei se păcălesc mai rău decât beatul cel mai bețiv. Se va așeza sau se va culca și va minți ca un jurnal. Giggles, zâmbește, mute ceva, nu știu ce. Este înfricoșător să te uiți direct la tine: ca un om a înnebunit! Nostru atât primi beat, deși el dansează, cântă cântece, deși, bine, chiar poderetsya - om viu, la urma urmei. Și acest lucru ca un fel de hoituri: Doar ia cu mâinile goale.

în valea însorită, unde Chuikhana,
înțeleptul păstrează mersul pe jos,
din o sută de chelime există fum,
salam aleikum toate planificate ...,

nu ai văzut plankesh real. pentru că fiecare prostie mă face să râd,
marijuana, planul, Shan, gandzhyubas, un nonsens. lucru teribil ... doar un adevărat, yuzhnochuyskaya ... și nu doar în Butor care crește sub lampa ... planul cel mai îndrăzneț, această similitudine de lut ... e ca Napalm, daca kropalik cade pe shmuto, arde prin intermediul. la fel cum planul Chui arde creierele ...

Din Internet: "Cannabisul a fost una dintre principalele culturi agricole din URSS. Acest statut a fost confirmat prin plasarea frunzelor de canabis împreună cu urechile de grâu și inflorescențele de floarea-soarelui în centrul cămășii din interiorul fântânii principale a țării - "Prietenia popoarelor" la VDNKh. Fântâna a fost ridicată în 1954, dar după 7 ani - în 1961 URSS ratifică Convenția ONU privind interzicerea narcoticelor, inspirată de Statele Unite. Potrivit Convenției, planta de canabis este declarată împreună cu heroina un medicament periculos, care nu are valoare practică, este prescris în orice mod posibil să se distrugă. "De pe Internet.

Iarba este gud, iarba este medicina. Ca și în cazul oricărui alt medicament, nu-l abuzați.
Ce ar putea fi mai bine decât o bancă de dimineață? Capul, o mahmureala, o plecare dupa ce un praf de pusca doare - a fumat si statutul tau nivelat si te simti minunat.
Seara, m-am umflat puternic? Înainte de a merge la culcare, am scos un borcan și dimineața te trezești proaspăt, vesel și cu un cap clar. Lepota.
Deci, eu sunt pentru vânzare liberă, dar numai în farmacii și de control al calității.

ps Nu am întâlnit încă un singur angajat al gosnarcontrol care nu ar folosi nimic (pur și simplu nu-mi amintesc nici iarba). Ei mănâncă și snort, Doamne ferește, pentru că au acces la toate acestea.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: