11 Cât de obosit e doctorul tău?

CUM AU FOST DOCTORUL DUMNEAVOASTRĂ

Pentru ca pacientul să stabilească o relație constructivă cu medicul său, trebuie să știți cu cine are de-a face. Despre munca doctorului, numărul copleșitor al cetățenilor noștri este foarte vag.







Cumva, un cardiolog cunoscut (un doctor pe care pacienții îl cheamă invariabil bine) mi-a spus acest lucru: "Îi datorez tuturor, dar nimănui nu mi se datorează nimic". După cum sa menționat deja, munca medicinii rusești este organizată în așa fel încât medicul rus să nu aibă nici un drept și există doar îndatoriri. O astfel de prejudecată în legislația Federației Ruse este probabil făcută pentru a îmbunătăți sănătatea pacienților în instalațiile noastre de sănătate. Din păcate, ei nu știu nimic despre asta.

Există multe instrucțiuni care reglează aproape fiecare pas al medicului, fiecare mișcare a lui. "Above" coboară mereu tot mai multe instrucțiuni noi. Adesea aceste prescripții se contrazic reciproc. Spațiul de manevră, manifestarea inițiativei, creativitatea în medicii noștri este foarte limitat. Doctorul este un servitor. Sincer, de mult nu mai crede nimeni. Decenția umană a rămas undeva în trecutul profund. Fiecare mișcare a unui clinician este obligată să înregistreze, să efectueze o mulțime de documente, să practice lucrări, să dovedească în mod constant că face totul drept. Timpul pentru tratamentul pacienților direct de la medicul nostru devine din ce în ce mai mic. Adesea, pentru a efectua tot ceea ce este cerut de instrucțiuni, nu sunt suficiente ore în cursul zilei. Medicul devine a priori vinovat. Voi cita una dintre pronunțările lui Winston Churchill: "În cazul în care există zece mii de prescripții, nu poate fi respectat legea".

În conformitate cu legea, aici mă refer în primul rând la cea mai eficientă activitate medicală a unui medic pentru un anumit pacient. Multe instrucțiuni, prescripții nu contribuie întotdeauna la acest lucru. Circulațiile către medici sunt adesea scrise de oficiali medicali, care au fost văzuți ultima dată ca bolnavi în timpul studenților. Un funcționar trebuie să facă ceva, să-și pregătească pâinea, să-și justifice locul. Dar produsele sale nu fac întotdeauna ca medicul să lucreze la patul pacientului mai eficient. Încercările de a exercita un control total asupra activităților medicului nostru conduc adesea la rezultatul opus. Aici va fi indicat să citez din "Aventurile soldatului vesel Svejk", care poate fi extrapolat lucrătorilor noștri medicali: "Nu poți să feri fără șefi".

Dar profesia de medic în multe moduri este o artă. Creativitatea face parte din munca doctorului. Multe rețete suprimă creativitatea medicului.

Nu întotdeauna executarea instrucțiunilor de către un medic este o binecuvântare pentru un anumit pacient. Un doctor exagerat poate fi bun pentru superiori, dar pentru o persoană suferind poate fi periculos. "Comenzile sunt legi pentru idioți", a spus Henning von Treskov, erou național german, unul dintre liderii și un participant activ la conspirația împotriva lui Hitler, un om talentat. Îmi amintesc adesea cuvintele când văd fluxul tuturor prescripțiilor care se încadrează pe capul medicilor noștri. Observ că aceasta este o declarație a unui general german, un aristocrat militar pruden ereditar, pentru care cuvântul "ordin" nu era o frază goală.

Principalul document medical al pacientului din spital este istoricul medical. Medicul face, scrie, inclusiv pentru a se proteja de agresiunea unui pacient nemulțumit. În istoricul cazului, medicul în detaliu justifică diagnosticul, fixând toate informațiile pe care le primește de la pacient în timpul comunicării, examinării (aceasta poate dura mai multe pagini). Mai mult, el justifică necesitatea tuturor misiunilor de diagnosticare (numărul lor poate ajunge la câteva sute). Doctorul din acest document justifică în detaliu toate numirile medicale, consultările, consultările etc. Toate măsurile pe care medicul le stabilește pentru a-și dovedi cazul în cazul unei situații de conflict. Aceasta este o cantitate mare de lucrări de hârtie. Cred că mulți oameni, când se aflau în departamentele de tratament medical, au văzut doctori stând la mese scris, scris, scris. Nu au timp să vorbească, sunt întotdeauna ocupați cu documente.

Poziția activă a pacientului ar putea elibera medicul de acest scribbling. Ar fi avut mai mult timp pentru muncă medicală directă. Medicul ar avea mai multe oportunități de gândire, de gândire. La urma urmei, pacientul, inclus în procesul de tratament-diagnosticare, înțelege ambiguitatea în care medicul uneori trebuie să lucreze. El înțelege că medicul nu poate garanta rezultatul cu 100%, el înțelege că nu există medicamente fără complicații, știe că medicina clinică nu există fără erori. Un astfel de pacient înțelege: dacă medicul nu a reușit să-l vindece sau chiar dacă a dobândit o nouă problemă în spital, în majoritatea covârșitoare a cazurilor nu este vina medicului. Doctorul, pe care a ales-o, cu care a stabilit cooperare terapeutică, relații de parteneriat constructive. Atmosfera înțelegerii, încrederea dintre medic și pacient, cunoașterea de către pacient a regulilor elementare ale jocului în medicină ar permite medicului să nu-și petreacă un timp foarte mare în apărarea sa. Timpul care este atât de necesar pentru tratament.

Desigur, istoricul clinic nu poate fi complet eliminat din practica clinică. Așa cum am notat, este un document medical, financiar și juridic. Dar o poziție activă a pacientului ar putea să-și reducă în mod semnificativ volumul și, astfel, să ofere mai multe posibilități medicului să se ocupe direct de problema medicală.







Uneori auzi asta în Rusia în toate profesiile. Totul este birocratizat, totul este organizat. Instrucțiunile de pretutindeni sunt create pentru executarea instrucțiunilor. Dar, în cazul profesiei medicale, nu este vorba despre o abstracție, ci despre viața, sângele, suferința unei anumite persoane. Și cel mai important - poziția activă a unui pacient inteligent poate contribui la birocratizarea activității medicului, adică pentru a eficientiza activitatea medicului.

Documentele de reglementare ar trebui să fie, dar nu ar trebui să fie mult. Lucrătorul medical trebuie să se ocupe de pacient, și nu de "literatura". Între timp, toți avem opusul.

Profesia medicului este sacrifică în multe privințe. Există un jurământ al lui Hippocrates (mai exact, jurământul unui medic al Federației Ruse). Există un comportament asemănător vecinului. Marea majoritate a oamenilor care merg la medicamente nu sunt indiferenți față de suferință. În mare măsură datorită acestui fapt, trăiește medicina internă.

Dar apa mănâncă piatra. Toată lumea știe despre salariile scăzute ale lucrătorilor medicali. După cum am menționat deja, medicii noștri, pentru a trăi uman, sunt forțați să lucreze inuman. Adesea, chirurgul, divorțând noaptea, devine ore în largul mesei de operație. Se întâmplă ca un medic să lucreze în spital de multe zile, doar să meargă acasă să-și schimbe hainele. Situația din spital se dezvoltă uneori astfel încât medicul să poată lua chiar și mâncare. Odată ce soția colegului meu, care a fost oaspetele meu, a spus cu umor: "Miercurea trecută, Valery și eu (soțul meu) urmau să cumpere un frigider. El ma sunat și mi-a spus că va fi acasă la ora 18:00. Și a venit într-adevăr acasă la ora 18:00, abia a doua zi. Desigur, după o astfel de muncă, capacitatea de lucru a unei persoane cade. Indiferent cât de responsabil este un muncitor, după mai multe nopți nedormite, performanța sa este redusă, interesul medicului față de problemele pacienților este pierdut. Desigur, există un cod al legilor muncii, există oameni care trebuie să reglementeze povara medicilor. Dar eu acoperă viața reală, eu vorbesc despre ceea ce se întâmplă în spitale de fapt. Aici, pe lângă dorința medicului de a câștiga mai mulți bani prin extinderea sarcinilor sale de lucru, există și o nevoie medicală de a lucra mai mult și mai mult, chiar și atunci când nu este plătită. De exemplu, sosirea unui chirurg pe timp de noapte pentru a opera pentru oa doua operație de urgență. Sau când terapeutul rămâne la patul pacientului bolnav brusc după sfârșitul zilei de lucru. Poți, bineînțeles, să renunți la toate aceste lucruri în serviciul de serviciu, dar medicul conștiincios înțelege: nimeni nu-și cunoaște pacientul mai bine și numai el îi poate oferi cea mai eficientă îngrijire medicală. Și o operație repetată este încă mai bine făcută cu participarea unui chirurg care a făcut primul.

În plus, există și așa-numitul sindrom de epuizare profesională. Acest sindrom se referă la numeroase profesii, însă pentru lucrătorii medicali, datorită specificului muncii lor, apare mai des. În general, aceasta este o condiție dureroasă, care uneori necesită anumite măsuri terapeutice.

Voi da un exemplu. Am decis că voi deveni chirurg, în timp ce încă sunt în școala secundară. Iar la primul curs al Academiei Medicale Militare, din proprie inițiativă, m-am dus la clinica de chirurgie militară care a dus pacienții cu traumatisme grave în permanență. Și acolo am văzut prima rană pe stomac, cu care doctorul a manipulat. Pentru mine a devenit rău. Conștiința, mulțumesc lui Dumnezeu, nu m-am pierdut, ci, îngrămădit într-un colț, o lungă perioadă de timp pentru a mă recupera din ceea ce am văzut. După ce am părăsit puțin timp la aer curat, am spus: "Da, nu pot fi chirurg". Dar de-a lungul timpului m-am obișnuit cu asta. Și de mai bine de 30 de ani, viața mea a fost legată de intervenția chirurgicală. Privirea rănilor, suferința oamenilor nu mă lasă indiferentă, dar e rău pentru mine, chiar din punctul de vedere al sângelui nu devine. Unul dintre eroii lui FM Dostoievski a spus: "Pentru toate astea, se obișnuiește un om ticălos."

Există o astfel de înțelepciune medicală: "Dacă chirurgul moare cu fiecare pacient a murit, el nu va dura mult timp în profesie". Acest lucru se aplică oricărui clinician. Medicul vede suferința oamenilor în fiecare zi de mulți ani. El a dezvoltat o apărare naturală, un fel de imunitate. Medicul percepe suferința oamenilor nu ca o persoană obișnuită. Boala medicului nu provoacă acele emoții care apar la persoanele care nu sunt legate de medicamente. Și acesta nu este un sindrom de epuizare profesională. Un pacient inteligent trebuie să înțeleagă acest lucru.

Unii pacienți tind să-l învinuiască pe doctori pentru lipsa de coagulare, lipsa de griji, atunci când văd un medic care privește calm persoana suferindă. Acestea sunt pacienți infantilați. Dacă medicul stă alături de pacient și plânge cu el, este puțin probabil ca acesta din urmă să ajute,

Aici este un caz de practica clinică în ceea ce privește oboseala medic, pe care am fost martor. Pacienții care sunt îngrijorați cu privire la urinare frecventă nocturne, urolog a recomandat examinarea cu ultrasunete a glandei prostatei. Această persoană este responsabilă pentru propria sănătate, a recomandat un studiu realizat doi profesioniști cu experiență în diferite spitale de predare. Încheierea unui diagnostician: nod în lobul drept al prostatei; polichistic, microcalcifications în țesutul mamar. Concluzia a doua: fără patologie (de exemplu, sănătoși). După cum puteți vedea, opiniile au fost diferite. În interpretarea datelor către terțe diagnostician, unul dintre cei mai importanți specialiști în diagnosticarea cu ultrasunete din Sankt-Petersburg, a declarat ultima jumătate în glumă, pe jumătate în serios: „Poate că doctorul, identifică mai multe modificări la nivelul glandei prostatei, pacientul a fost primul. Acest doctor a fost proaspăt, creativ, plin de energie. Al doilea este un medic care a ajuns la concluzia că, fără boli de prostată, pacientul trebuie să fi ajuns la sfârșitul zilei de lucru. " Această glumă are un sâmbure de adevăr. În cele din urmă, sa dovedit că modificările pacient din glanda prostată au fost încă, dar aceste modificări au fost tipice pentru vârsta lui (în studiu a fost de 57 de ani).

Pacientul nu poate gestiona angajarea medicului, asigurați-vă că nu reciclează și că a fost întotdeauna în formă bună. Chiar mai puține posibilități pentru pacient de a afecta sindromul de arsură profesională a medicului. Care sunt atunci posibilitățile de a rectifica situația?

Stați alături de medicul dumneavoastră în lupta împotriva bolii. Fiți implicați în procesul de acordare a asistenței medicale. Ajutați-l pe doctor să vă ajute. Nu-ți fie teamă să-i amintească de lucrurile de bază pe care i-ai spus despre aranjamentele cu el. El doar se poate uita despre ele elementare. Dacă vedeți sau simțiți că ceva nu merge bine, asigurați-vă că pentru a informa cu privire la aceasta. Nu tăcea. Dacă aveți întrebări despre cursul tratamentului, întrebați. De exemplu, ar trebui cava cateter. Este un tub subțire de plastic introdus în vena subclavie pentru perfuzii intravenoase. Dacă în timpul zilei, nimic nu este turnat în el, lasă-mă să știu despre ea la medicul dumneavoastră. În plus față de o astfel de cateter are un impact pozitiv și negativ. Prin convenabil pentru a efectua un tratament, dar în același timp, este poarta de acces pentru infectia, aceasta poate provoca tromboorazovaniya. În cazul în care ziua de repaus dvs. kava cateter, medicul dumneavoastră sau ați uitat să-și reînnoiască perfuzia intravenoasă sau prin anularea acestora uita cateterul Cava este eliminat. Nu e bine, dar se întâmplă. Clever, este inclusă în propriul tratament al pacientului înțelege acest lucru și să reacționeze la timp. Medicul dumneavoastră în astfel de situații vor fi doar recunoscători, așa cum sunteți lucrarea lui (adică, tratamentul) face mai bine.

În plus, dacă observați că medicul dumneavoastră a fost foarte ocupat de mult timp (de exemplu, el a lucrat la masa de lucru timp de multe ore), nu-l "lua" cu mici lucruri. În astfel de cazuri, va fi logic să se adreseze șefului departamentului pentru a rezolva problemele. Dacă medicul dumneavoastră este întotdeauna ocupat sau indiferent și indiferent față de orice, utilizați-vă dreptul de a alege un medic. Schimbă-l. Alege pe cineva care este mai puțin distras de alte activități și este mai atent la tine.

Distribuiți această pagină







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: