10 La naiba, personajul care ar trebui să fie educat la copii

Amanda Jager pentru portalul părinte Avelist a scris un memoriu, ca și în rutina zilnică asociată copiilor, de a nu pierde din vedere obiectivele pe termen lung ale creșterii copiilor.







De multe ori, săpați în rutina zilnică în materie de creștere a copiilor - Nu vă jigniți pe fratele vostru! Asigurați-vă patul! Du-te brusc dintii! Am pierdut din vedere obiectivele pe termen lung pe care le-am stabilit pentru mine. Următoarea listă servește ca o reamintire a lărgirii perspectivei în ceea ce privește creșterea copiilor. Mă face să mă gândesc de două ori înainte să colectez jucării pentru ei sau să-i las să urce din copac din teamă. ca ei să cadă și să spargă ceva singuri.

1. Fii independent. Vreau ca copiii mei să aibă capacitatea și încrederea de a trăi o viață independentă și de a face alegeri personale bazate pe valorile lor personale, și nu simt limitările de frică și îndoială. Imi amintesc de acest lucru, în cazul în care cred că am rezolva cel mai ușor unele dintre problemele lor, mai degrabă decât să aștepte până când dau seama cum să o faci singur.

2. Evaluarea rațională a riscurilor. Managementul riscului ocupă un rol important în viața unui adult. Copil urca un copac sau se ranesc pe terenul de joacă, mă luptă cu instinctele mele, mama apărător în fiecare zi, în speranța că, prin activarea copiilor înșiși pentru a monitoriza riscurile, le dau posibilitatea de a învăța o abilitate care vor avea nevoie în viață. Această abilitate de care au nevoie atunci când ia decizii legate de asigurarea de viață și de proprietate, de afaceri, de investiții și așa mai departe.







3. Lucrează în mod activ cu privire la auto-disciplină. Am scris în mod intenționat "să lucrez la", să nu fiu auto-disciplinat. Cred că autodisciplina nu este o trăsătură statică a caracterului, indiferent dacă este sau nu, ci alegerea zilnică a acțiunilor sale, ceea ce este foarte dificil de făcut în mod consecvent.

4. Cunoașteți cum să conduceți, dar și cum să urmați alta. A fi un lider nu înseamnă doar a comanda. Vreau ca copiii mei să înțeleagă ce înseamnă să fii un lider bun. Dar în viață se întâmplă că de multe ori suntem membri ai echipelor în care există lideri și nu există adepți. Cred că este foarte important să știm când să conducem și când să mergem pentru cineva. Sper că voi putea să-i învăț cum să facă bine primul și al doilea.

5. Faceți față dezamăgirilor, eșecurilor și disperării. Cum aș vrea să mă descurc eu mai bine. Dacă ceva nu funcționează pentru mine, închid în mine. Sper că pot învăța pe copiii mei să ia în considerare greșelile și eșecurile ca pe o șansă de a învăța ceva dacă le dau ocazii sigure de a face greșeli.

7. Continuați să învățați. Un cuvânt nou o săptămână, unele fapt interesant de viață, capitale, orice ar fi, eu vreau ca ei să devină adulți care va place să învețe și nu se vor lua în considerare educația ca o etapă de viață a trecut.

8. Fiți amabili și generoși față de ceilalți. Știm cu toții că aceasta face parte dintr-o viață bine trăită.

9. Muncesc din greu. Dacă este ușor pentru dvs., faceți mai mult și fiți cei mai buni. Dacă e dificilă, nu te opri, nu te apropii și nu o faci. Vreau ca copiii mei să cunoască valoarea muncii depline și să aprecieze munca celorlalți.

10. Să trăiți conform valorilor voastre. Copiii mei nu trebuie să trăiască în armonie cu valorile mele. Dar pot arăta prin exemplul meu ce înseamnă să trăiți conform propriilor mele valori. Și își pot dezvolta propriul sistem de principii.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: