01 Vise și viziuni

O varietate de viziuni și vise

(Fapte 2:17) În zilele din urmă, spune Dumnezeu, voi turna Duhul Meu peste toți oamenii. Fiii și fiicele voastre vor profeți, tinerii voștri vor vedea vedeniile și bătrânii voștri vor visa visuri profetice.







Toată lumea care a primit Duhul Sfânt primește de la El abilitatea de a profeți, de a primi viziuni și de a avea alte daruri ale Duhului. Nu vorbim doar despre imaginația unei persoane și a visurilor obișnuite, ci despre viziunile și visele care sunt date special de Duhul Sfânt pentru un anumit scop. Visele și viziunile, ca darurile Duhului, apar într-o persoană nu întâmplător, ci se manifestă prin Duhul Sfânt la discreția Sa.

(1 Corinteni 12:11) Toate acestea sunt lucrarea aceluiași Duh și El le dă aceste daruri în conformitate cu discreția Lui.

Toate acestea nu sunt la voința noastră, ci la discreția Lui. Acest lucru sugerează modul în care o persoană umblă fără prihană înaintea lui Dumnezeu, așa cum este el în Cuvântul lui Dumnezeu și cum este el în rugăciune, așa că va afecta frecvența și importanța de a avea viziuni și vise lor.

Varietate de viziuni

Proiecție spirituală

Aceasta este atunci când o persoană este proiectată (arătată) un fel de viziune sub formă de imagini, cuvinte, semne și simboluri. Arată ca o proiecție (ecran) în interiorul capului, care este cel mai adesea situat opus ochilor unei persoane. De cele mai multe ori, este o proiecție a ceva ce nu există, așa cum există.

(Is.2: 1-3) 1 Aceasta este ceea ce a văzut Isaia, fiul lui Amoț, despre Iuda și Ierusalim: 2 În ultimele zile muntele templului Domnului va fi plasat cea mai mare printre munți; Se va ridica deasupra dealurilor, și toate națiunile se vor grăbi să o facă.

Viziuni de acest tip, mai des decât nu, nu sunt clare, întunecate, intermitente, proiectate într-o dimensiune 2D (a se vedea nu doi, ci un ochi).

VIZIUNEA SPIRITUALĂ

Aceasta este atunci când o persoană are o abilitate supranaturală de a vedea lumea spirituală care îl înconjoară. Spre deosebire de proiecția spirituală, o persoană vede ceea ce este real și există deja în lumea spirituală.

4: 6 Elisei sa rugat: "Doamne, deschide ochii ca să vadă!" Domnul și-a deschis ochii servitorului și sa uitat și a văzut că în jurul muntelui, în jurul lui Elisei, erau cai și cară de foc.

Viziunea spirituală este numită și „viziune panoramică“, așa cum se vede în fața lui, nu numai caracterele sau proiecții, și întreaga imagine în dimensiunea 3D, la fel cum el vede ochii fizici. Spre deosebire de proiecția spirituală, vederea spirituală nu este deschisă fiecărei persoane și nu în orice moment. Aceasta deoarece o persoană nu trebuie să vadă întotdeauna totul. Cel mai adesea, ochii spirituali sunt revelați în profeți și oameni profeți.

Transferul spiritual

Aceasta este atunci când o persoană în spirit se mișcă în dimensiunea spirituală și devine un martor ocular al ceea ce se întâmplă acolo. El nu mai vede nimic din afară, el devine complice în ceea ce se întâmplă.

(Apoc.4: 1,2) Atunci m-am uitat și am văzut înaintea mea o ușă deschisă spre cer și am auzit prima voce asemănătoare sunetului trâmbiței care mi-a vorbit. Vocea mi-a spus: "Vino aici și îți voi arăta ce se va întâmpla în continuare". 2 Imediat am fost în Duhul, și aici este un scaun de domnie în cer înaintea mea, și pe scaunul de domnie stă Cineva.







Acest lucru nu se întâmplă tuturor, dar se poate întâmpla oricui, dacă Dumnezeu dorește. În zilele noastre, Dumnezeu poartă oamenii într-un spirit în locuri diferite și, de regulă, ei sunt oameni care merg foarte strâns cu El și petrec mult timp în rugăciune, închinare și în spirit.

O problemă obișnuită cu viziunile, când oamenii primesc o proiecție spirituală, dar o dau departe pentru vedere spirituală sau transfer în spirit.

Un fel de vis

Natura viselor este misterioasă și diversă și este imposibil să interpretăm totul. Trebuie să interpretați numai acele vise despre care sunteți siguri că sunt 100% date de Dumnezeu. Totul altceva este prost și chiar periculos.

Natura naturală a somnului

De ce vedem visele și ceea ce vedem este un mister. Există zeci de teorii, dar nimeni nu știe răspunsul. În acest caz, una dintre teorii merită atenție. Unele dintre vise apar ca un răspuns la stimuli externi sau interni. Creierul ca și cum ar semnala o persoană care dormese în legătură cu ceva.

Personal, mi-am revăzut atitudinea față de visuri și am încetat să interpretez totul după un vis.

"Visez ca stau intr-o masina ciudata pe primul loc si cu mine sunt straini. Apoi, persoana din spate își strânge mâna între scaun și străpunge un obiect ascuțit în partea mea. Înțeleg că este un cuțit. Simtand o durere ascutita de partea mea, instinctiv decid sa fug si sa scap. Cu greu am decupleze centura de siguranță, iar durerea copleșitoare, literalmente se desfășoară într-un scaun de mașină și a deschis ușa, am căzut din ea, în acest moment am transforma visul în realitate (trezire), și am observat că, în partea mea în pat stabili unele un obiect ascuțit care ma zdrobit în lateral și chiar așa cum era în visul care sa întors și sa mutat deoparte.

Oamenii de știință au efectuat numeroase experimente în această secțiune. Când oamenii dormeau, au fost pulverizați cu apă pe partea superioară a capului sau a gâtului și apoi în 10 minute au fost treziți. Mulți dintre ei au avut vise, unde apa le-a turnat în cap.

Astfel, dacă ați văzut un vis și apoi după trezire ați observat stimuli externi: rece, căldură, zgomot, pericol și alți stimuli, atunci cel mai probabil, natura acestui vis este naturală.

(Is. 29: 8) Atunci când un visător este înfometat, el mănâncă, dar se trezește și e foame; când visează de sete că bea, dar se trezește cu sufletul epuizat și însetat chinuit.

Natura spirituală a somnului

Visele sunt adesea menționate în Biblie, dar putem ghici când primim vise de la Dumnezeu? Să ne uităm la exemplele din Biblie:

Gen. 41: 7 Urechile zdrobite au înghițit șapte urechi sănătoase, pline. Atunci Faraon sa trezit: a fost un vis.

3 Sam.3: 15 Atunci Solomon sa trezit și și-a dat seama că a fost un vis ...

Matthew 1:24 24 Trezeste-te de somn, Iosif a facut cum poruncise ingerul Domnului, si Maria a devenit nevasta lui Iosif,

După cum puteți vedea, "trezirea" este un factor important în vis, prin care a vorbit Dumnezeu. Foarte adesea, după visul lui Dumnezeu, vine trezirea. Domnul ne trezește astfel încât să ne amintim ce am văzut, să reflectăm asupra ei și, dacă este necesar, ne-am rugat.

Cu toate acestea, nu toate visele de natură spirituală provin de la Dumnezeu. O persoană se poate trezi din teamă de ororile care l-au visat. Dacă acest lucru nu este de la Dumnezeu, atunci poate fi rezultatul unui atac demonic într-un vis. Determinați, al cărui vis nu este atât de simplu, trebuie să aveți o distincție spirituală. Dumnezeu arată în vise nu numai totul frumos și pozitiv, există tot felul de vise. Doar Duhul Sfânt vă poate da o distincție exactă, ceea ce ați văzut noaptea a fost de la Dumnezeu sau a fost un atac demonic.

Se remarcă faptul că: în 90% din cazuri, visurile în care vorbește Dumnezeu vin dimineața. Și coșmarurile sunt visate în mijlocul nopții.

De ce demonii atacă oamenii în visuri, aceasta nu este o întrebare simplă. Poate că acest lucru se datorează gândirii oamenilor, credinței lor și, bineînțeles, vieții lor.

1 Ioan 5:18 Știm că oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuiește; dar cel născut din Dumnezeu se păstrează și cel rău nu-l atinge.

Fiecare persoană are propriul său concept, cum se păstrează. De acolo și de probleme. Dar, în orice caz, Dumnezeu promite că dacă o persoană se va păstra pe sine, atunci nu va fi atinsă de cel rău. Și în Proverbe 3:24 se spune:

Când te culci, nu te vei teme; și când adormi, visul tău va fi plăcut.

Pentru a vedea vise bune, să trăim cu neprihănire și să credem Cuvântul.

Fii binecuvântat!
Cu dragoste, Dmitry Leo

Mergeți la următoarea lecție: Recunoașteți visele

Portalul Binecuvântării Tatălui (www.imbf.org)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: