Biografia lui Grigory Verichiv

Data nașterii: 04/04/1957.

Grigori Verichev - un atlet bine-cunoscut și maestru sovietic onorat în artele marțiale de judo. El a câștigat în mod repetat o victorie campionat la campionate mondiale, un medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice, Turneul Campionilor Druzhba-84 și Fondul de comerț Jocuri. Verichev a câștigat de multe ori la campionatele URSS, precum și în Europa și a fost câștigătorul Cupei Mondiale.

oferim tricouri excelente cu simboluri sambo de la producător.

Anii de început ai carierei sportive

Născut regiune Gregory Verichev Kungur Perm, dar în 1969 sa mutat cu familia în orașul Sverdlovsk, și acolo a început să fie angajate în Sambo. A acționat în acest sport în diverse competiții regionale, până în 1974 a trecut la judo.

Începând să se angajeze serios în judo, Verichev sa mutat în orașul Chelyabinsk pentru a se antrena cu faimosul antrenor Yusupov. După 4 ani, Grigore Vladimirovici a devenit deja campioană a Europei în echipă, dar și campioană în URSS.

În 1989, Grigorie Verichev se retrage și merge în Japonia, unde a lucrat timp de trei ani, vorbind la concursuri de captură. După ce sa întors acasă, a început coaching-ul. Cu toate acestea, Grigori a condus clubul de judo Chelyabinsk, care a fost numit după Vericheva, așa cum a fost, de asemenea, un consultant al echipei naționale de judo din Rusia, antrenată districtul militar Ural.

Rezultatele activității sale de antrenor pot fi evaluate prin analizarea succeselor studenților săi:

• Yury Stepkin din Chelyabinsk;
  • Alexander Mikhailin de la Moscova;
  • Tamerlan Tmenov de la Vladikavkaz.

În ciuda faptului că Verichev sa angajat într-o carieră sportivă de doar 17 ani, rezultatele sale sunt încă greu de atins de mulți atleți de o nouă generație.

Caracteristici ale activităților sportive

Multe date indică adevărul legendei despre Grigori Verichev, care spune că el este proprietarul unui record unic până acum - de la un început de-a lungul carierei sportive, acest luptător nu sa întors fără o medalie.

De asemenea, este cunoscută recepția lui Verichev - cursa frontală, datorită căreia a reușit să câștige mai mult decât o dată.

De-a lungul carierei sale în sport, Gregory a participat la 187 de turnee diferite, a reușit să organizeze aproximativ 800 de lupte și a primit 161 de medalii diferite, dintre care 14 au fost câștigate la campionatele mondiale.

El a primit, de asemenea, Ordinul insignei de onoare și o medalie acordată pentru valorificarea muncii. Grigore Verichev este campionul de nouă ori al URSS în judo cu o competiție foarte dificilă, deoarece campionatele URSS au fost numite campionate mici ale planetei din cauza vastului teritoriu.

Și totuși, în ciuda numărului mare de trofee, Grigore Vladimirovici a regretat că nu a găsit aurul olimpic. Acest lucru ar putea fi posibil dacă nu a existat boicotul Jocurilor Olimpice de la Los Angeles, care au avut loc în 1984. Ulterior, Verichev a participat la turneul "Prietenie", care, deși a fost egalat cu Jocurile, dar nu a fost un meci la acel nivel. La Jocurile Olimpice coreene, aurul nu a fost obținut, în opinia sportivilor, antrenorii lor și-au depășit apoi volumul de muncă pentru că se temeau de responsabilitate.

În memoria marii judo-uri, turneul all-rus, ținut printre juniori, se desfășoară în fiecare an. Numele lui Verichev este școala de copii și tineret de sport din Chelyabinsk.

Despre ceilalți luptători judo puteți citi în enciclopedia noastră.