7 Rețete de feluri de mâncare cu șampanie

1. File de pui cu ciuperci și smântână

File de pui - aproximativ 1 kg
Champignons - 7-8 bucăți.
Cremă 10% - 350 ml
Usturoi - 3-4 cuișoare
Brânză - 200-300 g
pătrunjel
Plante provensale







1. File de pui tăiat în bucăți mari, plăci de ciuperci. Puneți puiul și ciupercile într-o tigaie și prăjiți în unt.
2. În timp ce carnea de pui și ciuperci pane, se prepară crema: într-o placă de usturoi davim adâncime, trei pentru a obține brânză, se adaugă mărar tocat marunt, se toarna crema, se adaugă un pic de ierburi Provence și se amestecă.
3. Cum pentru a pune carnea de pui si ciuperci, le îmbinați suc eliberat (nu toate, și așa mai au încă unele la discreția dvs.) și umple-l la crema noastra, se fierbe la foc mic timp de 10 minute.

2. Ciuperci umplute

3. Bagheta umpluta cu pui, brânză și șampițe

Baguetă - 2 buc.
File de pui - 1 piept de pui
Champignons - 200 g.
Tomat - 3 buc.
Ceapa - 1 buc.
verdeață
Smântână - 250 g.
brânză
Sare, piper

1. tocata de pui, ciuperci si ceapa, prăjește-le până când sunt gătite cu ulei vegetal, sare, piper, adaugand smantana, se aduce la fierbere. Scoatem din foc.
2. Taiați bagheta în jumătate, îndepărtați miezul de pe ea.
3. Umpleți bagajul cu umplutura finită. Am pus baghetele într-un vas de copt, acoperit cu folie.
4. Pulverizați bagheta cu brânză, frecați cu un răzuit grosier. Decorăm felii de tomate, verdeață, ciuperci și o trimitem în cuptor pentru a se coace la 200 de grade și 20 de minute.

4. Julienne cu pui și ciuperci.

Carne de pui 250g
Proaspete Champignons 250 g
Ceapa 2 - 3 buc.
Brânză de soiuri tari 150 g
Smantana 100 - 130 ml
Făină de grâu 1-2 linguri.
Sare la gust
Amestec de ardei pe gust
Ulei vegetal 2 linguri.

1. În mod obișnuit, încep cu faptul că în ulei vegetal se prăjește șampițe cu ceapă. Ar fi frumos să păstrăm tăierea tradițională a ingredientelor cu paie. Dar la mine de data asta s-au dovedit mici cuburi)
2. Ciupercile cu ceapa vor fi prajite pana la starea cand ceapa devine transparenta. Nu încurcați ceapa! Poate da un gust amar unui vas delicios. Nu uitați să sare ciupercile cu ceapa puțin.
Acum este timpul să adăugați puiul fiert tăiat în tigaie. Am folosit file de pui, dar orice altă carne de pui va face. Am gatit fileul cu o zi înainte, după ce am stropit aproximativ 5 minute înainte de sfârșitul gătitului (din nou, nu digerați - fileul este gata după 20 de minute de gătit).






3. E timpul sa pregatim prajitura de smantana. Pentru a face acest lucru, uscați făina pe o tigaie uscată, adăugați smântână sau smântână la făină. Dacă doriți, puteți dilua sosul de smântână cu bulion, lapte sau apă. Am făcut-o fără această procedură.
Sosul gata se adaugă la ciupercile prăjite și puiul, piperul după gust și se amestecă bine.
4. Amestecul gata este asezat pe cocos, generos stropit cu branza rasa. Am o crustă de brânză în familia mea, dar nu una uscată. Prin urmare, încerc să acoperim stratul de brânză cu smântână cel puțin puțin. Apoi crusta se va dovedi a fi frumoasă și gustoasă - ușor umedă, vâscoasă, chihlimbar.
Cocktail-urile pot fi trimise pentru a coace - în cuptor, aerogril, cuptor cu microunde. Am coace aproximativ 15 minute în aerogrill, încălzit la 180 de grade. De îndată ce brânza devine maro, vasul poate fi servit la masă.
5. Cum să serviți julienne?
Pe Pyrozhkov fel de mâncare sau farfurie da cocottes la care mânerul pentru a evita scalds, role de hârtie cu atenție purtate cu capăt executat în formă de lanternă bijuterii - bigudiu. Formochka seamănă în exterior un pui mic, cu o coadă magnifică, de unde și numele jucaus (fr. «Cocotte» -kurochka).
Dar dacă sunteți, de asemenea, opțional, ca și mine, și nu poartă bigudiuri, nu uita, cocotă a servit pen-ul lăsat să se ocupe de o masă caldă nu interferează. Etc Acest Julien mânca lingură de cafea mici sau, așa cum am, furca de desert.
Sunt sigur că orice ai Julienne sau fierte - cu carne de pui, sunca, ciuperci, fructe de mare, etc -. Oaspeții dvs. vor rămâne întotdeauna supus un gust atât de plăcut gustări calde.
Cel puțin în familia mea, ce face o sărbătoare festivă fără Julien.

5. Supă de brânză și ciupercă

0,5 kg de pui
3-4 cartofi medii
1 morcov
1 ceapă
1 cățel de usturoi
1 pachet. De asemenea, situat pe site-ul. brânză
8-10 ciuperci
30-40gr. scurgere. uleiuri
1st.l. sol. uleiuri
Pătrunjel verde, cilantru, ceapă verde

Puneți puiul într-o cratiță de aproximativ 3 litri. Când apa se fierbe, colectați spuma, reduceți căldura. Apa nu trebuie să fiarbă puternic, altfel bulionul va deveni tulbure. Am pus cartofii tăiați în cuburi mari.
Între timp, se prăjește ceapa fin tocată, usturoiul și morcovul ras pe o răzătoare mare în ulei vegetal până ce se creează ușor ceapă de aur. Separați singure ciupercile tocate în unt, puțină sare, piper. Turnăm morcovii cu ceapă și ciuperci într-o cratiță, unde cartofii și carnea de pui sunt deja aproape gătite. Solim, piper, încercați. Se gateste timp de aproximativ 5 minute. Se taie branza topita in oala, se lasa putin sa se topeasca si se amesteca totul pana se dizolva complet brinza. Dăm supă să fiarbă câteva minute și adaugă verdeață tăiată.

6. Pui pâine de pâine cu pâine

- Lavash armean
- șampițe
- brânză
- verdele

7. Carbonara pastă cu ciuperci

200 g spaghete
1 lingura. ulei de măsline
100 g de slănină
200 g de șampițe
200 g cremă (15%)
100 de grâu de parmezan
2 gălbenușuri
sare, piper din moară.

1. Se fierbe spaghetele conform instrucțiunilor de pe ambalaj.
2. Se prăjește baconul și ciupercile tocate în ulei.
3. Bateți ușor gălbenușurile, adăugați cremă și brânză, amestecați. Turnați și piper.
4. Adăugați la slănină cu ciuperci, La căldură scăzută, amestecând rapid aduce la fierbere.
5. Nu creșteți focul, în caz contrar gălbenușele vor "prinde", ceea ce nu poate fi permis.
6. În spaghetele fierbinți fierte și respinse, se adaugă sosul și se amestecă.
7. Pastele ar trebui să fie complet înmuiate în sos.
8. Serviti mai bine pe o farfurie incalzita. Puneti o cantitate mica de branza.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: