7 Momente foarte enervante în wordpress (și cum să le repare), totul despre wordpress

Din fericire, WordPress este adesea actualizat, iar cu fiecare actualizare, acest sistem devine din ce în ce mai bun. Există, de asemenea, mulți dezvoltatori experimentați care scriu plug-in-uri care pot face față unor defecte.







Să ne uităm la cele mai enervante momente ale WordPress și să arătăm și cum pot fi tratate.

1. Comutarea între cod și reprezentarea vizuală încalcă formatul.

De asemenea, este foarte simplu să stricați formatarea prin efectuarea oricărei editări a listelor; uneori etichetele suplimentare div sunt create și imaginile sunt introduse cumva în tag-urile p, fără nici un motiv pentru asta.

Nici măcar nu vorbiți despre cât de enervant și confuz de căutare pentru locul potrivit după comutarea între cele două moduri de prezentare.

2. Secțiunile de cod dispar sau denaturează, chiar dacă utilizați etichetele CODE

Soluția. utilizați editorul de cod vizual plug-in. Pentru a păstra formatarea codului după editare. De asemenea, puteți utiliza instrumente online, cum ar fi Quick Escape. pentru a converti caracterele speciale, cum ar fi parantezele unghiulare, la codurile de caractere HTML înainte de a introduce codul în WordPress. Dacă utilizați un cod lung, utilizați instrumentele de inserare, cum ar fi Pastebin.

3. Prea multe teme cu un design îngrozitor și teme gratuite rău intenționate

7 Momente foarte enervante în wordpress (și cum să le repare), totul despre wordpress

Problema. noi toți vrem să obținem maximum de cheltuieli minime de bani, astfel încât ideea utilizării unei teme gratuite la început pare atractivă. Mi-am folosit propria serie de teme gratuite pentru o lungă perioadă de timp, dar în curând am aflat că au un cod teribil, sunt rareori actualizate și uneori includ legături către alte site-uri sau alte coduri ascunse în subsol. Nu mai vorbim de faptul că câteva sute de site-uri utilizează deja aceeași temă.

Soluția. acum folosesc teme premium sau creez teme proprii utilizând cadre ca Genesis. Mi-a trebuit mult timp să fiu de acord cu faptul că lucrurile gratuite de pe Internet pot deveni deseori un ban. Acum știu că, dacă am cheltuit imediat niște bani pe această temă, aș putea aproape să economisesc timp și timpul este bani!

Nu spun că toate temele gratuite sunt rele, însă dacă doriți să utilizați o astfel de temă, este mai bine să o descărcați dintr-o sursă de încredere, cum ar fi, de exemplu, magazinul tematic WordPress oficial sau să alegeți teme gratuite de la dezvoltatorii premium de încredere subiecte precum WooThemes.







4. WordPress stochează URL-urile absolute în baza de date

Soluția. Utilizați pluginul Duplicator pentru a migra site-ul dvs. Sau, dacă preferați să faceți acest lucru manual, puteți căuta și înlocui rândurile necesare în baza de date prin SQL (aici este de asemenea un instrument util pentru acest lucru). Acest lucru este foarte enervant!

5. Prea multe pluginuri codate îngrozitor


Problema. În general, nu există nicio limitare sau cadru pentru crearea pluginurilor. Deschiderea comunității a împins mulți oameni, inclusiv nonprogramatorii, să-și scrie propriile plug-in-uri. Este cu siguranță că mulți oameni învață abilități de codificare, dar este rău pentru alți utilizatori care nu știu dacă pluginul a fost scris în conformitate cu standardele de cod din WordPress.

Cu alte cuvinte, dacă găsiți un plug-in pentru WordPress, nu puteți fi absolut sigur că este capabil să facă față problemelor dvs.; De asemenea, nu puteți fi siguri că este testat în medii diferite, cu plugin-uri diferite, deoarece în cele din urmă se poate rupe site-ul. Site-ul dvs. WordPress este protejat numai dacă utilizați plug-in-uri dovedite, astfel încât un plug-in codat înșelat poate fi o problemă serioasă.

Soluția. verificați comentariile despre plugin înainte de ao descărca. Căutați plug-in-uri premium (care sunt deseori actualizate și corect codate), precum și plug-in-uri considerate de site-uri de renume cu o bună reputație (cum ar fi Oddstyle).

6. Consola nu are o vedere arborescentă a paginilor

7 Momente foarte enervante în wordpress (și cum să le repare), totul despre wordpress

Problema. aceasta nu este o problemă foarte importantă dacă folosiți WordPress în principal pentru blogging, dar dacă utilizați WP mai degrabă ca un CMS cu drepturi depline, cu multe pagini statice, atunci veți înțelege de ce aspectul paginii este atât de important. Este foarte greu de înțeles care este structura site-ului și modul în care paginile sunt interconectate, deoarece toate sunt pur și simplu enumerate într-o singură listă.

Soluția. Utilizați vizualizarea paginii Plugin CMS plugin. Acest plugin vă va oferi o vizualizare arborescentă a tuturor paginilor pe care ați întâlnit-o în alte CMS. Paginile pot fi trase pentru a modifica comanda.

7. Clienții nu își actualizează pluginurile și core-urile WordPress

Problema. Tu și cu mine știm că este foarte important să actualizezi WordPress de îndată ce va fi lansată noua versiune. De asemenea, este important să actualizați plug-in-urile și temele pentru a le menține în siguranță. Problema cu care m-am confruntat a fost că clienții care mi-au contactat acum doi ani și au decis să solicite din nou sfaturi, nu și-au actualizat site-urile pentru tot acest timp.

La scrierea acestui articol, am găsit și oameni care se plângeau cel mai mult de problema opusă: clienții au efectuat actualizarea fără backup și site-ul lor sa desprins.

Această situație este excelentă pentru dezvoltatorii care doresc să vândă pachete de servicii clienților lor, dar dacă preferați să nu vă contactați clienții timp de mulți ani (ca mine!), Aceasta nu este cea mai bună cale pentru dvs.

Soluția. Începând cu WordPress 3.7, kernelul efectuează automat actualizări minore în mod automat, dacă nu dezactivați această caracteristică.

De asemenea, puteți activa atât actualizările majore, actualizările automate pentru plug-in-uri și teme din depozitul oficial WordPress, făcând câteva modificări în fișierul wp-config.php. Vă propun să combinați această abordare cu utilizarea unui plug-in pentru backup automat, de exemplu, BackupBuddy, pentru a vă întoarce dacă brusc se rupe ceva în timpul actualizării.

Poate că cea mai bună soluție all-in-one este să utilizați gestionate WordPress-hosting, cum ar fi WP Engine, care produce în mod independent actualizări și backup-uri pentru dvs. și clienții dvs.







Trimiteți-le prietenilor: