6 Semnează că relația înaintea căsătoriei nu este corectă

Perry Noble este un renumit predicator și vorbitor american, pastor-fondator al mega-bisericii "New Source" (16.000 de persoane) despre relațiile înainte de căsătorie.

№1. Nu sunteți compatibil spiritual ...







Eu îl aud tot timpul. "Dar, Perry, știu că el / ea nu este creștin (-ca), dar relația noastră va schimba totul". Permiteți-mi să spun corect ... Domnul ne-a chemat pe toți să fim misionari, dar nu în relațiile cu sexul opus. El spune foarte clar în cuvântul său că creștinii și ne-creștinii nu trebuie să se întâlnească (2 Corinteni 6: 14-15). Și, crede-mă, întotdeauna conduc la probleme - ÎNTOTDEAUNA!

Și ... tu nu ești Duhul Sfânt - numai El schimbă oamenii - și nu prin relații. "Dar, Peri, știu o pereche care ..." Da, știu ... știți una sau două povești cu un sfârșit fericit - dar credeți-mă - știu mult mai multe povestiri care s-au terminat mult mai rău.

Un alt punct pe această temă - chiar dacă partenerul dvs. este creștin (-ka), trebuie să decideți cât de mult sunteți compatibil din punct de vedere spiritual - mai ales dacă relația devine gravă. Acest lucru va necesita mai multe conversații grave, precum și un studiu aprofundat și gînditor al Scripturilor. Trebuie să dai seama la ce crezi și de ce. (1 Petru 3:15)

№2. Trebuie să justificați în mod constant relația - în special cu cei care te iubesc ...

Cineva va spune - dragostea este orb ... și din experiența mea se întâmplă atât de des. El / ea începe să se întâlnească cu cineva și după mai multe vizite, termenul "decizie semnificativă" este aruncat pe fereastră. Oamenii vin la tine, încearcă să te convingă ... dar nu vrei să-i auzi, pentru că ei deja au hotărât că el / ea este exact același lucru. (dacă spui asta despre fiecare persoană pe care o întâlnești - ai mari probleme ...)

Biblia spune în Proverbe 27: 6 că "ei sunt sincer reproșați de cel ce iubește" și că trebuie să li se încreadă în reproșurile prietenilor lor. De aceea, întrebați-vă ce veți face dacă prietenii dvs. care vă iubesc vor continua să manifeste îngrijorare. Ignorați sau, mai degrabă, dați în mâinile Domnului și permiteți-i să vă vorbească prin prietenii voștri.

№3. Relațiile sunt prezentate public ...

M-am săturat de cupluri care expun relația lor la spectacol! Odată ce eu și soția mea Lucrezia am zburat pe un avion. Ne-am opus doi ani sub 40 de ani și am flirtat în orice mod posibil. Când avionul a coborât, ei și-au coborât scaunele (și M-au blocat cu adevărat!) Și apoi au început un "preludiu". M-am uitat la toate! A fost HORRIBIL!

Desigur, e grozav atunci când un cuplu confirmă dragostea lor în public; cu toate acestea, este cu adevărat necesar să vă aruncați mâinile în buzunarele din spate unul altuia?







DOP (relațiile public demonstrate) apar de obicei atunci când unul sau ambii parteneri se simt foarte neprotejați. Ei cred că demonstrând relația lor se apropie unul de celălalt, relația devine mai puternică. În practică, acest lucru duce la distrugerea relațiilor.

Dragostea adevărată se bazează pe încredere și, dacă nu există încredere atunci când oamenii sunt în jur, cum se poate întâmpla când nu sunt împreună? (Băieții care sunt predispuși la PDO sunt, de obicei, proprietari ... Fetele care se comportă în acest fel au un fel de reputație, deoarece oamenii se gândesc: "Dacă ei se comportă în public - ce fac în privat?")

Sfatul meu este să reciti Eph. 5: 3 și trăiți conform acestui adevăr.

Dacă doriți să aduceți lipsă de protecție, vină, neîncredere și confuzie în relație - atunci, bineînțeles, faceți sex. DAR Dacă doriți relația descrisă în "1 Cor 13", unde Dumnezeu este glorificat - atunci sexul ar trebui să fie șters - prin orice mijloace.

Am întâlnit cupluri care au iubit cu sinceritate pe Dumnezeu și care au decis să facă sex. Acest lucru a creat tensiuni în relația lor atât cu Dumnezeu, cât și cu celălalt (eu o spun "intră în capcana sexului"). Cu toate acestea, oamenii nu se duc niciodată la nimic, apoi cad jos și fac sex - "Oops, este păcat că sa întâmplat" - aceasta este o alegere conștientă. Și rezultatul acestei alegeri - acum nu mai încercați să vă cunoașteți mai bine. Acum manipulezi timpul, circumstanțele și chiar și alți oameni pentru a rămâne singur și a face sex.

Sexul este o tentație puternică. Dar 1 Cor. 10:13 promite că vom putea să facem față ispitei. Știu că este foarte greu să renunți la sexul premarital. Crede-mă, eu și Lucretia ne-am întâlnit cu 4 ani înainte să se căsătorească. DAR ... ne-am căsătorit fără regrete despre relația noastră - nu a fost întotdeauna ușor ... dar a fost alegerea potrivită.

№5. Sperați că această căsătorie va schimba o persoană.

Reacționez adesea pe toată lumea - căsnicia este o lupă ... Dacă se comportă în vreun fel înainte de căsătorie, atunci după nuntă trebuie să se comporte și ea.

Atunci când decideți să vă căsătoriți, trebuie să evaluați cu tărie persoana. Aceasta înseamnă că decideți să vă căsătoriți cu această persoană, cum ar fi el / ea, și chiar dacă această persoană nu se va schimba NICIODATĂ, promiteți să-l iubiți pentru restul zilelor sale cu toate neajunsurile sale.

Cât de des cuplurile intră într-o relație, în speranța că după nuntă totul se va schimba ... și astfel nu se va întâmpla niciodată. Recunosc sincer că, înainte de a face propunerea lui Lucrezia, m-am gândit mult la asta. M-am căsătorit cu o femeie grozavă, dar nu am făcut-o în asta - era atât de înainte, încât sa căsătorit cu mine.

№6. Începeți negocierea cu Dumnezeu

Dacă ați început o relație, și ori de câte ori vă rugați și sunteți sincer în căutarea Domnului în această chestiune, vă înțelegeți în mod clar - ceva este greșit - atunci într-adevăr există ceva în neregulă.

Îmi amintesc cumva că am avut o relație și am înțeles clar că nu ar trebui să le dezvolt, dar nu am putut înțelege de ce. Era o minunată fată, o iubea pe Hristos și eram bine împreună - dar ceva nu era corect.

Dacă Domnul spune că ceva este în neregulă, atunci El nu-și schimbă mintea. El nu spune niciodată "oops" sau "vina mea" și nu-mi cere scuze pentru nimic. Știam că nu ar fi trebuit să continuu relația, dar a continuat - din cauza problemelor mele personale, cu un sentiment de nesiguranță. În cele din urmă, am ascultat pe Domnul și am luat decizia dureroasă de aL asculta de El și nu de dorința de a se întâlni. Dumnezeu ma condus prin această experiență și, în cele din urmă, am construit o prietenie puternică cu cea mai uimitoare și mai uimitoare femeie de pe pământ - care în cele din urmă a devenit soția mea!

Domnul este în mod constant prezent în relație. Căsătoria este ideea lui. Iar atunci când relația înainte de căsătorie și căsătoria în sine este în drum - totul funcționează perfect.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: