10 Motivele pentru care obiectivul nu este atins, centrul psihologic al cooperării și creativității este athena

10 Motivele pentru care obiectivul nu este atins, centrul psihologic al cooperării și creativității este athena
1. Motivul cel mai banal - obiectivele nu sunt stabilite. Până în prezent, există un număr foarte mare de oameni care pur și simplu nu știu că puteți să vă stabiliți obiectivele și să vă planificați viața. Rădăcinile acestei probleme în educație. Dacă nu a fost obișnuit în familie să planifice și să stabilească obiective, atunci copilul se obișnuiește să trăiască "așa cum este", conform șablonului.







3. Al treilea motiv - oamenii nu cred că acest sau acel scop este realizabil. Pare atât de ireal, îndepărtat și imposibil de realizat. Astfel de obiective, de obicei, oamenii sunt doar frică să pună, convingându-se "De ce pune un scop ireal, care încă nu se va împlini". Astfel subminând încrederea în sine și capacitățile lor.

4. Al patrulea motiv - oamenii cred că scopul este realizabil, dar nu cred că pot realiza acest lucru. În cadrul cursului există scuze și scuze "Nu am acele calități care îmi vor permite să ating acest obiectiv", "Nu pot ...", "Nu pot ...", "În cazul meu este imposibil ...", etc.

5. Cel de-al cincilea motiv este că oamenii nu cred că sunt vrednici de acest scop! O persoană poate să creadă că este capabil să atingă acest obiectiv, dar este convins că nu merită ceea ce visează. Acest lucru este însoțit de asemenea gânduri: "Nu am nevoie de nimeni", "nu sunt demn de ea, pentru că ...", "Ceva în neregulă cu mine, merit suferință și durere" etc.







6. Al șaselea motiv - oamenii pur și simplu nu fac ceea ce este necesar pentru atingerea scopului. Adesea, acesta este acuzat de "lenea". Lăzirea nu este o cauză, este o consecință. În spatele ei se află cauze mai grave și mai grave care nu pot fi făcute. Convingerea falsă că "obiectivele devin realitate" este generată de filme precum "The Secret". În film, o atenție deosebită este acordată recepției "vizualizării", dar aproape nimic nu se spune despre ceea ce trebuie făcut mult, pentru ca această vizualizare să devină o realitate.

7. Al șaptelea motiv este că oamenii nu "își imaginează" în mod natural rezultatul final al obiectivului realizat. Ține minte un eveniment simplu care ți sa întâmplat ieri. Și acum imaginați-vă o acțiune pe care ați fi putut-o face ieri, dar nu ați făcut-o (de exemplu, mergeți la magazin pentru pâine). Și acum observați cât de diferit pentru voi aceste două imagini? Fiți atenți la strălucirea imaginilor, în care dintre ele există mișcare și care este statică? În ce imagine este mai multă culoare și în ce mai puțin? Acordați atenție sunetelor și senzațiilor care apar atunci când vizualizați aceste imagini. De unde știi că prima imagine a fost reală, iar cea de-a doua nu este?

Deci, dacă reprezentați obiectivul ca a doua imagine, atunci pentru scopul tău inconștient nu este considerat real. În mod inconștient, nu credeți în realizarea scopului, prin urmare, indiferent de ce faceți, rezultatele vor fi neglijabile.

8. Al optulea motiv - în absența dorinței pasionate. Obiectivele sunt puse în formatul "Aș dori", în loc de "Vreau!". Aceasta este indecisivitatea și incertitudinea care vă ucid zborul de fantezie. Acestea blochează resursele nelimitate din interiorul fiecăruia! Doar acele scopuri devin realitate, pe care doriti cu sinceritate, cu pasiune!

9. Al nouălea motiv este justificarea, scuzele și transferul responsabilității - în loc de acțiuni decisive. Oamenii tind să-și justifice acțiunile ezitante sau nereușite pentru a-și proteja stima de sine. Din nefericire, acest lucru agravează doar situația. Trebuie să facem față tuturor dificultăților față în față și să mergem mai departe împotriva lor!

10. Zece, dar nu ultimul motiv - sunt temeri. Oamenii se tem de înfrângere, de succes, de evaluare și de multe alte evenimente și condiții. Frica paralizează, conduce prin auto-sabotaj de-a lungul unei căi false, distrage atenția. Dar, în același timp, teama este o acumulare colosală a resurselor interne care ies din momentul în care o depășiți.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: