10 modalități de prevenire a conflictului cu copilul

1. Ignorați abaterile

Vârsta: copii sub 2 ani / între 2 și 5 ani / între 6 și 12 ani

"Tehnica de ignorare" poate fi foarte eficientă, dar trebuie făcută corect. Iată câteva condiții de reținut:







Ignorați cu desăvârșire copilul până când acesta nu se mai comportă rău. Acest lucru poate dura 5 și 25 de minute, deci fiți răbdători.

Restul familiei care se află în aceeași cameră cu dvs. ar trebui să ignore și copilul.
De îndată ce copilul se oprește să se abuze de el însuși, trebuie să-l lăudați. De exemplu, s-ar putea spune: „Mă bucur că te-ai oprit tipa nu-mi place când țipi în urechi ma dor de ea acum, când nu țipa, mă simt mult mai bine ...“ „Tehnica Ignorarea“ necesită răbdare, și cel mai important, nu uita, nu ignora copilul și comportamentul său.

Vârsta: copii sub 2 ani / între 2 și 5 ani / între 6 și 12 ani

Odată ce am întâlnit o tânără mamă, fiica ei sa comportat în mod surprinzător de bine și a stat tot timpul lângă el. L-am întrebat pe mama despre secretul unui astfel de comportament exemplar. Femeia a răspuns că atunci când fiica începe să fie capricioasă și țipând, ea pleacă pur și simplu, stă undeva la distanță și fumează. În același timp, ea vede copilul ei și, dacă este necesar, poate veni mereu repede. Lăsând-o, mama nu cedează capriciilor fiicei sale și nu se lasă manipulată.

Vârsta: copii sub 2 ani / între 2 și 5 ani / între 6 și 12 ani

O altă modalitate de a evita exacerbarea situației este aceea de a distrage atenția copilului. Mai presus de toate, această metodă funcționează înainte ca copilul să devină atît de entuziasmat încât să nu poată ajunge la el.

Amintiți-vă: cu cât intervineți mai devreme și cu cât este mai originală oferta dvs. de distragere, cu atât mai mari sunt șansele dumneavoastră de succes.

Este foarte ușor să distrageți un copil, de exemplu, o jucărie sau alt obiect dorit. Dar, de îndată ce cresc copiii (după 3 ani), veți avea nevoie de o abordare mai creativă pentru a vă concentra atenția asupra unui lucru complet diferit de subiectul căii.

De exemplu, imaginați-vă că copilul trage persistent pe o altă pernă de guma de mestecat. Îl interziți și în schimb oferiți fructe. Copilul nu se descompune. Nu-l cheltuia cu mâncare, alegeți imediat o ocupație diferită: de exemplu, începeți să jucați cu yo-yo sau arătați-i trucul. În acest moment, orice înlocuire "comestibilă" îi va reaminti copilului că nu a primit nimic.

O astfel de schimbare bruscă a acțiunilor poate salva copilul de puterea unei singure dorințe. De asemenea, permite să dea noua propunere cunoscută umbra nechibzuit, pentru a juca pe copiii din curiozitate, sau (la această vârstă), pentru a da gust toate umor dur. O mama mi-a spus: „Eu și meu de patru ani, Jeremy complet a căzut: el a vrut să atingă China amendă în magazinul de cadouri, și nu aș lăsa El a fost gata ștampilate picioare când am întrebat dintr-o dată.“ Hei, acolo, în fereastra nu este Ptichkin fund fulgeră? „Jeremy a apărut imediat din reverie mânioasă.“ Unde? „- el a cerut cearta a fost într-o clipă uitată în schimb, am început să mă întreb ce era acea pasare, judecând după culoarea și dimensiunea sunt afișate în fereastra de fund și .. de asemenea, despre ce ar trebui să primească pentru seara. prostie. "

Vârsta: copii de la 2 la 5 ani

De asemenea, este bine să scoateți copilul dintr-o situație dificilă. Schimbarea mediului permite adesea atât copiilor, cât și părinților să se oprească la un moment dat. Cine dintre soți ar trebui să ia copilul? Nu este deloc cel care este mai "îngrijorat" de această problemă, contrar opiniei populare. (Aceasta susține treptat paradigma "mama responsabilă de tot".) Această misiune ar trebui lăsată la părintele care, în acest moment, arată o mare bucurie și flexibilitate. Pregătiți-vă: dacă schimbați situația, copilul dvs. va fi mai supărat la început. Dar dacă reușiți să depășiți acest moment, fără îndoială veți începe să vă liniștiți.

Vârsta: copii sub 2 ani / între 2 și 5 ani / între 6 și 12 ani

Dacă un copil nu face ceea ce este necesar, împrumută-l pentru ceea ce are nevoie. Copiii trebuie să fie învățați cum, unde și când să se comporte corect. Nu este suficient pentru un copil să spună: "Nu ar trebui să faceți asta". Trebuie să explice cum să acționăm în acest caz, adică să arătăm o alternativă. Iată câteva exemple:







Dacă copilul desenează un creion pe canapea, dați-i o carte de colorat.
Dacă fiica își ia cosmeticele mamei, cumpăra cosmeticele pentru bebeluși, care se pot spăla cu ușurință.

Dacă copilul aruncă pietre, jucați cu el în minge.

Când un copil se joacă cu ceva fragil sau periculos, dă-i o altă jucărie în schimb. Copiii se duc cu ușurință în călătorie și în orice găsesc o cale de ieșire din energia lor creativă și fizică.

Capacitatea dvs. de a găsi rapid un înlocuitor al comportamentului nedorit al copilului vă poate ajuta să vă protejați de multe probleme.

Vârsta: copii sub 2 ani / între 2 și 5 ani

Copiii nu trebuie în niciun caz să fie răniți de ei înșiși sau de alții. Nu lăsați copilul să lupte - nici cu tine, nici cu altcineva, chiar dacă nu doare. Uneori, mamele, spre deosebire de părinți, suferă atunci când copiii mici încearcă să-i bată. Mulți bărbați mă plâng de "umilința" pe care soțiile lor le tolerează, permițând copiilor nemulțumiți să se bată pe ei înșiși și faptului că o astfel de răbdare îi rănește copilul. La rândul lor, mamele se tem adesea să se lupte înapoi, pentru a nu "zdrobi" moralul copilului.

Mi se pare că în acest caz papii au de obicei dreptate și există mai multe motive pentru asta. Copiii pugilici se comportă în același mod nu numai acasă, ci și în alte locuri, cu străini. În plus, este foarte dificil să scapi de obiceiul rău de a reacționa la ceva cu violență fizică. Nu doriți ca copiii să crească, considerând că mama (citiți - femeile) va tolera aproape orice, chiar și violența fizică.

Aici este un mod foarte eficient de a preda un copil să țină mâinile ei pentru a te: bnimiego strans, nu lasa-l lovi cu piciorul și lupta. Fermitate și authoritatively spune: „Nu te voi lăsa să lupte.“ Din nou, nici o magie - fi gata. La început, el va striga mai tare și lupta în mâinile tale cu o răzbunare. În acest moment trebuie să-l păstrați foarte strâns. Puțin câte puțin, copilul va începe să se simtă duritatea și puterea de convingere, el va înțelege că țineți-l, fără a provoca daune pentru sine și de a evita măsuri drastice împotriva lor, - și să înceapă să se stabilească în jos.

Vârsta: copii sub 2 ani / între 2 și 5 ani / între 6 și 12 ani

Nimănui nu îi place să fie criticat. Critica este neplăcută! Copiii, când sunt criticați, simt iritare și resentimente. Ca rezultat, ei sunt mult mai puțin dispuși să facă contact. Cu toate acestea, uneori este necesar să criticăm comportamentul necorespunzător al copilului. Cum puteți evita conflictul? Ușor! Cu toții știm expresia "îndulci pilula". Reduceți critica, iar copilul o va accepta mai ușor. Vă recomand să "îndulciți" cuvintele neplăcute cu o mică laudă. De exemplu:

Părinte: "Ai o voce minunată, dar nu poți să cânți la cină".

Părinte: "Te joci fotbal foarte bine, dar trebuie să o faci pe teren, nu în sala de clasă".

Părinte: "Este bine că ai spus adevărul, dar data viitoare când vei vizita, cere mai întâi permisiunea."

Vârsta: copii sub 2 ani / între 2 și 5 ani / între 6 și 12 ani

Te-ai întrebat vreodată de ce un copil sa opus uneori atât de activ instrucțiunilor părinților săi? Răspunsul este simplu: este un mod natural de a vă apăra independența. Puteți evita conflictul dacă oferiți copilului o alegere. Iată câteva exemple:

Alimente: "Veți mânca ouăle sau orezul pentru micul dejun?" "Ce veți avea la cină, morcovi sau porumb?"

Îmbrăcăminte: "Ce fel de cămașă mergeți la școală, în albastru sau galben?" "Voi vă veți îmbrăca sau vă veți ajuta?"

Acorduri la domiciliu: "Veți curăța înainte sau după cină?" "Veți scoate gunoiul sau veți spăla vasele?"

A da un copil o alegere este foarte utilă - îl face să se gândească singur. Capacitatea de a lua decizii promovează dezvoltarea unui sentiment sănătos de auto-valoare și o creștere a stimei de sine a copilului. Părinții, pe de o parte, satisface nevoia de a avea copii în independență și, pe de altă parte, își păstrează controlul asupra comportamentului său.

9. Aplicați pentru a rezolva problema copilului

Vârsta: Copii de la 6 la 11 ani

Această tehnică este deosebit de eficient, deoarece copiii de vârstă școlară primară (6-11 ani) sunt dornici să-și asume mai multe responsabilități. Spune: „Uite, Harold, petreci atât de mult timp pe pansament dimineața, că în fiecare zi am întârziat la școală Plus că nu am timp de timp pentru a lucra cu acest lucru trebuie să aibă ceva de făcut Ce soluție poate oferi ...?“

O întrebare directă face ca un copil să se simtă responsabil. Copiii înțeleg că nu aveți întotdeauna și nu aveți toate răspunsurile. Adesea, ei sunt atât de dornici să contribuie, încât ei oferă pur și simplu fantani.

Recunosc, există motive de îndoială în ceea ce privește eficiența acestei metode, eu însumi nu credeam în ea. Dar, spre surprinderea mea, el a lucrat adesea. De exemplu, Harold sa oferit să nu se îmbrace singur, ci în compania fratelui său mai mare. Acest lucru a lucrat inconfundabil timp de cateva luni - un rezultat remarcabil pentru orice tehnica de educatie. Deci, mergând într-un punct mort, nu te certa cu soțul tău. Cereți copilului să vă dea o idee proaspătă.

Vârsta: Copii de la 6 la 11 ani

Utilizați situații ipotetice care implică un alt copil pentru a vă rezolva problemele. De exemplu, spuneți: "Gabriel este foarte greu să împartă jucăriile. Credeți că părinții îl pot ajuta?" Aceasta este o ocazie minunată pentru părinți și mame să ajungă calm, fără conflicte, să discute regulile de conduită cu copiii. Dar amintiți-vă: puteți începe o conversație numai într-o atmosferă relaxată, când pasiunile dispar.

Desigur, și cărțile, programele de televiziune, filmele servesc drept pretext excelent pentru discutarea modalităților de rezolvare a problemelor emergente.

Și încă un lucru: atunci când încercați să utilizați exemple imaginare, nu încheiați conversația cu o întrebare care se întoarce la "realitate". De exemplu: "Spune-mi, știi situația cu Gabriel?" Aceasta va distruge imediat toate sentimentele bune și va șterge mesajul valoroase pe care ați încercat să-l aduceți.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: