9 Consiliile celor ale căror iubiți au devenit victime ale crimei

Grupul de lucru cu petiționarii este o "ambulanță" a serviciului "Mercy". În fiecare zi, cu cereri diferite, venim la cei care n-au altundeva să fugă - să cumpere medicamente, să obțină alimente, să plătească cazare temporară sau să călătorească. Sprijiniți-ne pentru ca oamenii care au nevoie să aibă întotdeauna speranță de ajutor.







Șeful grupului de lucru cu petiționarii Elena Shenershdet

Încercăm să fim aproape, oferim ajutor și compasiune. Dar nu merge întotdeauna. Cum de a ajuta corect?

9 Consiliile celor ale căror iubiți au devenit victime ale crimei

În lume, există câteva sute de programe de sprijinire a victimelor infracțiunilor - psihologice, materiale, financiare, juridice etc. Acestea diferă în ceea ce privește modalitățile de asistență, sursele de finanțare, tipurile de infracțiuni, de la care oamenii au suferit.

Programele sunt programe, dar probabilitatea ca într-o zi această "vacanță" să ne afecteze pe fiecare dintre noi este foarte mare. Cel mai probabil, el a atins: un vecin în vârstă a devenit o victimă a fraudei, prietena tras o pungă pe metrou, iar nepotul a fost bătut în stradă. Chiar și în astfel de situații, nu este întotdeauna ușor să găsiți cuvintele potrivite.

Și dacă vorbim despre o crimă gravă: jaf sau crimă - este vorba despre astfel de situații, vom vorbi mai jos? Cât de greu este să găsești cuvinte de simpatie, cât de groaznic este să te apropii de groaza altcuiva, cât de ușor este să faci și mai inimă compasiune.

Dar trebuie să vorbiți, să fiți aproape, să oferiți ajutor și compasiune - tocmai face bine.

Victimele infracțiunilor și rudele lor se află într-o stare de criză - și fiecare reacționează în mod diferit. O reteta pentru toti nu exista, dar puteti incerca sa compilati un scurt ghid despre modul in care un adevarat prieten ar trebui sa se comporte intr-o astfel de situatie. Sovietele pe care le publicăm astăzi se referă, în cea mai mare parte, la rudele victimelor celei mai teribile crime - crimă.

9 sfaturi pentru un prieten al victimei: ce să faceți și ce să spun

- În primul rând, dați-mi voie să știu că sunteți aici, sunteți aproape și sunteți pregătiți să vă ajutați în orice moment. Indiferent ce cuvinte alegi, este important ca prietenul tău să știe despre pregătirea ta. Leziunile sunt mai ușor și mai repede depășite de cei care au, și de cine să se bazeze. Nu contează dacă este nevoie de ajutorul dvs. sau nu.

- Nu dispăruți după câteva zile (săptămâni, luni), chiar dacă vă pare că nu vă puteți ajuta. "Recuperarea" poate dura o lungă perioadă de timp, iar reacția externă la ajutorul dvs. nu arată așa cum vă imaginați. Aveți răbdare - mai ales dacă este vorba despre crimă, pierderea unui iubit. Pentru a ieși din această profunzime a disperării, prietenii tăi vor avea nevoie de o perioadă foarte lungă de timp.







- Exprimați (după cum știți) simpatia și tristețea despre ce sa întâmplat.

- Ascultă. Chiar dacă aveți 1000 și o singură dată pentru a asculta aceeași poveste - ascultați.

- Dacă vă simțiți că prietenul tău este jenat să abuzeze de atenția, să știe că ei sunt gata și au un umăr, și o vestă, atâta timp cât este necesar.

- Mânia este o reacție naturală la violența comisă împotriva unei persoane sau a persoanei sale iubite. Nu încercați să calmați o persoană care denunță furios infractorii. Nu încercați să dezvoltați o temă și să aplicați logica. Acum are nevoie să vorbească și nu are nevoie de răspunsuri sau consilii. Fiți răbdători și ascultați.

- Recondiționați-vă cu ideea că prietenul dvs. va plânge după cum consideră potrivit (cu excepția cazului în care, desigur, nu vorbește despre sinucidere).

- Oferiți-vă ajutorul în afaceri zilnice mici - mergeți la magazin, spălați, gătiți, cabluri de copii la școală sau grădiniță. În primele zile după tragedie, viața este dificil de revenit la normal, mai ales dacă cel care se ocupa de ordinea obișnuită a lucrurilor nu mai este aici.

"Chiar dacă a trecut destul timp de la tragedie, stați aproape." În special perioadele grele sunt sărbătorile, zilele de naștere și, bineînțeles, aniversarea crimei.

Exemple de fraze care vor fi relevante

Sunt chiar aici. Dacă aveți nevoie de ceva, contactați-mă oricând. Voi fi prea bucuros să vă ajut.

Mă gândesc la tine și te ajut, de îndată ce ai nevoie de ajutorul meu.

Sincer, nu știu ce sau cum să-ți spun, eram într-o situație ca asta pentru prima dată. Spune-mi cum pot să te ajut.

Voi fi întotdeauna prietenul tău, indiferent ce se întâmplă.

Vreau să te ajut ... cumva.

Mi-e dor de ea (el).

Nu vă învinuiți în nici un fel.

Ceea ce simți acum este normal.

Poți să mă suni în orice moment al zilei sau al nopții. Sună - și o să vin.

Ai făcut tot ce ai putut.

8 sfaturi pentru un prieten: ce să nu faci și să spui

- Nu puneți la îndoială descrierea celuilalt incident, chiar dacă găsiți în el unele neconcordanțe și diferențe cu versiunea polițienească.

- Nu arătați că vă este frică de căldura sa de furie și de ură. Aceasta este o reacție naturală într-o situație de criză.

- Respectați întrebările începând cu cuvântul "de ce". Acest tip de setare dă vina victimei.

- Nu judeca oamenii care au devenit victime ale infracțiunilor - nu pentru ceea ce sa întâmplat (chiar dacă au făcut o greșeală de neiertat sau din neglijență), și nici pentru modul în care au răspuns la incident, nici pentru modul în care încearcă să facă față cu durere (chiar dacă văduvul , de exemplu, încercarea de a îneca durerea în vin).

- Nu grăbiți procesul de doliu. Este nevoie de timp, constă din mai multe etape, fiecare dintre ele având durata atâta timp cât această persoană are nevoie. Vai este necesar - pentru a trece prin. Și dacă veți vedea brusc că după o lună prietenul dvs. este din nou vesel și vesel, aceasta nu este o ocazie pentru ușurare, ci pentru vigilență. Într-un timp atât de scurt, durerea din pierdere nu poate trece.

- Nu spuneți cum vă veți comporta într-o astfel de situație și cum să reacționați după. În primul rând, nimeni nu este interesat și, în al doilea rând, nimeni nu știe cum ar arăta cineva în fața circumstanțelor care nu au avut încă loc.

- Chiar dacă suferiți de curiozitate dureroasă, nu întrebați-vă prietenii despre detaliile a ceea ce sa întâmplat. Aceasta nu este o modalitate de a le ajuta să vorbească. Aceasta este modalitatea corectă de a le răni.

- Nu fantezi cu voce tare cum ar putea fi evitată crima.

Exemple de fraze care trebuie evitate cu orice preț

Cum ai putut lăsa străini în casă?

Cum ai putut să o crezi?

Ce a făcut acolo, de ce a fost acolo?

De ce nu te-ai împotrivit?

Și ce ai făcut în acel moment?

Nu ai văzut la televizor că doar în acele părți se execută un maniac?

Trebuie să continuăm să trăim.

Trebuie doar să trăiți cu ea.

Încearcă să uiți totul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: