7 Modalități de a depăși capriciile copiilor

7 Modalități de a depăși capriciile copiilor

Dacă copilul nu este bolnav, atunci aproape întotdeauna motivul capriciilor sale - noi înșine. Nu au acordat suficientă atenție, erau incoerente, prea stricte sau, invers, prea moi. Găsiți cheia pentru a rezolva cu ușurință această problemă.






7 Modalități de a depăși capriciile copiilor

1. Schimbați atenția copilului

Această modalitate clasică și, probabil, cea mai ușoară este disponibilă. Și funcționează bine atât cu copii foarte mici, cât și cu copiii mai mari. Poți cere copilului să aducă ceva, să-i ceară o întrebare neașteptată. Schimbarea atenției doar a început să fie copilul capricios este foarte simplu. Puteți să exclați "Oh, uitați-vă la ceea ce (cal, pasăre, câine) ..."! Acest lucru este potrivit pentru foarte tineri. Dar copilul este mai în vârstă, cu atât mai sofisticat ar trebui să fie distragerea. Va trebui să vă conectez întreaga mea imaginație și, poate, trebuie să scriu o poveste de basm imediat.

Apropo, personajele fabuloase și păpușile de mănuși funcționează perfect. Dacă nu-ți poți calma singur copilul, poți să-ți faci cu ușurință un caracter de basm pentru tine.

Am avut o poveste minunată în centrul copiilor. Un băiat cu autism a mers la cursurile noastre de dezvoltare. Specificitatea acestor copii este că sunt dificil de a intra în contact cu alte persoane. Avea doar mașini acasă de la jucării. Și într-un fel am discutat cu ei ideea de a folosi o păpușă de mănuși ca intermediar între lumea reală a adulților și lumea sa. Părinții au luat în mod ingenios o cutie simplă acasă, au pictat ochi și gură pe ea și i-au numit Mister Box. Și când au pus cutia în mână, sa întâmplat un miracol. Copilul a făcut prieteni cu ea, a vorbit cu ea ca și cum ar fi fost în viață.

Același principiu al unui mediator de basm poate fi ușor aplicat copiilor obișnuiți atunci când încep să fie capricios.

Este necesar să nu mai îndeplinim dorințele copilului exprimate într-un ton capricios. Cu toate acestea, copilul trebuie să fie făcut să înțeleagă că înțelegeți ce dorește și a explicat că veți lua măsuri în această privință. Dacă nu veți face nimic, atunci trebuie să comunicați și să explicați motivul. De exemplu: "Înțeleg că sunteți obosit și foarte simpatic față de dvs. Dar avem două blocuri pentru a merge la casă și nu avem scaune cu rotile. Deci este necesar să mergem pe jos. Sunt absolut sigur că veți putea merge. "

Cea mai frecventă greșeală, în special printre bunicile noastre iubite, este alegerea opțiunilor pentru un copil capricios. Ei înșiși îi dau idei pentru un comportament capricios: "Ești obosit? Poate că doare capul? Sau poate burtica? Sau poate că bunica ta a fost jignită? Bunica te-a jignit, nu? Sau vrei o pirozhenka? "Aici începe distracția. Copilul va susține cu bucurie toate opțiunile oferite de bunica. El se va gândi la tine și unde, cât de mult doare și că bunica lui a jignit și pirozhenka - acesta este exact ceea ce el a visat de mult.







3. Să învețe cum să-și exprime sentimentele cu cuvinte

Pentru aceasta există doar o singură cale - părinții înșiși trebuie să vorbească despre sentimentele lor în prezența copilului. Dacă mama a venit acasă într-o stare proastă, obosită, întrebarea copilului nu trebuie să răspundă: "Totul este bine". Ar fi mai bine dacă mama mea spune: "Știi, astăzi am avut probleme la locul de muncă, așa că nu am o dispoziție foarte bună". Apoi copilul va înțelege starea de spirit a mamei. Și el însuși va învăța să-și exprime statul în cuvinte.

4. Acceptarea unui stil uniform de educație

"Pluralismul" în materie de educație într-o singură familie este unul dintre principalele motive pentru capriciile copiilor. Va trebui să ne așezăm la "masa de negocieri" și să convenim regulile asupra tuturor membrilor familiei și apoi să încercăm să le respectăm cu rigurozitate. Dacă nu sunteți de acord, copilul va alege poziția mai confortabilă și profitabilă pentru el. Dar dacă este elaborat un singur sistem de reguli, acesta va simplifica viața dintr-o dată în întreaga familie.

5. Să fie consecvent

Dacă mama în stare bună îi îngăduie copilului, jucăuiește, înfulecă sau bâjbâi, și în timp ce râde - acesta este comportamentul permisiv. Data viitoare, dacă o bătește sau o lovește, și are o stare proastă, îl va certa. Copilul nu înțelege acest lucru. Va fi un mister pentru el de ce sa întâmplat acest lucru și care este diferența dintre cele două cazuri. El nu are nicio explicație cu privire la motivul pentru care și din ce motive anticul său a fost la început confuz cu mama lui și acum provoacă indignare. Prin urmare, încercați să vă asigurați că acțiunile dvs. sunt consistente și de înțeles pentru copil.

"Nu poți" ar trebui să fie întotdeauna "interzis". Fără opțiuni. Și dacă le-au permis, atunci să îndure toate consecințele. Dacă încă o dată, după interzicere, ați dat naștere, așteptați noi capricii la fiecare interdicție ulterioară.

6. Traduceți totul într-o glumă

Cu copiii mai aproape de trei ani sau mai mult, puteți încerca să dezamorsați situația cu ajutorul unei glume. Dacă copilul râde, este puțin probabil că va începe din nou să fie capricios. O asistentă medicală, de exemplu, atunci când copilul a început să fie capricios și scârțâind, a luat lingura cu cel mai serios fel și a început să strângă lacrimi de pe față, să guste, îi oferea copilului. Copilul a devenit ridicol și situația a fost rezolvată.

Dacă copilul te concediază ca o zbuciumă enervantă, începe să fluture și cu hipertrofie, dar bucuros, vesel: "Să ne conducem starea de spirit proastă". Copilul va trece și capriciul va ajunge la zero.

7. Acordați mai multă atenție

Poate că copilul primește atenția maximă în primul an de viață. Dar este necesar nu numai pentru copii, ci și pentru prescolari și copii de vârstă școlară. Acest lucru este deosebit de important în anii de criză - la trei și șapte ani. Și chiar atunci, când apar surori mai mici și frați.

Pentru un copil mic, apariția unui alt copil în casă este cel mai puternic stres. Indiferent cum îi explici, atunci totul va fi minunat pentru ca ei să se joace împreună și să fie prieteni, la început nu este așa. Era un mic om cu care nu se poate juca, dar are nevoie de multe griji și atenție părintească. Mai mult decât atât, înainte de toate, toată iubirea și îngrijirea părinților au aparținut complet copilului mai în vârstă. Plânsul și dispozițiile devin pentru copil principala modalitate de a-și apela părinții, pentru a le atrage atenția.

În acest caz, puteți încerca un alt membru al familiei, de asemenea, un copil apropiat, pentru a-i acorda mai multă atenție. Când eram mic, părinții mei au rezolvat această problemă. Tata a luat sora mea mai mare "pentru el însuși" - a condus-o să meargă, să citească pentru ea, a plătit 100% din atenția lui. În acest moment, mama mea studiase.

Dar atenția mamei mele este importantă pentru copil. Bătrânul poate fi atras să aibă grijă de cei mai tineri - să aducă un prosop, un scutec, să se întoarcă în veselie, să aducă o zgomot. Dacă nu-i place asta, nu insistă. Oferiți-i o mai bună pregătire comună cu mama lui în gătit, curățare. El poate curăța morcovii, șterge praful, poate servi masa. Și nu uitați să-l imbratisați și să-l mângâieți.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: