2018 Cum se instalează adaptorul în cazul vizualizărilor multiple în listă

Am câteva TextView cu elementul listă din lista mea. Am învățat cum să scriu metoda corectă getView, cred, dar nu sunt sigur dacă pot utiliza setAdapter pentru a apela această metodă.







Am încercat mai multe căi, dintre care nici unul nu a funcționat. Poate cineva să-mi spuneți cum să instalați adaptorul în acest caz? Mulțumesc!

Top 5 răspunsuri

GetView (codul) dvs. trebuie să meargă la o clasă care extinde BaseAdapter sau una din subclasele sale.

O modalitate de a face acest lucru este de a crea o clasă privată în MyDashboardActivity. Iată un mic exemplu de mai jos (veți avea nevoie de un cod suplimentar). Probabil doriți, de asemenea, ca un obiect personalizat să asocieze tot ceea ce doriți să vedeți într-un singur element din listă. În loc de mai multe matrice, aveți o matrice de tip personalizat care are proprietăți pentru fiecare valoare pe care o urmăriți.







Trebuie să implementați propriul adaptor. Calea mea este, de asemenea, să definim un obiect care "reprezintă" vederea.

Mai jos este un exemplu foarte simplu, cu două TextView-uri. pentru a vă satisface nevoile.

Un obiect care reprezintă o vizualizare (linii în ListView):

Următorul adaptor de utilizator:

Acum puteți identifica și instala adaptorul în activitatea dvs.:

Acum trebuie doar să vă gestionați CustomObject în lista de obiecte. Nu uitați să apelați customAdapter.notifyDataSetChanged (). dacă doriți să repercutați modificările din ListView.

Întrebări recente







Trimiteți-le prietenilor: