10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

AppStudio - un site foarte interesant pentru temele Apple, creatorii săi, aparent, foarte serioși și ocupați. Acest lucru este indicat cel puțin de faptul că recenziile programelor de pe appstudio.org sunt de câteva ori mai mari decât recenziile jocurilor. Pe site-ul nostru, situația este direct opusă. Scriem despre diferite jocuri, dar mai ales pe desktop. Privind în rubricatorul de software. am aflat că pe AppStudio doar 4 (!) revizuirea jocurilor de masă. De aceea am decis să contribuim la dezvoltarea resursei și să scriem despre cele mai bune jocuri de bord pentru iPad.







Dima și cu mine ne plac jocurile diferite (deși avem gusturi similare), prin urmare am împărțit articolul în 2 părți. Prima parte am scris (Verytruth), iar al doilea - el.

Partea 1. Cele mai bune jocuri de bord pentru iPad în opinia Verytruth

Înălțarea: Cronica Dumnezeirii

Gen: joc de cărți de construcție bloc

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

Jocul meu special pentru călătorii

Acum un an, ne-am întors cu Dima de la tur cu autobuzul. Călătoria lungă (urăsc autobuzele!) Am fost atât de plictisit încât am decis să joc un "joc ciudat, din care Dima nu sa putut desprinde de câteva zile". Aceasta a fost Înălțarea. M-am indragostit de ea de la primul joc. Acum, nici o călătorie nu are loc fără a deschide jocul pe iPad-ul meu. Timpul cu muștele ei de neobservate. Pentru mine, acesta este, probabil, singurul joc care este mai interesant de jucat pe iPad decât "în carton" cu adversarii în direct. Versiunea desktop a jocului este mai mult ca un solitaire.

Ascensiunea este un joc kolodostroitelnaya bazat pe mecanica celebrului "Dominion". La începutul jocului, aveți cărți care dau rune (puteți cumpăra cărți noi pe ele) și puterea de luptă (cu care puteți distruge monștrii). Hărți noi și monștri uciși dau puncte de victorie.

Pro-urile jocului: modul on-line convenabil cu setări de timp flexibile și selecție de punți. Trei extras chic (cumpărat separat în interiorul jocului), minunate ilustrații și reluări înalte.

Contra: până acum nu există un al treilea nivel de inteligență artificială (inteligență artificială), iar pe al doilea nivel de complexitate câștig în 90% din jocuri.

Înălțarea: Cronica Godslayer v1.2.2 / pentru iOS 4.2.1 și mai nouă / 56.9 MB / 169 ruble.

Povestiri fantomatice

Gen: Joc de cooperare

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

Cel mai bun joc din atmosferă

Cooperativele sunt unul dintre jocurile mele preferate. Nu există nici o rivalitate între jucători, toată lumea joacă împotriva jocului în sine ca o singură echipă. Aș singur afară kooperativki, cum ar fi ANDOR (ceea ce am avut pentru luptele militare în seara), Insula Interzis (jocul are și versiunea digitală - Insula Interzis) comune jocuri de masă, Atlantis Rising Sign și Elder. Și de la jocuri pentru iPad în genul ăsta, îmi plac povestea Ghost Most of all.

Nu, versiunea din carton a jocului este, de asemenea, bună, dar îmi place să joc una pentru toți patru călugări. Apropo, despre călugări. Ei nu vor trebui să cânte psalmii, ci să lupte! Cu fantome, care se străduiesc să captureze satul cu oameni nevinovați. Sarcina ta este de a învinge toate fantomele și de a face față (care, apropo, este cel mai dificil) cu stăpânul lor - insidios și teribil Vu Feng.

În Ghost Stories 4 nivele de dificultate: Dedication (Introductory), Normal, Coșmar și Iad. Vă asigur că nu este ușor să câștigați chiar și la nivelul introductiv. Am jucat acest joc câteva ore la rând, stabilind un obiectiv "nu vom dormi până nu vom câștiga". Am reușit să câștigăm, dar cu ce dificultate! Apoi am visat toată noaptea de fantome ...

Pro-urile jocului: un joc foarte portat, un management convenabil și o complexitate ridicată (în acest caz - acesta este un plus).

Contra: nu limba rusă. În principiu, jocul în sine este independent de limbă, principalul lucru fiind acela de a înțelege bine regulile.

Ghost Stories v1.2.2 / pentru iOS 4.2.1 și mai nou / 58.3 MB / 199 rub.

Bilet la plimbare (bilet la tren)

Gen: joc de familie pe subiecte feroviare

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

Un joc pe care nu îl voi elimina niciodată din iPad-ul meu

Dacă Dima mai îi place jocurile cu atacuri grele, atunci prefer jocurile în care fiecare jucător construiește propria sa lume, își îndeplinește sarcinile și interacționează cu ceilalți jucători la minimum. Prin urmare, îmi place kolodostroitelnye, precum și jocuri economice și strategice (Agricola, Inovare, New Age, Kingsburg, 7Wonders, etc).

Bilet la plimbare - doar unul dintre aceste jocuri. Acesta este un joc de familie, cu reguli simple și clare. Sarcina jucătorului este de a conecta orașele necesare prin construirea unei căi ferate multicolore între ele. Drumul este construit cu ajutorul cardurilor de opt culori (la fel ca și piesele de fier pe teren) și locomotivele (înlocuiesc orice culoare).

Pro-urile jocului: mod local convenabil (prin Wi-Fi sau Bluetooth), mai multe accesorii cool în interiorul aplicației și realizări neobișnuite de sarcini.

Contra: din nou, nu există o localizare rusă, care, de regulă, respinge noii veniți.

Bilet la Ride v1.4.2 / pentru iOS 4.3 și mai nou / 148 MB / 229 ruble.







Catan (Colonizatorii lui Katan)

gen: joc economic al familiei

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

Jocul cu care a început totul

Settlers of Catan este primul joc pe care l-am jucat pe iPad. Ne-a plăcut atât de mult încât am cerut prietenilor să ne aducă din Rusia o versiune obișnuită de hârtie a jocului (la acel moment am trăit în Thailanda). Prietenii ne-au adus o cutie de Colonizatori și o altă cutie cu o completare la joc. Am jucat nopți toată noaptea. Apoi nu am bănuit că există multe jocuri minunate. Doar mai târziu am devenit avid „nastolkomanami“ -gurmanami :) Și apoi am jucat un joc, a jucat doar în colonizatori, și chiar a avut loc la ipadstory.ru nostru Ziua Katana, în același timp, făcând un FAQ detaliate cu privire la joc și toate disponibile la adăugările de timp.

Pro-urile jocului: un mod de campanie interesant, o interfață clară și o administrare convenabilă.

Contra: ca întotdeauna, lipsa de localizare rusă, fără de care jocul pierde o parte din publicul novice.

Catan v3.0.0 / pentru iOS 3.2 și mai nou / 88.8 MB / 169 ruble.

7Wonders Companion

Pe scurt, voi vorbi despre o aplicație care face viața desktop-ului pe bibliotecile de jucării grozavă. În clubul nostru există mulți fani ai 7Wonders, jucăm acest joc mai mult decât în ​​toate celelalte.

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

Trezește-mă la ora 3 dimineața și îți ofer o petrecere la 7Wonders și ... Cu plăcere sunt de acord! O versiune completă a jocului pentru iPad încă, dar există un utilitar foarte util 7Wonders Companion - informații generale despre joc, statistici de jocuri jucate și mega-confortabile puncte contra. Îi recomand tuturor fanilor de 7Wonders.

Particularitatea aplicației este că iPad-ul poate fi folosit ca un card suplimentar cu un miracol al lumii. Un astfel de miracol este Cupertino - campusul Apple în construcție. Îmi place foarte mult să joc cu acest miracol, aproape întotdeauna câștig.

7Wonders Companion v1.2.3 / pentru iOS 4.3 și mai noi / 51.0 MB / 66 ruble.

Partea 2. Cele mai bune jocuri de pe iPad în conformitate cu Sputnik1818

Elder Sign

gen: joc cooperativ

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

Elder Sign nu are nevoie de recomandări, jocul a fost creat de compania "Fantasy Flight Games" (FFG), și este ceva de genul Apple în lumea jocurilor de masă: este respectat și respectat. Elder Sign - cel mai tânăr frate al jocului de bord foarte popular "Povestea lui Arkham". Jocul este cooperativ. În acest caz, un grup de cercetători trebuie să adune mai multe sigilii, astfel încât creatura veche să nu izbucnească și să înghită lumea în întuneric. Jocul va fi cu siguranță apelat la admiratorii scriitorului Howard Lovecraft; este pe baza poveștilor sale de groază și a creat Părintele Vechi.

Particularitatea acestui joc de bord este că nu este portată sub forma în care este produsă în carton. Toți cei care au jucat versiunea de carton, notează ușurința relativă a trecerii sale (o adăugare a fost deja anunțată, care va încerca să remedieze această deficiență). Semnul digital al vârstnicului a fost inițial complicat de monștrii mai abrupți și de cele mai îngrozitoare. De asemenea, în interiorul jocului există două adăugări separate, care nu se află în versiunea desktop. În general, în lumea reală și digitală, acest desktop a parcurs două căi diferite de dezvoltare.

Un mare plus al jocului - atmosfera de groază este transferată la 5 plus.

Elder Sign v1.2.3 / pentru iOS 4.2.1 și mai nou / 258 MB / 229 ruble.

gen: colodostroitelnaya carte de joc

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

Nightfall v1.1.3 / pentru iOS 4.2.1 și mai nou / 33.8 MB / 99 fre.

gen: joc de cărți de colecție

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

Cel mai popular joc de colecție de cărți din lume. Mi-a plăcut expresia cuiva: "Când vor muri jocurile de colecție - va fi Magic: The Gathering". Mii de cărți, zeci de mii de jucători din întreaga lume ... O versiune live a acestui joc necesită investiții reale și, credeți-mă, nu este limitată la 100 de dolari. Prietenul meu - fostul fan al Magicului, a spus într-un fel relația sa cu acest joc. Amintiți-vă, sincer, mărturisirea unui dependent de droguri: "Mi-am spus că nu voi mai cumpăra nimic. Am venit la turneul din Minsk, cumpăr cărți pentru toți banii. Apoi alerg la bancomat să cumpăr mai multe carduri pentru restul banilor ... "

Neuroshima Hex

gen: joc tactic de bord

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

Există o țară precum Polonia. Și destul de neașteptat, se naște una dintre cele mai atrăgătoare jocuri de bord din lume. Neuroshima Hex - un joc despre un post-apocalipsă și războiul banda pe ruinele lumii distruse ... Nu-mi place? Da, dacă vreau să arate începător Neuroshima Hex, eu spun: „E ca Fallout» ... Neuroshima prin însăși natura sa - este un puzzle, în cazul în care puteți auzi despre un astfel de dialog:

  • O să-mi pun mutantul aici și piciorul tău de bază.
  • Ei bine, voi arunca o plasă pe mutantul tău și o voi lovi la baza ta.
  • Și eu sunt prima femeie aici ca un shooter pentru războinicul tău cu o plasă, să-ți lovești mutantul la baza ta.
  • Păi, o să pun un lunetist să-ți bată primul shooter ... it.n.

Iată un joc ca acesta - cineva este mai trist și mai strâmb ... În joc sunt disponibile 4 armate (+ 5 mai multe prin achiziții încorporate) - fiecare cu strategia și tactica proprie. Chiar și începători absolut ca jocul. Iar iPad-ul este făcut pentru conștiință. Există, de asemenea, o versiune lite-lite.

Neuroshima Hex v2.3.0 / pentru iOS 4.3 și mai nou / 234 MB / 99 fre.

Carcassonne (Carcassonne)

gen: joc de familie

10 cele mai bune jocuri de bord pentru ipad digest de la ipadstory project - appstudio project

Carcassonne - o cetate în Franța, care a devenit faimoasă printre creioane ale jocului cu același nume. Pe vânzări și faimă, ea, cu siguranță, se află în primele 10 jocuri de bord. Punerea în aplicare pe iPad este dincolo de laudă, jocul a fost deosebit de distins prin experiența sa online. În opinia mea, numai pentru dragul lui puteți cheltui 10 dolari. Carcassonne în versiunea desktop are multe adăugări. Este păcat că sunt doar trei pe iPad și vă mulțumesc pentru asta.

Esența jocului este de a întinde în țigle de pământ (procesul seamănă cu puzzle-uri), pentru a înscrie cât mai multe puncte posibil. Punctele dau pentru orașe construite, drumuri, mănăstiri și țărani pe câmpuri. Aș recomanda versiunea de carton a jocului ca un cadou chiar și pentru oamenii departe de tabletop. Preț - aproximativ 20 de dolari, dar plăcerea este garantată. O jucărie cu adevărat de familie pentru o seară de vineri.

Carcassonne v3.01 / pentru iOS 5.1 și mai nou / 448 MB / 329 ruble.

În loc să încheiem

Verytruth și Sputnik1818 special pentru proiectul AppStudio

Materialele din subiectul respectiv

Aici, pentru gustul meu, este în valoare de adăugarea de Epoca de piatră (atâta timp cât nu există nici un aypada suport nativ), New World Colony, Small World, Puerto Rico, San Juan, Le Havre, Masters de table HD, Forbidden Isle.
De pe cartela: Orașele pierdute (de asemenea, nu suportă iPad-ul), Summoner Wars, Café International, Spectromancer.

carcasson și bilet de călătorie - jocuri de-a lungul vremurilor!)
în ambele jocuri în mod constant pe iOS prin rețea, și de multe ori cu prietenii în versiunile de desktop versiunea originală
carcasson cu actualizările existente este destul de bună, iar biletul de plată dorește mai multe hărți din versiunile de desktop - cu excepția statelor, Europei și Elveției există multe altele excelente. legendarul asia timp de aproximativ un an, așa cum a apărut în versiunea de abur, sper, în curând să o adaptez la iOS.

multumesc pentru recenzie)







Trimiteți-le prietenilor: