Rakitsky, Yaroslav Vladmirovich

Clubul de carieră

Stadiul incipient

Ca urmare, în etapa de grup a Ligii Europa "Șahtior" a luat 1 loc și a trecut mai departe. Rakytsky a jucat în toate cele 6 meciuri. În meciul de acasă contra "Partizan" (4: 1) [18]. Jaroslav susține 67 de minute pentru a alimenta Razvan Rat la porțile lui Alexandru Radoslavlevich. 1/16 „Șahtior“ a recunoscut britanic „Fulham“, viitorul finalist al turneului. În meciul din deplasare Donetskers a pierdut (2: 1) și casa a fost jucată la egalitate (1: 1), Yaroslav a luat parte la ambele întâlniri.

În Liga Campionilor, "Șahțar" a acționat cu o rundă de grup. în care a ocupat locul 1, în fața lui Arsenal, Braga și Partizan. În finalele 1/8 minerii au bătut "romii" italieni cu un scor total (6: 2). În primul meci al sfertului de finală împotriva FC Barcelona, ​​Shakhtar a pierdut (5: 1), Yaroslav a marcat singurul gol Donetsk în meci în minutul 59. După meci, a fost un cuplu de apărători Rakytskyy Ishchenko și a dat vina înfrângerea echipei. [22] În al doilea joc, "Shakhtar" a pierdut din nou la Barcelona cu un scor (0: 1) și a părăsit turneul. "Barcelona" a devenit în cele din urmă câștigătorul turneului, iar pentru "Șahțar", rezultatul în sferturile finale ale Ligii Campionilor a fost cel mai bun rezultat pentru întreaga istorie a clubului. Rakytsky a jucat în toate meciurile 10 meciuri din Liga Campionilor.

Campionatul ucrainean a câștigat încă o dată Șahtirul, înaintea rivalului său Dinamo cu 7 puncte. Yaroslav a jucat în 21 de meciuri și a marcat 1 gol (la porțile lui "Kryvbas"). În Cupă, minerii au ajuns în finală, unde au învins Dynamo cu un scor (0: 2). Astfel, au făcut un dublu, după ce au câștigat campionatul și ceașca.

Potrivit rezultatelor sezonului, site-ul Football.ua numit Rakitsky cel mai bun jucător al campionatului Ucrainei și a inclus echipa națională simbolică a turneului [23] [24]. iar sondajul ziarului "Sport Arena" Rakytsky a fost numit cel mai bun apărător al acestui sezon [25]. De asemenea, în timpul sezonului au apărut informații despre interesul în el de la „Arsenal“, „Barcelona“, „Fulham“ și „Juventus“ [26] [27].

Cariera în echipa națională

După victoria de la Memorialul Lobanovsky

Echipa națională a tinerilor

Rakytsky a intrat, de asemenea, în oferta lui Yakovenko pentru campionatul, care a avut loc în Danemarca, unde a devenit unul dintre liderii echipei naționale [31]. În grupul său, Ucraina a luat ultimele 4 locuri, pierzând în Anglia. Republica Cehă și Spania. În ciuda acestui fapt, a intrat în echipa națională simbolică a turneului și a devenit singurul reprezentant al echipei ucrainene [32].

Echipa națională

După ce actul a fost numit Yuri Kalitvintsev. Rakitsky a jucat sub conducerea sa jucat în 4 întâlniri. În meciul cu Chile (2: 1), Rakitskiy sprijină în poarta Louis Marina 36 minute. Apoi a jucat într-un meci împotriva Elveției (2: 2). În turneul Cupei Ciprului, a jucat în meciul semifinal împotriva României. Rakytsky a marcat un gol în 23 de minute, deschizând astfel un cont în joc. În consecință, Ucraina a câștigat (2: 2 în timp regulamentar și 2: 4 privind penalitățile) [37]. În finală, Yaroslav nu a jucat, iar Ucraina a câștigat în turneul învingând Suedia (1: 1 în timp regulamentar și 5: 4 pe penalități) [38]. De asemenea, la Kalitvintsev, a jucat într-un meci împotriva Italiei (0: 2).

Rakytsky este în poziția de apărător central [44]. el joacă adesea pe flanc [45] [46]. Fotbalistul preferă să joace în centrul apărării [47]. El este adesea comparat cu un alt apărător al lui Șahtiar de Dmitri Chigrinsky [9]. De multe ori se conectează la atacuri și se conectează la poziții standard [31].

Are o lovitură puternică pe distanțe lungi de la piciorul stâng, un pas bun și o viteză mare [3]. El joacă cu o dedicare maximă [23].