Esența jocului în rugby

Jocul începe cu o lovitură inițială pe balonul din centrul terenului, după care orice jucător poate.
- prindeți (ridicați) mingea și alerga cu ea;
- transferați, aruncați sau loviți mingea cu alt jucător;

- să bată sau să împingeți mingea cu piciorul în alt mod;
- apuca, împinge sau ataca cu umărul adversarului care deține mingea;
- cade pe minge;
- să participe la o luptă, la un cancer, la o mlaștină și la un coridor;
- Aterizarea mingii în terenul de poartă.

În jocurile cu o plasă în formă de H, un gol este marcat atunci când mingea trece peste bara transversală superioară și între rafturile laterale la orice înălțime. Nu există plase în astfel de porți. Judecătorii stabilesc dacă scopul a fost marcat.

În porțile de rugby sunt în formă de H. Înălțimea stâlpilor - nu mai puțin de 3,4 m, distanta dintre ele - 5.6 m, distanța de la suprafața terenului pe bara transversală - 3 MV Spre deosebire de cele mai multe sporturi de joc poarta rugby nu este stabilită la marginea suprafeței de joc, iar pe interior Linia care împarte câmpul de joc și câmpul de notare (așa-numita linie de țintă).

Puteți mări numărul de puncte prin suflare pe coliere:
• punerea în aplicare a "încercare" - 2 puncte,
• O lovitură liberă - trei puncte,
• Scorul de puncte oferă și trei puncte.

Are o formă ovală. Suprafața sa poate fi acoperită cu un compus special care respinge murdăria, ceea ce vă permite să țineți mai bine mingea în mâini. Este confecționat din piele.
Lungimea mingea de-a lungul liniei - de 280-300 mm, o circumferință longitudinală - 740-770 mm, transversal circumferința - 580-620 mm; greutate - 410-460 g, presiunea din interiorul bilei (la începutul jocului) trebuie să fie 0,67-0,7 kg / cm2.

În Rugby - 15 timp de joc este de două jumătăți de câte 40 de minute fiecare. fiecare (fără a lua în calcul timpul adăugat sau compensat, și, de asemenea, dacă este necesar, un timp suplimentar) cu o pauză între ele de 5-10 minute. După pauză, echipele își schimbă porțile.

În rugby - 7 durata meciului - 2 jumătăți de 7 minute, cu o pauză de minut între ele (în final - 2 jumătăți de 10 minute cu un interval de jumătate de 2 minute). Dacă este necesar, este alocat un timp suplimentar - 5 minute. În cazul în care una dintre echipe reușește în același timp să reușească, jocul se termină.

În rugby - 15 din fiecare echipă pe teren, în același timp, sunt 15 persoane (pe statele de joc de la 18 la 22 de jucători): 8 atacatori și apărători 7, fiecare cu rolurile lor de joc. În rugby, există două tipuri de substituții - permanente și temporare: jucatorul care este accidentat poate părăsi temporar câmpul pentru a primi tratament medical. În timpul absenței sale, un jucător de rezervă este eliberat pe teren. Toate înlocuirile se fac numai cu permisiunea arbitrului de teren în momentul întreruperii jocului.

În rugby - 7 într-o echipă formată din 7 jucători (4 apărători și 3 jucători), precum și trei substituenți.