900 de puncte pentru trei "un astfel de rezultat nu este un accident

"MULȚUMIRI ȘI 80. DAR NU SĂ ÎNCEPE SĂ VĂ MAI BINE mai bine?"

Vladislav Reentovici este singurul Minsker care a reușit să treacă toate cele trei teste la 100 de puncte. În gimnaziu, ei sunt foarte respectați în legătură cu el:







- Acest rezultat nu este accidental, ci natural, spune profesoara de clasa Elena Sorokina. "L-am cunoscut de la clasa a cincea, iar el a fost deja un băiat inteligent - a studiat perfect. Întotdeauna pregătirea conștiincioasă pentru lecții, participarea la olimpiadă (diplomat de nivel regional, oraș și republican), o medalie de aur. El știe să distingă principalele lucruri și să nu se împrăștie niciodată pe tot felul de lucruri mici.

Vladislav a predat bielorusă, fizică și matematică. În certificat - 9,9.

- Suma este de 399. De ce scorul mediu al certificatului nu este de 10? Au existat două subiecte pentru care am 9 - aceasta este geografia și limba rusă, - spune absolventul "KP".

- Prin urmare, nu am ales limba belarusă, ci rusă?

- Nu, m-am hotărât demult să iau pe bielorusă. Nu am avut tutori pentru unul dintre subiecți. Ei au învățat totul la gimnaziu: Belarussianul a fost predat de Valentina Vladimirovna Sakhankova. matematică - Elena Alekseevna Sorokina, fizicianul - Olga N. Buzhinskaya.

- Ca medic a reușit să transmită 100 de limbi. Poate că mama mea este filolog?

- Nu, mama mea este fizician, lucrează la Departamentul de Fizică al BSU, iar tatăl meu este programator. M-au sprijinit moral, și am decis să decid singur. Înainte de CT am avut câteva zile. Și a existat o carte cu regulile: am studiat totul, am rezolvat toate sarcinile. Am acordat atenție în primul rând greșelilor pe care le-am făcut la testarea repetiției (am mers la RT de trei ori: în clasa a zecea am înregistrat 94 de puncte, în clasa a unsprezecea - 94 și 89). Am lucrat toate subiectele - și aici rezultatul.

Și cu matematica, totul nu era elementar. Pe CT în sine, m-am gândit la unele sarcini: de exemplu, în partea B a existat o problemă stereometrică, unde am avut o întrebare cu metoda de a găsi volumul unei figuri. Dar era fezabil și am reușit.

- Unde vei studia?

- A fost identificat la sfârșitul clasei a zecea: Facultatea de Matematică Aplicată și Informatică a UBB. O specialitate a ales în al unsprezecelea - "Informatică". Documentele depuse vineri.

- Este frumos să fii unul dintre cei mai buni?

- Bineînțeles! Acesta este același rezultat al multor ani de muncă. Studiu ușor nu mi-a fost dat - toate aceste lucruri. Am o atitudine să fac totul cât mai bine posibil, la maxim. Pentru admitere, mi-ar fi de ajuns să nu obțin rezultate maxime, 80-ciudate. Dar de ce să nu încercați să treceți mai bine? Este mai plăcut când ai 100 de puncte.

"CONFIGURAȚI - ȘI S-AU DECIDAT TO TOTUL ANULUI DE A LUCRE"

Anna Zykova, absolventă a Gimnaziului nr. 3, a luat studii ruse, engleze și sociale. Și totul pentru 100!

- Am terminat 11 "B", o clasă cu un profil filologic, - spune Anya. - O dată pe săptămână am mers la tutori de studii sociale și rusă. A fost interesant să fii logodită. Din inițiativa mea, am discutat mai detaliat temele și le-am abordat pe o scară mai largă decât în ​​curriculumul școlar. Principalul meu loc problematic este sufixul participărilor reale și pasive. Indiferent cât de mult a învățat, nu și-a putut aminti de unde! Uneori, succesiunea etapelor procesului electoral al RB a fost confuză - la a treia RT, singura greșeală a fost tocmai în acest subiect.

- Judecând după rezultat, am reușit! Și engleza?

- Am scris engleză pentru 100 de persoane datorită participării la olimpiadele. Mă duc la scena orașului din clasa a patra, pe cea regională - din a zecea. În al unsprezecelea ea a obținut o diplomă de gradul 2 la olimpiada regională. Și, bineînțeles, mulțumiri uriașe școlii mele - Tatiana Konstantinovna Vodopyanova!

Fotografie: din arhiva personală.

- Și unde vă veți depune documentele?

- În prima zi am aplicat la Facultatea de Relații Internaționale. La inceput am fost surprins de un scor atat de mare, m-am gandit ca nu voi scrie atat de mult. Dar apoi m-am pregătit și am decis să lucrez sistematic tot timpul anului. A existat o motivație, au existat metode de atingere a obiectivului, era necesar doar să se îndeplinească sarcini în mod regulat.

Fotografie: din arhiva personală.

- Da, din clasa a zecea. În primul rând am încercat mâna la engleză: am marcat 85 de puncte. Apoi - 95, apoi din nou 95! În clasa a unsprezecea a mers la toate etapele tuturor subiecților. Mai mult de 90 de puncte! În cel de-al doilea RT privind limba rusă - 100, pe al treilea în domeniul studiilor sociale - 98.







- Spune-mi cine ești atât de capabil!

- Tatăl este colonel-locotenent în rezervă, mama este un salvator medical. Părinții mei sunt foarte bine citiți și par să fiu la ei: după cuvintele mamei mele, în forma a 4-a și a 5-a am citit miturile nefamiliare ale Greciei antice și ale Romei. Tata este o persoană foarte creativă: a compus un cântec despre gimnaziul nostru pentru absolvent! Și mama mea a fost inițiatorul de excursii în jurul Belarusului.

- Și ce-ți place decât să studiezi?

Fotografie: din arhiva personală.

- A fost fericit cu 100 de puncte pe CT? Sau a fost pregătită moral?

- Probabil: am o medalie de aur, am fost mereu bun la studiu - făcând cu atenție temele în toate disciplinele (mai ales cei care mă interesau de mine). Când am aflat rezultatele, am fost foarte fericit! Dar am înțeles că, pe de altă parte, aceasta este o mare responsabilitate. Obțineți scorul maxim pe CT - acesta este doar un vârf scăzut. În viață vor fi mult mai multe valori pe care va trebui să le cucerești, deci nu trebuie să vă relaxați în nici un caz, trebuie să vă deplasați - să continuați să stabiliți obiective și să le atingeți.

"FEELING WITH NICI COMPARABIL!"

Irina Willows - absolvent al gimnaziului №3 Bobruisk. A absolvit studiile din Belarus, Engleza si Sociala pentru 100 de puncte.

- Spune-mi, ce să fac pentru a face testele atât de cool?

- Am început studii sociale în clasa a XI-a, am fost angajat o dată pe săptămână cu tutorele Alla Aleksandrovna Reneiskaya. În engleză și bielorusă, de la clasa a zecea am mers la cursuri elective.

Fotografie: din arhiva personală.

- Și că nu era o singură întrebare?

- Mi se părea că nivelul de complexitate al testării era similar cu a treia etapă a repetiției, multe întrebări erau foarte asemănătoare. Dar au existat, de asemenea, astfel de sarcini, desigur, în care m-am îndoit, de aceea am stat în audiență până la sfârșitul anului!

De exemplu, în partea B din CTS, limba din limba belarusă trebuia să se găsească în textul sinonim și în știința socială - să scrie un cuvânt prin definiție (legea penală). Și în engleză, m-am gândit mult timp la întrebarea din partea A, unde era necesar să găsești o eroare ... Dar în cele din urmă totul sa dovedit a fi corect. Suma este 396: am 300 de puncte pentru CT și 96 pentru certificat. A avea un astfel de scor este foarte cool - oferă o oportunitate de a face exact unde doriți.

- La Facultatea de Relații Internaționale. Am depus documentele în prima zi. Mi-a plăcut mereu să învăț limbi străine, dar nu am vrut să devin un interpret. Sentimentele dintr-un astfel de rezultat sunt incomparabile! Mai ales datorită importanței pe care o au ceilalți.

- Și, în general, să fie plăcut să studiezi?

- Mi-a plăcut! Cele mai grele au fost științele exacte, în special chimia, unde era necesar să se crabeze continuu rezumatele. Și adevăratul test pentru mine a fost standardul pentru educația fizică. A fost foarte cool să comunic cu colegii mei de clasă - avem o clasă prietenoasă și ne distrăm în mod constant unul pe celălalt, glumind, râzând.

Fotografie: din arhiva personală.

- Mama și tata sunt fericiti pentru tine? Apropo, cine sunt părinții elevului rotund?

- Bineînțeles! Când au învățat toate rezultatele, au aranjat o mare sărbătoare. Tatăl meu lucrează ca inginer de conducere la Belshin, iar mama mea este asistent de laborator la o policlinică pentru copii. Am o sora mai tânără, anul viitor va merge la clasa a patra. Și cu noi trăiește o pisică britanică cu păr scurt, Marcel - chiar îmi plac pisicile.

330 de teste au fost scrise anul acesta pentru 100 de puncte.

291 de candidați au trecut la un test centralizat pentru 100 de puncte.

15 persoane în două discipline. Unul dintre ei este un tutore.

3 persoane au dat un CT pentru 100 de puncte în trei subiecte.

"Oh, oh, știi cine e asta?": Cum am trimis documentele către BSU cu cel mai bun participant din țară

"Komsomolskaya Pravda" a cerut companiei Vladislav Reentovici, care a trecut toate cele trei CT-uri pentru 100 de puncte (Mai mult.)

Citiți de asemenea

Gimnaziile nu vor fi închise, dar la un nivel ridicat vor fi admise după clasa a IX-a

Ministrul educației a vorbit despre planurile de viitor pentru gimnazii

Elevii din 50 de țări studiază tehnologia cibernetică într-o tabără de pe malurile Berezinei

Dintre cele 600 de aplicații, organizatorii au ales 30

Datorită metodelor moderne, notele din școală vor crește dramatic de la trei la patru până la opt zece

"Komsomolskaya Pravda" ajută participanții să nu se confunde în ceea ce privește depunerea documentelor la universități

Comitetele executive, Ministerul Educației și RICZ - lebada, cancerul și știucul școlii noastre

Cum să îmbunătățiți în mod semnificativ nivelul învățământului secundar

"Am încercat să-i conving pe fiica mea să-l ia pe rusă, dar ea a ales-o pe cea din Belarus"

Ieri, primul CTS a fost scris de aproape 30 de mii de participanți

Expoziția "Educație și carieră": Obțineți un bar de ciocolată pentru răspunsurile corecte și alegeți o profesie

"Komsomolskaya Pravda" a privit, în acest an, decât liceele și participanții surprinși surveniți

Nu avem nevoie de un astfel de cod!

Codul educației rămâne un document fără sens și neconcludent

Câștigați 500 de dolari, restaurați castelul sau zburați în SUA: ce să faceți vara, dacă sunteți student?

În scopul de a nu strica toate sărbătorile VKontakte, studenții au nevoie de acum, pentru a începe o activitate activă în organizarea de aventuri de vară, astfel încât termenul limită pentru depunerea cererilor

Zece reguli pentru a vă ajuta să învățați o limbă străină

Opinia unui profesor experimentat: De ce învățăm limba engleză, dar nu o vom învăța în nici un fel?

Ce promisiuni tentante nu ar trebui să fie cumpărate

Cursuri de limba engleză: cum să găsiți cele mai bune?

EnglishPapa știe să nu facă o greșeală atunci când caută cursuri de limbă engleză și să aleagă unul care vă va ajuta!

"Alegem viitorul cu" Komsomolskaya Pravda "și Centrul pentru învățarea accelerată a lui Lyudmila Shabashova!

Rezumă concursul pentru elevii școlii

Îmi pot schimba viața după cursuri?

Ce oportunități pe piața muncii oferă o educație profesională suplimentară pentru cei care doresc să-și schimbe viața?

Pentru cunoaștere - în "Leader"!

Pentru a deveni student, există suficiente cunoștințe pentru primele șapte clase

Cum reorganizăm intrarea în universitate (campanie introductivă în universități)

Câștigă un curs de trei luni la Centrul Ludmila Shabashova!







Trimiteți-le prietenilor: