7 ani în tropice sau ceva de reținut atunci când se mută în Thailanda

7 ani în tropice sau ceva de reținut atunci când se mută în Thailanda
Una dintre componentele noastre preferate de călătorie este cunoașterea de noi oameni. Noi încercăm cât mai mult posibil pentru a comunica cu localnicii să cunoască mai bine acest lucru sau acea țară (pe care am scris recent într-un articol despre CouchSurfing), dar altele decât cele pe care destul de des se intersectează cu compatrioții - atât pentru călătorii și expati sau longsteerami.







Am decis că ar fi nedrept să lipsească cititorii noștri de oportunitate, chiar și în absență, pentru a face cunoștință cu unele dintre aceste persoane, iar în acest articol vom începe o serie de rapoarte privind ZHZL - O mulțime de oameni mari ne-am întâlnit în timpul călătoriei.

Când am locuit în Chiang Mai. am întâlnit o persoană interesantă - Max (pentru a fi exact, aproape că ne cunoaștem de mult timp și în Chingmae ne-am întâlnit personal). Max și soția sa Ajenda trăiesc în Thailanda timp de aproape 7 ani (deja aici au avut doi copii). Agenda blogizează despre Thailanda. care conține multe informații utile despre țară și, în special, despre Chiang Mai. Max, cunoscut online ca Samlowry, are de asemenea un blog personal. în care își împărtășește gândurile despre viață și scrie cu umor și fără stereotip. În plus, Max conduce turnee non-standard din întreaga țară și, de asemenea, a dezvoltat un curs online care simplifică viața, dorind să se mute în Thailanda.

De 7 ani, băieții s-au familiarizat cu Thailanda, au călătorit de-a lungul și de-a lungul ei, au studiat tradițiile, obiceiurile și trăsăturile de viață în această țară frumoasă.

Deoarece subtilitățile vieții în Thailanda sunt de interes pentru mulți, am decis să scriem un scurt interviu cu Max și l-am rugat să răspundă la câteva întrebări de actualitate (fotografiile pentru articol sunt furnizate de Max).

Ai trăit în Tae timp de aproape 7 ani, de unde a început totul? De ce ai decis să te muți?
La început m-am gândit să mă mut în locuri mai sălbatice, Zimbabwe, de exemplu, dar apoi am realizat că decalajul dintre oamenii albi și negri poate fi prea mare pentru percepție, așa că am decis să încep cu Asia și cu oamenii galbeni. De-a lungul anilor, petrecut aici, am învățat să disting fețele asiatice, să evidențiez tipurile lor, dar abilitatea de a face același lucru cu europenii albi a pierdut. Thais a devenit cu adevărat nativ, iar acum nu vreau să fie Africa sau înapoi în patria mea!

Serios, în momentul în care ne gândim să mergem la prima noastră excursie în Orientul Mijlociu, rapoartele au apărut pe unul din forumurile unde am apărut tot timpul despre viața modernă, convenabilă și ieftină în Thailanda! În acel moment, gândul de deconectare de la internet și de muncă timp de cel puțin o lună a fost insuportabil pentru mine și am mers în Thailanda - care, sincer, pentru mine nu a fost mai puțin un mister decât Zimbabwe. Ne-a plăcut și, după șase luni, după ce ne-am adunat lucrurile și am învățat în prealabil cum să mergem cu motocicleta și să ne aruncăm cu capul, ne-am mutat mult timp.

7 ani în tropice sau ceva de reținut atunci când se mută în Thailanda

Acum trecând în țări tropicale sau, cel puțin, iernarea este deja o tendință, dar au existat mulți oameni ca tine, acum 7 ani?
Cu șase ani în urmă, au existat suficienți oameni de hibernare și în mișcare. A fost o tendință absolut stabilă, dacă nu printre ruși, apoi printre vorbitorii de limbă engleză și europeni. Pensionarii sub stilou cu tineretul thailandez am văzut peste tot, unde nu ar merge în Pattaya! Deja în acel moment au existat numeroase cluburi și au avut loc multe întâlniri de interese pentru expatriați.

Vizitezi periodic Rusia? Oare ajunge uneori acolo? Cum o percepe acum?
După primul an din Thailanda, am vizitat rudele și apoi am preferat să așteptăm până când ei înșiși au venit la noi. Deci, este mai interesant pentru toată lumea, deoarece acasă familia este ocupată cu muncă și viața, iar în Thailanda putem să comunicăm mai îndeaproape și să ne acordăm atenție unii altora.

Imediat dacă au venit în Thailanda sau au trăit în altă parte
Înainte de Thailanda, ne-am mutat de la Siberia la St. Petersburg, unde am trăit timp de doi ani. Deja în Thailanda am considerat posibilitatea de a se muta în alte țări și, din cauza nostalgiei soției, în unele orașe rusești, dar copiii au tăiat aceste planuri. Este foarte confortabil cu copii mici, iar în viitorul apropiat nu vrem să schimbăm locul de reședință. Îmi pot imagina și amintesc Rusia, de aceea nu mă simt deloc atras.

Este posibil să faceți afaceri în Thailanda?
În Thailanda, puteți și ar trebui să faceți afaceri. Deși caldura neobișnuită și confortul general se relaxează, se aclimatizează, sunteți sigur că veți găsi ceva. Aici am încercat o mulțime de lucruri - de la exporturile de ceai la instruirea celor care doresc să se mute în Thailanda. Prietenii și prietenii mei se angajează cu succes în afaceri, deși majoritatea, desigur, fie lucrează la închiriere de la distanță, fie conduc o afacere online.

Cum îți câștigi existența?
Am dezvoltat un curs de instruire "Disassembly Point", care îmi permite să combin două dintre activitățile mele preferate - să vorbesc despre complicațiile vieții din Thailanda și să încerc diverse practici corporale, mintale și suflete în curs de dezvoltare - cu călătorii și câștiguri. Pe lângă programul pe care îl petrec de trei ori pe an, există un curs online. disponibile în mod constant. Proiectele vechi continuă să genereze venituri. Acum, cu un partener din Rusia a lansat un proiect pentru vânzarea angro a ceasurilor de moda Thai "Link" în Rusia.

7 ani în tropice sau ceva de reținut atunci când se mută în Thailanda

Știm că la un moment dat ați fost profund implicați în dezvoltarea de sine. Care au fost gandurile tale principale?







  • toate adevărurile și regulile vitale importante - sunt simple de rușine (complexitatea lor constă în simplitate: creierul pur și simplu nu crede că totul este atât de simplu)
  • mai puțin minte - mai multă intuiție (50/50). Civilizația este plină de raționamente și, printre altele, avem jumătate din creier să mâncăm
  • adevărul este în noi. Știm deja tot ce este bun pentru noi, este bine. Rămâne doar să învățați să ascultați și să credeți aceste informații
  • alege întotdeauna calea ta. Fără compromis. Mulți se bazează pe parametri idiotici: confort, cantitate de bani. Aceasta este calea spre nicăieri, spre nemulțumire
  • alege calea de mijloc peste tot
  • noi înșine atribuim obiecte cu sensurile noastre. Este un lucru ușor de înțeles pentru toată lumea, de exemplu, dăm o bucată de hârtie cu o imagine tipărită (o bancnotă de bani) cu o megacitate. Dar foarte puțini oameni își dau seama că putem da oricărui obiect orice alt sens și o putem face în orice moment. Acest lucru pentru minte arata ca magie, dar această magie vă permite să fiți complet flexibili. Stați și bucurați-vă de lucruri simple. Și opriți-vă să vă închinați lucrurilor complexe doar pentru că toată lumea o face.
  • dintr-un motiv oarecare, toată lumea preferă să aplice ultima regulă doar într-o singură cheie: deprecierea sine și tot ce există deja. Ei o numesc modestie, din acest motiv își pierd puterea pozitivă, puterea, gustul pentru viață. Nu mai face!

încă multe lucruri, dar mai mult nu este amintit ...

Care este cel mai dificil lucru pentru tine în viață în Thailanda?
Toate problemele juridice trebuie rezolvate prin intermediul unei firme juridice intermediare. Eu însumi nu umple toate documentele din Thai. Dar această delegație, în ansamblu, nu este dificilă, puțin deranjantă.

Ei bine, în general, în lucruri mici - de a cumpăra ceva de la un mic comerciant de internet thailandez în Bangkok, etc., fără intermediar este dificil.

De la turiști puteți auzi recenzii complet contradictorii ale Thais - de la "cea mai minunată națiune din Asia" la "obsedat de bani, la farangs sunt convingătoare și le vezi doar o pungă cu bani". Cum dezvoltați relațiile cu oamenii locali?
Nu le ating, iar ei mă ocolește. Nu prea comunic cu oamenii locali, avem puține puncte de trecere. Pentru viață sunt un mediu confortabil, dar comunicarea prietenoasă nu este potrivită - blocat și subiectele de comunicare sunt diferite.

Mulți ruși idealizează Thailanda, gândindu-se: "Mă voi muta acolo și voi trăi ca în paradis". Care este cea mai mare dezamăgire pe care o așteaptă cei din Thailanda? Sau este într-adevăr o țară ideală? 🙂

Te simți acasă în Tae, sau există încă un sentiment că tu ești un vizitator aici?
Mă simt atât de confortabil în Thailanda încât îi ajut pe alții să se simtă și ele!

Și, în general, - Îmi place să spun că principala caracteristică a vieții în aceste țări, este doar ceea ce sunt separate de la nivel local, ținut departe de politica, stele, știri crimă și tot ce negativitate si infomusora care umpluturi de oameni de stat.

7 ani în tropice sau ceva de reținut atunci când se mută în Thailanda

Cum vă vedeți viitorul? Vrei să-ți trăiești toată viața în Thailanda sau ai gânduri de a te deplasa în altă parte?
Atât timp cât trăim aici, atunci vom vedea.

Copiii dvs. care s-au născut în Thailanda, au mai multe drepturi sau sunt exact aceiași străini?
Potrivit zvonurilor, un copil, după trei ani de ședere, primește dreptul la cetățenie. Nu a fost încă verificată.

Știu că sunteți negativ cu privire la sistemul modern de învățământ rusesc. Sistemul thailandez este diferit? Cum intenționați să vă învățați copiii? Îi vei da școală thailandeză?
Sistemul thailandez, desigur, este diferit, dar are și laturile sale negative. Nu am planificat să trimitem copiii la școală, deși, dacă le cer, vom vedea ce se poate face. Recent, a încercat să conducă o fiică la o mini-școală de acasă - ea aștepta acest lucru, dar o lună mai târziu, entuziasmul a dispărut. Nu consider că educația (în afară de auto-educație) este valoroasă și necesară pentru o viată reușită. În viață, conducători treshniki, și mulți oameni celebri și a făcut școala, apoi colegiu, apoi universitatea a fost copleșit. Citiți descrierea Wikipedia a termenului "anskuling" - interesant!

Care este cel mai important sfat pe care îl puteți oferi celor care se vor muta în Thailanda?
Treceți peste! Deplasați-vă fără anumite planuri, mai întâi timp de o lună, apoi obțineți o viză de turist, apoi - pentru un tur de studiu. Ar trebui să încercați întotdeauna! Cel care nu face greșeli nu realizează nimic. Și în Thailanda pentru o mișcare rapidă există totul

Datorită Max pentru răspunsuri la întrebări, și pe cont propriu Vreau să adaug că, dacă totuși doriți să se mute în Thailanda sau pe care doriți să vină cel puțin pentru iarna, iar acum - cel mai bun timp pentru asta! Doar pentru că acum este întotdeauna mai bună decât mâine.

Bun început că acest curs, în opinia noastră, nu au nevoie de tine în două cazuri: dacă aveți o cantitate infinită de timp liber și nu sunt prea leneși să-l petreacă pe corvoada de căutare de informații sau dacă aveți un buget nelimitat și nu te superi, mai ales primul timp, plăți suplimentare pentru locuințe, transport, servicii medicale sau alte servicii

7 ani în tropice sau ceva de reținut atunci când se mută în Thailanda

Rata maximă - aceasta este într-adevăr un concentrat de informații practice, și nu este doar cuvinte frumoase, a trăit timp de 7 ani, se simte ca un pește în Thailanda în apă (în care am văzut în persoană) și, cel mai important, dispus să facă schimb de informații.

Cursul include mai mult de 150 de articole, studii, accesul la un forum privat, în cazul în care puteți obține răspunsuri la întrebări, și webinare online, care sunt efectuate 1 dată în 2 luni. Deci, chiar dacă nu găsiți răspunsul la o anumită întrebare din materiale, puteți întreba întotdeauna Max personal.

În opinia noastră, costul redus al cursului si o suma de bani de 100% garanție pentru înapoi, dacă nu-ți place - este destul de condiții adecvate pentru un astfel de volum de informații. Cel puțin, multe greșeli dintr-o țară străină, mai ales la început, pot costa mult mai mult.

P.S. L-am întrebat pe Max și el, în special pentru cititorii noștri, au fost de acord să ofere o reducere la curs. Pentru a cumpăra un curs cu o reducere de 1000 de ruble, la comandă, introduceți codul: LIFEINTRAVELS

Deoarece nu consumăm alcool, foarte rar ne găsim în companii de băut (c)

Acest lucru este foarte multumit. Nu pierdeți timp cu astfel de companii. De asemenea, sunt interesat de mai mulți oameni care sunt implicați în ceva, pot obține o mulțime de informații interesante de la ei.

Mulți ruși idolatrizează Thailanda, de gândire „acest lucru se va muta înapoi și viu în rai“ (c)

Băieții trăiesc în Thailanda, timp de aproximativ 5 luni, și „viu în paradis“, este un mit (doar dacă aveți un cuplu de milioane de la stânga la „odihnă în paradis. - Da, dar“ viu“, nu știu, într-adevăr aici totul este pentru tine să te odihnești, dar trebuie să te lupți (dacă ai venit la lucru și ceva de făcut)

Interviu interesant!
Într-adevăr, suntem hrăniți exact cu informatorul - acest lucru este corect remarcat.
De la mine: Eu încă mai cred că dacă ne mutăm într-o anumită țară, aceasta va avea în mod inevitabil să fie gata să asimileze un pic, să învețe limba, cel puțin un pic, etc. Încă trăiești într-un oraș mare, dar dacă ești pe o rezervă nu este în întregime adevărat. Aceasta este IMHO meu, desigur, și de aceea aș dori să trăiesc, nu numai în Thailanda (le-am făcut), dar, în orice țară, care este mental mai aproape de noi (cum ar fi Europa sau latină). Acolo și cu limbile este mai ușor.
Dar aceasta este doar opinia mea. Toată lumea face așa cum înțelege lumea și e mai bine decât să nu faci nimic!

Foarte interesant, Andrei. Deci, lucrați ca profesori de engleză în Thailanda?
Și cât de mult este această lucrare prestigioasă / bine plătită? Ați obținut o viză de lucru pentru acest loc de muncă? Și au existat dificultăți, având în vedere că nu sunteți vorbitori nativi?

În Hong Kong, de exemplu, există un program special, sponsorizat de guvern, pentru a recruta profesori de limba engleză în școli. Există salarii excelente și alte privilegii. Nu este întotdeauna posibilă obținerea unui astfel de loc chiar și pentru un vorbitor nativ, să nu mai vorbim pentru NU un transportator.

Și în Thailanda cu asta?

Unde suntem: Ubud, Bali, Indonezia

7 ani în tropice sau ceva de reținut atunci când se mută în Thailanda







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: