5 Proverbe înțelepte despre bani, e mai bine să nu spui

5 Proverbe înțelepte despre bani, e mai bine să nu spui

Ne-am adunat pentru voi 5 pilde înțelepte de bogăție și adevărate valori, pur și simplu nu puteți fi mai buni.

Sărăcia și bogăția - au fost întotdeauna concepte relative. Uneori un cerșetor care cade literalmente din bogăția neașteptată a cerului nu știe ce să facă cu ea. Un om bogat nu știe întotdeauna cum să aprecieze ceva ce nu poți cumpăra pentru bani. Pentru a înțelege aceste situații dificile, oamenii au fost întotdeauna ajutați de pilde instructive.







Două mândrie

Diogenes a fost un tramp celebru - el nu a purtat haine scumpe și a trăit într-un butoi, arătând tuturor reticența sa de a avea o mulțime de bani. Mulți l-au admirat pe Diogenes și au observat că era foarte mândru de sărăcia lui. Diogenes a fost foarte mândru de sărăcia lui și de faptul că a trăit într-un butoi.
Socrates, dimpotrivă, nu sa lepădat de nimic, a iubit lucruri bune și alte excese. De asemenea, a avut mulți fani care i-au iubit opiniile și s-au apropiat de viață.
Odată ce Diogenes a decis să viziteze Socrates. Intrând în casa lui bogată, el a spus: "Am călcat în mândrie, stând în cârpe pe covoarele tale scumpe".
Socrates îi răspunse calm: - Da, mândria mea.

Bogăție și sărăcie

Într-o zi, bogăția și sărăcia au venit la om și l-au întrebat: "Cine este cel mai frumos dintre noi?" Omul, desigur, a fost confuz și nu a putut da un răspuns.
Dacă a spus că sărăcia este mai frumoasă, atunci bogăția se va înfuria și o va lăsa. Dacă a spus că bogăția este mai frumoasă, atunci sărăcia îl va chinuia în restul zilelor.
După un moment de gândire, el a spus: "Nu pot rezolva acest lucru atât de departe, atâta timp cât stați într-un singur loc. Mergeți mai bine. " Au început să meargă înainte și înapoi, să se întoarcă, să se arate din partea cea mai bună. Un om sa uitat la ei și a spus: "Tu, Sărăcia, sunteți foarte frumoși și fermecători din spate când plecați! Și tu, bogăție, este perfect când îți întorci fața și vino!







Înger și timp

Un bancher foarte viclean și-a salvat o avere pe banii clienților cinstiți. El a decis că este obosit de muncă și vrea doar să trăiască în lux pentru plăcerea lui. Și îndată ce sa gândit la el, un înger al morții ia coborât din cer. Speriat, bancherul a decis în orice mod să-și cumpere un pic de timp.
"Dă-mi trei zile de viață și poți lua o treime din averea mea!"
Îngerul a refuzat.
"Bine, atunci două ... nu ... trei milioane!" Dă-mi doar o zi ca să mă bucur de frumusețea pământului și să vizitez o familie pe care nu am văzut-o din cauza slujbei veșnice.
Dar îngerul era de neclintit.
Apoi omul a cerut să-i dea cel puțin două minute pentru a-și scrie o notă de adio fiului său. Și numai această dorință Înger mulțumită. Apoi bancherul ia scris fiului său: "Ieșiți-vă timpul. Pentru toate milioanele mele de dolari, nu puteam cumpăra o oră.

Sticlă și argint

Împăratul a întrebat odată pe preot:
"Tată, nu înțeleg: când vin la săracul om, el este întotdeauna prietenos și gata să ajute". Când vin la bogat - este întotdeauna nepoliticos și refuză să ajute. Sunt bani atât de răsfățând o persoană?
"Uită-te la fereastră, ce vezi?"
- O femeie cu un copil, un vagon de lângă bazar ...
- E bine. Și acum uită-te în oglindă. Ce vezi acolo?
"Ce pot vedea acolo?" Desigur, eu însumi.
- Deci, fereastra este din sticlă, iar oglinda este din sticlă. Dar merită să adăugați un pic de argint și deja vă vedeți numai pe voi înșivă.

Orașul a venit la Sage și a întrebat:
- Lăudez pe Domnul în fiecare zi și vecinul meu face același lucru. Dar Domnul îi dă har, dar nu pot ajunge în niciun fel la această stare. Care este motivul?
- De câte ori citești o zi o rugăciune?
- Exact de zece ori - cinci dimineața și cinci seara.
- Și de câte ori vecinul tău laudă pe Domnul?
- Nu știu.
- Atunci aflați, apoi reveniți la mine.

O saptamâna mai tarziu, oraganii au venit din nou la Sage si au spus:
"M-am uitat constant la vecinul meu și sa dovedit că el spunea o rugăciune de o duzină de zeci de ori.
- Vedeți, ați făcut prea puțin efort, astfel încât să nu puteți conta pe același rezultat ca un vecin.

Orașenii au înțeles și au plecat. O lună mai târziu sa întors din nou:

"L-am lăudat pe Domnul în fiecare zi o duzină de zeci de ori. Și deși vecinul meu a făcut același lucru, harul continuă să-l continue, dar eu nu. De ce? Ce am făcut greșit?

"Doar vecinul tău nu conta de câte ori te-ai rugat".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: