4 In tae - experienta noastra cu o calatorie de doua saptamani in Europa pe un camper (camion, casa pe roti)

Acum, doar persoana leneșă nu călătorește, postările despre călătoriile spre Europa sau Asia nu vor surprinde pe nimeni, dar nu are sens să scrii despre ceea ce este scris deja de o sută de ori înaintea ta. Probabil, de aceea scriem atât de rar pe 4vtae.ru. Dar despre această excursie de a spune exact merită. Prietenii mei și cu mine am luat un camper (casa pe roți) și am condus mai mult de 6.000 de km în 9 țări din Europa.







4 In tae - experienta noastra cu o calatorie de doua saptamani in Europa pe un camper (camion, casa pe roti)

- Torun (Polonia) - a cumpărat produse alimentare într-un supermarket.

- Berlin (Germania) - a vizitat Reichstagul (unde toată lumea îi plăcea, dar capitala în sine nu a provocat răpire).

- Wolfsburg (Germania) - a mers la castelul favorit al lui Adolf Hitler și a vizitat stadionul local.

- Amsterdam (Olanda) - a petrecut două zile minunate în acest oraș nebun. 🙂

4 In tae - experienta noastra cu o calatorie de doua saptamani in Europa pe un camper (camion, casa pe roti)

- Louvain-la-Neuve (Belgia) - Dimka și cu mine am vizitat Muzeul Erzhe (Muzeul Tin Tin - un erou popular de benzi desenate, jocuri și filme).

- Bruxelles (Belgia) - a făcut o scurtă plimbare prin centrul orașului (băiețelul nu a fost inspirat, dar în general orașul a lăsat impresiile cele mai plăcute - doresc foarte mult să se întoarcă acolo).

- Paris (Franța) - prima și numai petrecut noaptea într-un lagăr special pe malul unui râu frumos la periferia Parisului, întreaga zi de mers pe jos în jurul orașului, a avut loc mai mult de 30 de kilometri pe jos. Asigurați-vă că mergeți la Paris încă, orașul nu a dezamăgit.

4 In tae - experienta noastra cu o calatorie de doua saptamani in Europa pe un camper (camion, casa pe roti)

- Milano (Italia) - pe drumul din Franța în Italia, a admirat priveliștea uimitoare a Alpilor, a condus prin faimosul tunel Mont Blanc, cu o lungime de peste 11 kilometri. Am primit pizza italiană, poglazeli la fashionistas din Milano, am vizitat fundul Star Wars.

4 In tae - experienta noastra cu o calatorie de doua saptamani in Europa pe un camper (camion, casa pe roti)

- Veneția (Italia) - umbla prin străzile întortocheate, convins că nu este nimic special de făcut - întreaga insulă a devenit o atracție turistică în bazarul de vechiturile din China.

- Viena (Austria) - a vizitat complexul de palate Belvedere, sa plimbat în jurul orașului - mi-a plăcut atât de mult încât am vrut să mă întorc.

4 In tae - experienta noastra cu o calatorie de doua saptamani in Europa pe un camper (camion, casa pe roti)

- Český Krumlov (Republica Cehă) - oraș ceh înfricoșat, bere ieftină și gustoase, vederi minunate, case de turtă dulce - totul este super, doar pentru aceste orașe ne iubim Republica Cehă.







4 In tae - experienta noastra cu o calatorie de doua saptamani in Europa pe un camper (camion, casa pe roti)

- Praga (Republica Cehă) - am dorit să avem orașul nostru iubit cu soțul ei a plăcut toți prietenii noștri - le-am dus la Castelul Praga, frâiele orașului vechi și a completat ziua în Piwnica.

- Varșovia și Bialystok (Polonia) - două zile de cumpărături. Ei nu se aflau departe de Ostrava, unde a avut loc Campionatul Mondial de Hochei, doreau foarte mult să participe la meciul Rusia-Belarus, dar prietenii aveau o viză unică și trebuia să trecem pe lângă ei.

- din nou Vilnius - ne-a predat casa, prietenii s-au intors la masina lui Valera din Belarus, iar Dimka si cu mine am plecat la Riga, dar asta eo poveste. 🙂

Inițial, am planificat o excursie buget, ci pentru că în cafe-restaurante du-te în fiecare zi, produse alimentare de bază preparate într-o rulotă - bunul acesta are un frigider mare și aragaz. Mai exact, o persoană în 14 zile de călătorie a ajuns la 500 de euro (toate incluse aici - inchiriere o rulotă, combustibil, taxe, produse alimentare, alcool, cafenele, restaurante, muzee, și chiar unele cheltuieli personale). Ne-am împrăștiat în obshchak și din totalul pe care l-au cheltuit deja, în cheltuielile totale pe șapte persoane timp de 14 zile a fost aproximativ următoarele:

  • Închiriați un camper - 1050 de euro
  • Mesele (achiziționate în supermarket-uri mari, de câteva ori au mers la o cafenea) - 622 de euro
  • Transport public (am parcat o mașină în suburbii și am ajuns la centru cu trenul / metroul / autobuzul) - 254 de euro
  • Combustibilul (diesel) - 829 de euro
  • Taxele de drum - 180 de euro
  • Camion service - 125 de euro

Nu vom deduce mici cheltuieli. La momentul călătoriei, 1 euro a fost de 55-56 ruble rusești.

Rezultatul este: Aceasta este o experiență uimitoare într-o mare companie de prieteni, o va repeta cu bucurie din nou! Dacă doriți să aflați mai multe despre ceva - scrieți!

Olya, sunt foarte fericit pentru tine! Povestea capaciously și interesante, fotografii interesante, "invidiez" invidia albă (o glumă!)

Călătorie rău, pentru o lungă perioadă de timp, așa că vreau să conduc 🙂
Pentru câteva familii va fi mai profitabil, altfel chiria va cădea pe umerii unui singur buget.

Da - este logic) Avem încă o cantitate relativ mare de bani a venit de la faptul că am condus 5900+ kilometri, iar țara nu este cel mai ieftin (diesel peste tot, în medie de 1,4 euro, aparatul mănâncă 11-12 litri, drumurile cu taxă la directivă Franța este foarte scumpă). Dacă zicem condus prin Europa de Est, călătoria ar fi fost un factor de 1,5-2 ori mai ieftin, și există deja un buget trage + masina mai mici. Dar da, la fel pentru o familie nu este atat de atractiva.

Prieteni, în Franța, unde drumurile cu adevărat scumpe (acestea sunt autostrăzi) pot fi deplasate pe drumurile naționale. Sunt libere și se bucură de peisaj. Este adevărat că toate drumurile curg prin orașe și sate mici, ceea ce va reduce viteza de mișcare.

Călătorie elegantă. Prea lung despre un astfel de vis. Planificăm împreună cu prietenii vara viitoare să facem ceva similar

Cât de minunat ați făcut! Și nu sa dovedit deloc costisitoare! Bine facut! De asemenea, visez să călătoresc în Europa așa, pentru mine este cea mai avantajoasă variantă de a călători în jurul ei.
Dar te-ai simtit confortabil sa dormi in casa asta? Mulți oameni încă ..

Există două dvuhspalki două odnospalki și mai mult de un pat de copil 🙂 am vărsat mai bine decât acasă, deși am Dima dormit împreună pe odnospalke)) a fost confortabil, mai ales dacă ați rămas în locuri liniștite, ferestrele sunt închise complet, este creat întuneric absolut în casă, să dormi perfect))

Călătorie mare! Și voi sunteți din Belarus? De ce au venit de la Baranavich?

Nu, nu din Belarus, dar am folosit pentru a trăi în Baranovichi 2,5 ani, toți prietenii din oraș, aici trebuie să-i din Rusia au sosit și s-au grabit deja împreună în Europa 🙂

clasa clasa clasa.
Inspirați! Și noi vom merge așa!

Oh, super cool cu ​​copiii de la toate, probabil, în casa asta eu călătoresc 🙂 Qom spun lor, fiica ta va crește în sus și spune asa cu siguranta merge undeva)))

privind vizele totul depinde de planurile tale, cele mai multe dintre Europa puteți vizita viza Schengen - nu este necesar să se mute la granița dintre cele două țări, ele nu sunt acolo, doar te duci și totul)) avem pentru toți călătorii care trec cu mașina este doar granița Belarus - Lituania, și apoi a revenit înapoi pe un avion din Letonia în Rusia.

Și cât de vechi este fiica ta? pentru copii multe lucruri, cred că există, de exemplu, la Paris Disneyland. Toți am fost fără copii, iar soțul meu și cu mine eram deja la Disneyland (în Hong Kong, într-adevăr).

suntem atât de nebun încât acestea sunt gata de decolare și du-te))) dar cred că atunci când există o intenție clară (nu dorința vagă și intenția de a călători), însoțitorii imediat acolo :)))

Nu sunt un pic mai puternic în asta, închirierea unui camper este mașina în sine? Și cât de mult este dacă o cumperi?

Da, închirierea unui camper închiriază această mașină, un motorhome. Am auzit că noul model al unei astfel de case, așa cum am avut de la 40.000 de euro în valoare. 🙂

... pentru a cincea oară. Îmi șterg saliva. Vreau să. Vă mulțumim pentru povestea detaliată.

O mașină răcoritoare. Probabil, este o plăcere să călătorești pe ea?

Clasa! Ce ar putea fi mai bine decât o călătorie în jurul Europei într-un automobil. Dacă sa întâmplat ceva interesant, m-am oprit și am privit-o.

Visul meu este să-mi cumpăr o asemenea camionetă. Și să călătorească, să călătorească ...







Trimiteți-le prietenilor: