37-a lui Stalin

Astfel vor fi criteriile prin care milioane de alegători se vor apropia de candidați, vor renunța la cei nevrednici, îi vor scoate din listele, vor prezenta cele mai bune și își vor prezenta candidații.







Sistemul nostru electoral va strânge toate instituțiile și organizațiile, făcându-le să-și îmbunătățească activitatea. Alegerile universale, egale, directe și secrete în URSS vor fi un bici în mâinile populației împotriva unor autorități care funcționează prost. După părerea mea, noua noastră constituție sovietică va fi cea mai democratică dintre toate existente în lume ".

Stalin, cu mare energie și hotărâre, a continuat să reconstruiască în continuare societatea, iar planul de transformare democratică a fost deja înțeles de el. El se gândea profund la perspectivele de mâine, dar, departe de obstacolele înfruntate, a stat în calea punerii în aplicare a planului acestui lider.

Ideea eliminării teroriste a lui Stalin și a oamenilor din anturajul său, repetată de multe ori de Troțki, a luat forma reală. Oponenții liderului și-au strâns fotografiile. Episcopii lui Iuda Troțki au intrat în țară, dar Stalin era în pericol de un alt pericol.

Din nou, că, după arestarea sa în 1937, Berry a admis că, împreună cu troțkiști și Zinovievites la începutul anilor '30, el „a început să paralele conspirat“ împotriva lui Stalin. Motivele acțiunilor sale, fostul șef al NKVD-ului, a explicat: „Mi-era teamă că ei (liderii centrului complot - KR.) Mai, după venirea la putere, doar pentru a-mi da afară, și de aceea am organizat un complot paralel.“

Printre persoanele dedicate personal care și-au îndeplinit misiunile individuale, au fost enumerate: "1. Lurie - devreme. departamentul de inginerie și construcții al NKVD. 2. Ivanov - pom. secretar al NKVD. 3. Vinetsky - angajat al operativului. 4. Pakli - devreme. departamentul admin.-hoz. Ex. NKVD. 5. Chertok - devreme. FIV. 6. Pogrebinsky - începutul. NKVD în regiunea Gorky. " În protocolul de interogare al Berry No. 4 din data de 4 mai 1937, păstrat în arhivă, sa remarcat:

„Berry. Am arătat deja că Molchanov a fost prima persoană implicată în complot. Acest lucru se datorează faptului că în NKVD-ul a fost membru al organizației a venit la dreapta, și după cum știți deja, însuși scopul său șef de ACT a fost produs prin ordin al centrului dreptului de organizare. De asemenea, am arătat despre rolul lui Molchanov ca conspirator.







Aceasta a constat în principal în faptul că, în calitate de șef al STR, creând înfățișarea unei lupte împotriva Drepturilor și troțkiților, în esență, să-i retragă loviturile și să le dea posibilitatea să acționeze ".

Când la sfârșitul anului 1935, Comitetul Central a cerut de șeful „rândul său, de evenimente pe troțkiști, Zinovievists și dreapta“ NKVD, cu acordul Berry, la conducerea Prima divizie a Departamentului Secret politic Molchanov atras Stein și Grigorieva. Primul a fost numit șef al departamentului, al doilea - adjunctul său.

„În viitor - explică Berry - și Stein, și Grigorie a petrecut lucrarea trădătoare de lubrifiere, reducerea de afaceri Troțki-Zinoviev bloc. Pe instrucțiunile directe ale noastre ascunse în investigarea primului bloc centru toate ieșirile rupt pe partea dreaptă, în grupul Shmelev și Trusov, și apoi, când a fost posibil, ascuns în cadrul anchetei și a bloca programul. A existat o încercare de a termina cazurile de înfrângere a blocului la primul proces, dar și el a eșuat, Yezhov a continuat să mă stoarce.

Au fost oameni și Guy în secțiunea specială.

Întrebarea. Cine? numele lor.

Boabe. În primul rând, Boguslavsky. Guy mi-a spus despre el că a fost implicat într-o conspirație și a îndeplinit o serie de instrucțiuni legate de conspirație. Atunci Umansky. Guy mi-a spus că ofițerul de informații germane german și pe acest Guy l-au înscris într-o conspirație. Uman pe care l-am folosit apoi pentru scopurile mele. Ilk. Nu-mi amintesc exact, pe baza datelor, dar am impresia că și el este un ofițer de informații german. Am vorbit despre acest lucru lui Gaius și am recomandat să fie examinat cu grijă și, dacă este posibil, recrutat.

Întrebarea. Și în alte departamente?

Boabe. Pauker și Volovici au avut pe Kolchin drept omul lor, șeful diviziei operative. Realizarea sarcinilor lor criminale.

Întrebarea. Când a fost recrutat Pogrebinsky?

Boabe. Pogrebinsky. Am fost recrutat definitiv de mine, când din Ufa a fost transferat la început. managementul NKM în Gorky. A fost, se pare, în 1932. L-am recrutat în biroul meu. I-am spus că sunt conectat cu dreptul, că situația este de așa natură încât dreptul poate veni la putere și că va trebui să-i ajutăm în această chestiune.

I-am spus că în legătură cu asta mi-am tras-o mai aproape de Moscova, în Gorky, ca să ia oameni acolo și să fie gata să acționeze conform instrucțiunilor mele.

Întrebarea. Ce fel de acțiuni ați pregătit pentru Pogrebinsky?

Boabe. Planurile mele au inclus crearea în cel mai apropiat plenipotențiar al Moscovei b. Grupurile OGPU ale poporului lor, pentru a le putea transfera la Moscova. În acest scop am înrolat pe Pogrebinsky și l-am transferat lui Gorky.

Întrebarea. Ai dat cesiunea lui Pogrebinsky pentru a ridica oamenii?

Boabe. Pogrebinsky a avut propriul său grup. Mi-a spus că deputatul său Ivanov Lev (el, se pare, fiul unui colonel al jandarmului) a fost complet implicat în complot. El și-a numit și "propriul" șeful său STR. "







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: