35 Cele mai bune citate pentru george Bernard arată

35 Cele mai bune citate pentru george Bernard arată

George Bernard Shaw - scriitor englez, filozof și restante
critic al timpului său. El este singura persoană care în același timp
Premiul Oscar pentru scenariul filmului Pygmalion,






și Premiul Nobel pentru Literatură.

Bernard Shaw a recunoscut că nu a învățat nimic la școlile la care a participat. El știa o mulțime de cărți de Shakespeare, Bunyan, Dickens, Biblia, Arabian Nights, precum și opere în care mama lui cântau. Experiența sa vastă de viață și înțelepciunea s-au reflectat în piese strălucitoare și declarații exacte.

Kluber a colectat cele mai bune citate de la Bernard Shaw:

  1. Lumea constă din idoli care doresc să aibă bani fără a lucra, iar idioții care sunt gata să muncească nu sunt bogați.
  2. Cel care poate, nu, nu știe cum - îi învață pe alții.
  3. Îmbătrânirea este plictisitoare, dar acesta este singurul mod de a trăi mult.
  4. Sensul de percepție obiectivă a oamenilor de realitate care nu le posedă, numit adesea cinism.
  5. Hoțul nu este cel care fură, ci cel care a fost prins.
  6. Alcoolul este un anestezic care vă permite să transferați o operație numită viață.
  7. Încercați să obțineți ceea ce vă place, altfel va trebui să vă îndrăgostiți de ceea ce aveți.

Despre relații

  1. Cel mai mare păcat față de vecinul său nu este ură, ci indiferență; aici este vârful inumanității.
  2. Ura este răzbunarea unui laș pentru teama pe care a experimentat-o.
  3. Dansul este o expresie verticală a dorinței orizontale.
  4. Sotul ideal este un om care crede că are soția perfectă.
  5. Uneori trebuie să îi faci pe oameni să râdă pentru a le distrage de intenția de a vă spânzura.
  6. Sincer nu fi periculos, mai ales daca esti si prost.
  7. Nu avem dreptul să consumăm fericirea fără să o producem.
  8. Căsătoria este o avalanșă pe care un tânăr și o fată îi cade pe cap, atingând o floare.






Despre femei

  1. Este mai ușor să trăiești cu o femeie pasionată decât cu o femeie plictisitoare. Adevărat, ei sunt uneori presați, dar rar abandonați.
  2. Nu există nici o femeie care să poată spune "la revedere" mai puțin de treizeci de cuvinte.
  3. Femeile, cumva, ghicesc odată cu cine suntem gata să le schimbăm. Uneori, chiar înainte de a ajunge în mintea noastră.

Despre idei, talente și titluri

  1. Bunul simț și muncesc din greu pentru a compensa lipsa de talent, atunci poate fi un geniu de genii, dar ruinat viața lui prostește.
  2. Slava mea a crescut cu fiecare eșec pe care l-am avut.
  3. Rangurile și titlurile sunt inventate pentru acei ale căror merite pentru țară sunt indiscutabile, dar oamenii din această țară sunt necunoscuți.
  4. Dacă aveți un măr și eu am un măr și dacă schimbăm aceste mere, atunci tu și cu mine avem un măr. Și dacă aveți o idee și am o idee și vom schimba idei, atunci fiecare dintre noi va avea două idei.

Despre istorie

  1. Ziarul este un organ tipărit care nu văd diferența dintre o cădere de la o bicicletă și o prăbușire a civilizației.
  2. Revoluțiile nu au redus niciodată povara tiraniei; au schimbat doar această povară de la un umăr la altul.
  3. Dacă vecinul meu își bate soția în fiecare zi și niciodată nu, atunci, în lumina statisticilor, amândoi ne batem pe soția noastră în fiecare zi.
  4. Singura lecție care poate fi învățată din istorie este că oamenii nu învață din istorie nici o lecție.
  5. Democrația este un balon care atârnă deasupra capului și te face să te uiți în sus, în timp ce alți oameni se încurcă în buzunarele tale.

Despre persoana

  1. O persoană care nu crede în nimic este frică de tot.
  2. Omul - ca o cărămidă: ardere, se întărește.
  3. Doar un nebun poate sărbători anii de apropiere a morții.
  4. Natura nu tolerează goliciunea: în cazul în care oamenii nu cunosc adevărul, ei umple golurile cu presupuneri.
  5. Persoanele bogate care nu au convingere sunt mai periculoase în societatea modernă decât femeile sărace cărora le lipsește morala.
  6. O persoană rațională se adaptează la lume; nerezonabil încearcă să-și adapteze lumea la sine. Prin urmare, progresul depinde întotdeauna de nerezonabil.
  7. Reputația este o mască pe care o persoană trebuie să o poarte la fel ca pantalonii sau o jachetă.
  8. Acum, că am învățat să zboară prin aer ca niște păsări, să înotăm sub apă ca pești, nu avem decât un singur lucru: să învățăm să trăim pe pământ ca oameni.






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: