32 sau 33 sau de ce este uitată litera e, Elena Kuzmina - blog de profesor de școală primară în g

Câștigător al festivalului internațional de creativitate pentru copii "Stele ale secolului nou" în numirea "Humanities"

32 sau 33 sau de ce scrisoarea ё este uitată, Elena kuzmina - blogul profesorului de clase primare în g

ruși au creat o limba rusă - la fel de strălucitoare ca un curcubeu după o ploaie de primăvară, etichete, cum ar fi săgeți, cântând și un bogat, intim, ca un cântec pe leagăn.







Trăim într-o țară multinațională imensă - Rusia, unde vorbesc marea limbă rusă. Limba rusă este nativă pentru milioane de locuitori ai Rusiei, oameni de naționalități diferite care locuiesc pe teritoriul său vorbind.

Cu toate acestea, într-o societate modernă în curs de dezvoltare rapid, oamenii au devenit atitudine desconsiderare la limba: un discurs de vocabular mic littered jargonul de tineret, a existat abuz de cuvinte împrumutate din alte limbi. Iar limbile micilor popoare ale țării noastre sunt amenințate cu dispariția. De ce? Încercăm să stăpânim perfect limbile străine, iar rădăcinile noastre sunt indiferente!

Oamenii de știință moderni care studiază limba rusă susțin numărul literelor din alfabet. Unii susțin că literele 33 și altele - 32. Deci câte litere - 33 sau 32? Care sunt motivele acestor contradicții?

Stabilirea relevanței subiectului

32 sau 33 sau de ce scrisoarea ё este uitată, Elena kuzmina - blogul profesorului de clase primare în g

Profesorul mi-a cerut să citesc testele cu voce tare. Și așa sa dovedit că opțiunile pentru citire erau diferite. Unii băieți au citit cuvântul "învățați" prin regulă - cu un accent pe silabă cu litera "E", dar au fost elevi care au citit acest cuvânt astfel: "Uznámănâncă ". Am discutat: a schimbat sensul cuvântului? Sa dovedit că da! De ce elevii din clasa a doua confundă literele "E" și "E"? Ce poate provoca o astfel de confuzie?







Încă mai studiem, câteodată facem greșeli. Dar, din cauza împotrivirii, lene adulți, și, uneori, lipsa de pe tastatura computerului (Figura 1) cheie cu litera „E“ (Anexa 2, pagina 21), se întâmplă lucruri rele: pronunțate în mod greșit și scrise numele persoanelor, numele orașe, râuri, sate.

asociate cu această literă (de exemplu, deja în prima clasă am aflat că silabă, în care există litera "E", este întotdeauna percussive). De ce atunci nu este folosit în multe publicații tipărite? De ce se întâmplă acest lucru? Nu fi leneș, am pus o cota pe "eu" pentru a obține "Y". Mulți adulți scriu chiar o linie orizontală deasupra literei "T" pentru a clarifica faptul că acesta este un "T", nu un "S". Îți pare rău pentru cele două puncte? (Fig.2)

Astfel, tema pare să fie pe ordinea de zi și are o importanță deosebită pentru dezvoltarea limbii ruse.

În discursul oral, avem de-a face cu sunete în cuvinte și în scris cu litere care denotă aceste sunete. Scrisorile sunt tipărite și scrise de mână; mari (capital, capital) și mici (mici). Alfabetul este începutul într-o scrisoare alfanumerică.

Câte litere în alfabetul rusesc. La prima vedere, se pare că răspunsul la această întrebare competentă poate da orice elev de clasa I: Desigur, în lista alfabetică a „A“ la „Z“ conține cont exact 33 de litere. Alfabetul completează partea de bază a manualului principal elev de clasa „ABC“ sau „Primer“ [9, 223] și, de obicei, începe dicționare, de exemplu „dicționar de limba rusă“ SI Ozhegova [3]. Dar în "Dicționarul explicativ al limbii ruse" editat de D.N. Ushakov este un alfabet de 32 de litere, fără "E" [7]. "Dicționarul consolidat al limbii ruse moderne" editat de R.P. Rogozhnikova [5] și "Dictionary Orthographic" (manual pentru elevi de școală primară) P.A. Grushnikov [1, 18] într-un articol din dicționar contine toate cuvintele pentru literele "E", "E" (Figura 3). Chiar și în manualul pe care l-am găsit la regimentul mamei mele, pentru clasa a 5-a "În lumea literaturii", A.G. Kutuzov, nu există nici o literă "E".

Subiectul studiului: alfabetul limbii ruse, în special litera "E".

Scopul studiului: să dezvălui modul în care refuzul de a folosi litera "E" asupra scrisorii se reflectă în dezvoltarea limbii ruse.

  • pentru a studia istoria originii și a vieții literei "E" în alfabetul rus;
  • să determine sensul literei "E" în limba rusă;
  • răspundeți întrebărilor: "De ce este uitată litera" E "?" și "Este necesar să salvați litera" E "în alfabetul rus?".

Presupun că, dacă oamenii vorbesc limba rusă, unii editori de ziare, reviste atunci când scrieți sau introduce text texte folosiți întotdeauna litera „E“, atunci ne va salva de la o citire incorectă, denaturare a limbii ruse. Această lucrare este o încercare de a demonstra: în alfabetul rus nu există scrisori inutile.

Semnificația practică a studiului este că acesta poate fi folosit la lecții de limba rusă și nativi, activități extrașcolare, lecții de bibliotecă în clasă și cercul atrage atenția asupra problemelor limbii ruse, introduce istoria alfabetului rus.


Înapoi la partea de sus a documentului







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: