30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

Neryadova Ryan

Ryan Lochte

Un incepator in inot, pe care nu-l pot numi - eram unul din primii zece inotatori amatori din America, am acționat la nivel international si am inregistrat chiar si inregistrari. Dar mai impresionant sunt impresionat de forma lui Lochte: corpul său este o dovadă vie că nici un alt sport (cu excepția, poate, schi fond) oferă aceeași dezvoltare complexă a mușchilor. Apa este de 800 de ori mai densă decât aerul și creează o sarcină constantă a mușchilor în toate cele trei dimensiuni. Absolut orice mișcare în apă este o mișcare cu sarcini.







Corpul Lochte nu este obișnuit cu asta. Pentru 9 antrenamente pe săptămână, el depășește în piscina cu o medie de 65 km, iar în modul interval: distanta de inoata de multe ori, cu intervale scurte de timp fixe, să se obișnuiască pentru a lucra pe fondul oboselii. Cu același scop în programul său a inclus înotătorii cu împovărarea. În timp ce mă gândesc, Ryan a ajuns să lucreze. În spatele lui, de-a lungul căii se întinde cureaua, legată de coș cu mărfurile de lângă piscină. El navighează - și ridică încă 22,5 kg.

"Orice atlet are întotdeauna zile când se simte complet stricat", argumentează Lochte. - Aici începe aratul real. Fă-te pe o astfel de zi să lucrezi de două ori mai mult. Începeți antrenamentele cu sprint, câteva leagăne de 25 și 50 de metri. Încercați să faceți tot ce vă stă în putință și, prin această depășire, puterea va veni la voi. Când ieșiți și timpul de trecere a distanței începe să scadă, treceți la leagăni mai lungi, de exemplu, 200 de metri. "

30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

200 m este distanța favorită a lui Lokhte. A fost că el a devenit prima persoană care a bătut recordul mondial după interzicerea costumelor, oferind avantajul în viteză. Dar astăzi la Lokhte în rivali nu este un record mondial, ci doar pe mine. Ryan îmi dă un start și promite să înot "un sfert din putere". A ajutat? O secundă mai târziu, Lokte trece în jurul meu ca un flotor nemișcat. Îmi amintesc de copilăria mea sa întâmplat în istorie: un WAG la hidrobiciclete mi-a dat în mare, astfel că nu a fost vizibil țărm, și când am sărit de pe partea în apă, a fugit înapoi. Cu aceeasi durere m-am uitat dupa sprayul de catamaran scuipat, realizand ca nu am putut prinde vreodata cu el.

"În timpul înotului, tehnologia este la fel de importantă ca și forța", spune Ryan. - De exemplu, atunci când mâna intră în apă în iepure, ar trebui să fie practic dreaptă, palma ar trebui să fie plată, vârfurile degetelor ar trebui direcționate către peretele opus al bazinului. O palmă puțin rotunjită, numai când mâna era deja în apă. Și asigurați-vă că loviturile devin strict în jos, în mijlocul mișcării, vârfurile degetelor ar trebui să se uite la fundul bazinului.

Ryan tehnica la vârsta de 8 ani, mama lui a pus Ilian - de exemplu, ea la învățat să nu lupte apă, ci să alunece prin ea, creând un minim de rezistență. „In piscina corpul meu seamănă cu un creion care străpunge suprafața apei“, - spune campion, și lăsându-mă să se odihnească pe margine, înapoi la antrenament. Lochte face o duzină de alte sprinte, dar mișcările sale sunt încă perfecte - nu este un indiciu de oboseală.

Fitness de la Lochte

De patru ori pe săptămână, Lochte la înotul în piscină adaugă o pregătire brutală de 90 de minute pe teren.

1. Cel la care am fost, Ryan a început să-și exercite cu medbolom el devine mingea în spatele capul cu ambele mâini și forțat-l trântește în bancă larg. Sarcina este să sarăți pe bancă și să prindeți medalul înainte de a doua oară când atinge suprafața (alegeți o minge care cel puțin ușor, dar sare). Înălțimea bancului este de 76 cm și trebuie să faceți 5 repetări.

2. După bara imediat (5 jerks și 5 repetări ale lifturii), și apoi sprint. După 5 tururi de antrenament-ki (odihnă între cercuri - 1 minut), mâinile și picioarele lui Lochte tremură. "Știi ce-i răcoarea? - spune antrenorul Lochte pentru PFD Matt Dilensi. "El plutește până la ultimul, chiar și după antrenament, trebuie să îmbrățișăm toaleta."

3. Și ocupația continuă. Plimbați fermierul, frânghii orizontale, lovituri de ciocan peste anvelopă - toate acestea sunt necesare pentru antebrațele și mușchii scoarței.

4. "Înotul cu 90% depinde de coaja ta, aceasta este baza de la care este construită tehnica, așa că antrenează presa astfel încât mușchii să ardă. Mergă și mai greu, chiar dacă într-adevăr nu vrei. Această îndemânare deosebește marii de țăranii de mijloc. Când doare, și răbdarea cu sfârșitul de anduranță, găsiți în tine ceva altceva pentru a opri. "

"Pentru a face o răspândire curată, - dă un alt sfat Ryan Lochte, - urmați marcajul de la baza piscinei. În bazinele olimpice, aceasta este de obicei o linie, este întreruptă cu puțin timp înainte de jantă.

1. În cazul în care o parte, ceea ce face accident vascular cerebral, va fi pe acest capăt al liniei, păstrați barbia la piept și să continue să accident vascular cerebral corpul său, dacă ai de gând să faci un salt. Bend la talie, ca un briceag (picioare paralele cu suprafața apei, umerii și partea superioară se deplasează spre partea de jos), apoi se strânge picioarele, luând forma de bile, sunt respinse de buză, răsturnată și înoată înapoi.

2. În timpul manevrei, încercați să nu vă aruncați la fund - picioarele trebuie să se împingă de pe margine la o adâncime de 30-60 cm de suprafață. "

30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

Thorpe este potrivit aici

30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

1. "O modalitate ușoară de a îmbunătăți tehnica înotării este de a amesteca stiluri. De exemplu, înotați, lucrați cu picioarele, ca într-un iepure și cu mâinile, ca într-o brățară. Acest lucru va ajuta la conectarea mai buna a relatiei dintre picioare si maini, iar sincronizarea extremitatilor superioare si inferioare este cheia progresului in inot ".

2. "Încearcă să înoate cinci metri cu pumnii strânși, cinci metri în mod obișnuit - aceasta este, de asemenea, o varietate de antrenamente și ajută la o mai bună înțelegere a importanței periei în înot".

3. "Cel puțin 10% din antrenament trebuie să se acorde stilului tău cel mai puțin iubit. Deci, nu numai să îmbunătățiți tehnica, ci și să utilizați mai mult mușchii. "

4. "Când sunteți prea leneș să mergeți la piscină - amintiți-vă că în pregătirea pentru Jocurile Olimpice de la Atena, eram în apă în fiecare zi la ora 4.15".

Nu este un crawl gol







Un costum de înot de înaltă tehnologie poate fi cumpărat acum. Pentru 15 000 de ruble veți obține un costum care vă va face un star piscină (deși, pentru a pune un costum, durează până la o oră de timp). Dacă sunteți un susținător de îmbrăcăminte mai tradițională pentru înot, atunci aici sunt sfaturi pentru selecția ei.

1. Ce anume este necesar, deci acestea sunt ochelari (cele mai bune sunt cele care se așează bine pe față și au protecție împotriva fumului și lumina soarelui) și un ceas sportiv pentru a strânge informații despre antrenament.

2. Aveți posibilitatea să cumpărați pungi lungi (până la genunchi) începând cu melodii (cunoscute și sub denumirea de pantaloni scurți). Fabricat dintr-un material foarte ușor și netedă (așa-numitele rapid-piele), gidroshorty ajuta mai ușor să alunece în apă, să mențină compresie musculară optimă, care poate ajunge până la, și de a oferi o mai bună flotabilitate.

3. Un echipament de înaltă tehnologie, opusul șorțurilor hidraulice, - "pantalonii de frână" sau "topirea cu un efect de frânare". Ele creează rezistență suplimentară atunci când se deplasează în apă, permițându-vă să vă instruiți cu încărcături grele.

4. Materialul de piscină trebuie să fie hipoalergenic și rezistent la clor. Căutați cuvintele de pe etichetă: rezistentă, rezistentă la clor, apă, lycra de viață în plus. Amortizoarele pentru apă deschisă trebuie să fie rezistente la raze ultraviolete și la sare de mare (dacă iazul este marea).

30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

Școala căpitanului

Yevgeny Korotyshkin

Ascultați muzică

"Mereu asculta muzica inainte de concurs. Înainte de a înota în mod semnificativ, ascultați acele cântece, de la care literalmente izbucniți, doriți să sari și să rupă toată lumea și totul. Înainte de finala de la Jocurile Olimpice de la Londra, de exemplu, așteptând începerea apelului, am ascultat următorul concurent și animat al grupului Nickelback. "

MH: Dacă doriți să ascultați muzică, nu numai înainte, ci și în timpul cursei, uita-te la jucător SwiMP3 (5890 RBL.). Acesta este atașat la cureaua de ochelari pentru inot, dar căștile nu sunt introduse în urechi - sunetul trece chiar prin oasele craniului. Fanii unei soluții mai clasice pot fi recomandate Jucatorii Speedo Aquabeat (6990 RBL.) Și Sony Walkman NWZ-W273 (3599 rub.) - căștile lor vor proteja urechile de apă.

30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

Aflați pentru un început pe care îl puteți

"Răspândiți-vă brațele în lateral și măsurați distanța dintre vârfurile degetelor mijlocii. Dacă această lungime este mai mare decât înălțimea, natura ți-a dat corpul unui înotător născut. Dacă egală cu creșterea sau mai puțin - experții vor spune că aveți "date moderate". Ei bine, dar există un stimulent pentru a instrui mai greu, nu este atât de important, ce diametru aveți pentru roată, cel mai important este care motor sub capota. Apoi, verificați timpul și înotați pentru 100 de metri liber. Dacă ați navigat în mai puțin de 50 de secunde - sunați-ne în echipă. Dacă mai mult - bine, există un stimulent să se antreneze mai activ. "

Urmăriți temperatura

"Optim pentru munca mușchilor este temperatura apei de 27,5 grade. În cazul în care fierbinte - rapid obosit. Și, de exemplu, la Londra, piscina olimpică a fost de numai 25 de grade, ceea ce nu este propice pentru noi recorduri - după primul antrenament, mulți sportivi de acolo plângere scrisă ".

MH: În apă rece, mușchii sunt mai rău alimentați cu oxigen, ca rezultat - rezistență redusă.

30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

"Puteți alege un stil din formă. Spinioșii și înotătorii sunt lungi, sub doi metri. Cei mai scurți sunt brassiștii, iar cei mai mușchi sunt delfinii. Și tu poți ... cu sarcina. O bustă sport, cu scufundarea capului sub apă, este o formare bună de anduranță, cu accent pe mușchii umerilor, a sânilor și a celor mai largi spate. Dacă vrei să ajungi pe cineva pe apă - alege un crawl. La iepure este încă convenabil că în timp ce respirați, puteți vedea cum înotă rivalii. Și cel mai dificil, care dă cea mai mare încărcătură, este un fluture. Aici este necesar să exercite un efort maxim pentru o secundă divizată. Secretul înotării delfinilor, așa cum se numește fluture, este să alegi cel mai scurt drum până la sfârșit: fără a sări prea mult și nu scufundări prea scăzut. Cu cât înoți mai mult, cu atât vei fi mai repede.

Luați cele mai bune

"Am lucrat cu antrenori și parteneri sparring din diferite țări, sunt gata să vă spun care este puterea diferitelor școli de navigație:

1. Americanii m-au învățat că, indiferent cât de greu trenăm, de 1-2 ori pe săptămână trebuie să avem concursuri, chiar și între noi. Aceste prostorgovki constant obișnuiască cu faptul că lupta cu un adversar - acest lucru este destul de comună. Nu vă puteți gândi la un medicament mai bun pentru pre-start-ul lor. "

2. Italianii au o abordare motivațională foarte dezvoltată. Ai înotat niște "cincizeci de copeici" obișnuiți, iar antrenorul își rupe parul sau, dimpotrivă, sare și țipă, ca și cum ai lua o medalie. Acest lucru este foarte util în timpul pregătirii monotone. În plus, cel mai important este climatul. La Moscova, eram bolnav stabil în fiecare două luni, iar în Italia timp de doi ani am uitat de pastile.

3. Chinezii au o concurență uriașă și mulți oameni sunt implicați în înot. Avem aceiași oameni merg la competiția de-a lungul anilor, iar ei au o persoană poate câștiga Cupa Mondială, iar următorul an look - locul său în echipa luată de cineva nou.

4. Secretul succesului australian în înot? Și te uiți la fotografiile prin satelit pe Google, există o piscină în piscină - asta e tot secretul.

5. Rusia? Oricine poate învăța disciplina. Cuvintele antrenorului nu sunt discutate, de vreme ce el a spus - mergeți și lucrați. În acest sens, antipodii noștri sunt brazilieni: pentru ei să nu vină la antrenamente pur și simplu din cauza unei dispoziții proaste este un lucru normal. Și toți au nevoie să explice, să mestece, să convingă: de ce aveți nevoie de acest exercițiu, de ce?

Patru fapte despre beneficiile înotului

1. Această combinație de sarcini anaerobe și aerobe, funcționează atât cu fibre musculare rapide, cât și lentă. Castigi atat viteza cat si rezistenta.

2. înot viguroasa îmbunătăți alimentarea cu oxigen a creierului, ceea ce face navigarea un util și puterea minții, de asemenea (doar să aibă în vedere faptul că cuvântul cheie - „energetică“).

3. Înotul este oficial unul dintre cele mai sigure sporturi (riscul de rănire aici este minim și nimeni nu a fost ucis niciodată pe drum). Nu este întâmplător faptul că înotul face parte din programele de reabilitare după multe boli și leziuni, inclusiv leziuni grave ale spatelui.

Cel mai vechi stil de inot este un bust, cel mai modern este un fluture, dar cel mai prefera cel mai rapid mod de a se misca in apa numit "krol".

30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

1. Profitați la maximum de energia primului pas. Sarind din piatră sau sare de pe perete piscină, conferă corpului o formă mai simplificată, puteți: Trageți la o atenție, o mână pe de altă parte, biceps sunt presate urechi.

2. Când vă ridicați capul, coapsele vă cad automat, vă mutați încet prin apă ca un plug. Uită-te în față, dar în partea de jos a piscinei.

30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

4. Când faceți loviturile, lăsați mâna însăși, prin inerție, să scadă cu 15-20 cm sub apă și numai atunci cu o forță trageți sub ea. Imaginați-vă că vă puneți mâna pe butoi și o rotiți în picioare.

30 de sovieti la inot de la trei campioni de pe trei continente

5. Imaginați-vă o linie care vă taie corpul de la cap la picior exact în mijloc. Nu vă lăsați mâinile să traverseze această linie în timpul loviturilor, în caz contrar, corpul dvs. va începe să se răstoarne, ceea ce va încetini doar înotul.

6. Îndoiți ușor genunchii și trageți șoseaua, încercând să nu vă ridicați piciorul din umbra aerodinamică pe care corpul o creează. Forța de împingere determină flexibilitatea gleznelor. Îl poți dezvolta prin antrenament cu aripioare.

Da - vara, plaja. lucruri de apă - râuri, iazuri și chiar mări. Am înotat în marea mortă. numai acolo a fost superficial și a fost numit - un lac de sare bearish. nu turisti acolo, nici hoteluri. dar locurile sunt interesante, dar țânțarii sunt răi.
Este păcat că nu am citit sfatul înainte - ar fi acolo dacă iepurele ar fi arătat clasa, dar ar fi devenit membru al echipei naționale. dar acum voi merge la Ladoga - acolo voi încerca. deși am înțeles temperatura apei, altfel m-am gândit că înregistrările nu au fost stabilite la înotul în Marea Barents. iar albastrul a devenit literalmente cinci minute mai târziu. Vreau să merg la piscină pentru o lungă perioadă de timp, chiar și în drum spre casă am găsit una - așa că sper să o încerc în practică în viitorul apropiat. dar este păcat că în cele din urmă iepurele se învață să înoate imagini - aș mai uita tehnica fluturelui. pentru mine este mai bine pentru organism. mai dificil. cel puțin atunci când delfinul înota - înainte ca fluturele să-mi laude cât de departe. aici ar fi privit că am greșit. bine, și așa mi-am dat seama că cu creșterea, deoarece am un metru cu un capac și picioare, cel de-al treizeci și șaptea titulară de înregistrare nu devine. dar asta este pentru ca sufletul și trupul să înoate - chiar lucrurile - în special pentru longevitate în sine este :)
Vă mulțumim pentru articol - toate în bazinele țării :) antrenorul a spus că este necesar - înseamnă că este necesar. )

pentru a învăța cum să înoate baht, trebuie să învățăm mai întâi cele trei specii principale, iar articolul în mod corespunzător toate scrise și în cunoștință de cauză cu privire la Kroll spune ca pompe de el tot felul de mușchi nu sunt pompate nu poplyvesh baht, așa că te sfătuiesc să înceapă mici, dar să fiu sincer în mod corespunzător de accesare nu este la fel de ușor cum pare, toate principalele incepatori greseala datul Reversul lui, ridicarea capului și ca urmare viteza un pic.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: