27 sfaturi pentru succesul CouchSurfing

Peste 11 de ani de existență, serviciul de oaspeți internațional Couchsurfing a devenit deja o parte integrantă a călătoriei moderne și, în același timp, și o subcultură independentă, unind peste 9 milioane de oameni, iubitori de vizita reciproc, în cele 120 de mii de orașe din întreaga lume pentru a împărtăși experiențe și cultura de schimb într-un cadru informal acasă.







Aceasta este CouchSurfing, ce filozofie și cum funcționează său, scris multe exhaustiv. La urma urmei, dacă nu toate, multe călătorii cel puțin o dată a încercat toate deliciile pe mine CouchSurfing, și din experiența personală știu cum „ospitalieră“ serviciu on-line. Cu toate acestea, experiența este diferită. Acesta este motivul pentru care nu este acceptat să menționeze, dar împreună cu aspectele pozitive ale CouchSurfing ca de economisire pe cazare, comunicarea cu reprezentanții diferitelor țări și comunități, surferi au condus și momente mai puțin priglyadnye, dintre cele mai inofensive, care - invitat untidiness sau gazda, pierderea bunurilor personale sau un dialog eșuat între gazdă și invitatul său străin.

Dar această publicație nu este o poveste de groază despre couchsurfing. În corectitudine, recunoaștem experiența pozitivă a Couchsurfing prevalează asupra negativ. Cu toate acestea, pentru a nu cădea în una dintre situațiile dezgustătoare descrise mai sus (și sunt chiar și cu atât mai mult într-o situație mai rea), ar trebui să știi secretele de bază ale CouchSurfing, care a cititorilor HalykTravel partaja cu experiență surferi și găzduiește Saul Mukhamedzhanov, Kanat Baimuratov și Madina Baymahanova.

Cum de a alege gazda potrivita (gazda)

Sfatul lui Saule Muhamedjanova

27 sfaturi pentru succesul CouchSurfing

1. Verificați validitatea informațiilor specificate în profilul gazdă

Pentru a face acest lucru, discutați cu el în corespondență personală, puneți întrebări interesante, verificați profilurile sale în rețelele sociale. Asigurați-vă că verificați referințele (recomandările) ale altor oaspeți - acesta este cel mai important lucru.

2. Asigurați-vă că referințele sunt reale

3. Evitați pe cei care vă invită imediat să fiți adăugați la prieteni pe Facebook și în alte rețele sociale

Astfel de oameni, cel mai probabil, până la sfârșitul vieții vă vor primi cereri pentru ceva de genul: repost, du-te la link etc.

4. Stați departe de cei care au prea multe recomandări

În cazul în care gazda te-a oferit noaptea, nu se grăbesc să spună „da“. Comunicați cu el și cu alți gazde și după aceea faceți o alegere deliberată. Desigur, dacă ceva este în planurile tale schimba, puteți explica întotdeauna să găzduiască și să refuze invitația politicos, dar el intenționează, de asemenea, în timp, poate un alt kauchserferam refuză să plaseze. De aceea, țineți-vă timpul!

6. Încercați toate caracteristicile site-ului CouchSurfing

CouchSurfing nu este doar o noapte de cazare, ci și întâlniri ale rezidenților locali cu călători, întâlniri ale comunităților de călătorie, excursii pentru couchsurfers. Explorați site-ul, alăturați-vă comunității și comunicați cu cei mai interesanți oameni din întreaga lume, mulțumită site-ului web CouchSurfing.

Sfaturile lui Kanat Baymuratov

27 sfaturi pentru succesul CouchSurfing

7. Cu cât este interogată mai devreme, cu atât mai bine

Este mai bine să găsiți o gazdă în avans și să aranjați cazare - cu cel puțin o săptămână înainte de plecare și, de preferință, în 2-3 săptămâni. Și, într-un mod amabil, găsiți o copie de rezervă de la una sau două opțiuni de rezervă, în cazul în care o gazdă vă avertizează brusc că nu vă va putea dori.

8. Nu duplicați cererile

O greșeală obișnuită a surferilor este aceea că aceștia creează un text al cererii și îl trimit tuturor la rând. Aceasta este o mare greșeală. Gazdele nu sunt proști, văd o copie-pastă și este puțin probabil să răspundă. Toate cererile trebuie să fie individuale, pentru aceasta nu fi leneș să urce în profilul gazdei pentru a menționa cel puțin numele și nota în cererea ceva relevant pentru el.







9. Acordați atenție fotografiilor gazdei

11. Este mai bine să găzduiți oameni care nu au preferințe de gen

Dacă se spune că gazda preferă doar fete surferi, acest lucru poate însemna că gazda înmânează în mod deliberat fetele însele înțeleg în ce scopuri.

12. Treci pașaportul și banii cu tine

Lăsând lucrurile la gazdă, sfătuiesc întotdeauna să iau cu sine pașaportul și toate banii, plus un card bancar. Dacă aveți lucruri scumpe și vă îngrijorați că vor fi furate, le puteți transforma într-o cameră de depozitare plătită - există în toate orașele la gări, aeroporturi etc. Dar sfatul meu pentru tine, să nu iei lucruri scumpe cu tine în călătoria ta. O excepție poate fi, probabil, un laptop.

13. Lingering, avertizați

Dacă intenționați să mergeți târziu, iar gazda este acasă, asigurați-vă că i-ați scris cât va reveni. Este recomandabil să scrieți despre acest lucru nu mai târziu de ora 21:00, altfel pot exista momente neplăcute asociate cu faptul că ați trezit gazda noaptea sau ați încercat să ajungeți acasă, dar gazda este adormită rapid și nu poate auzi.

14. Nu cereți să vă opriți mult timp

Este mai probabil să primească o ofertă din partea celor care intenționează să rămână o zi, maximum patru. Deși, în mod individual, puteți găsi pe cei care vor putea să stea cu ei înșiși și mai mult. Dar pentru majoritatea gazdelor, o ședere scurtă este preferabilă unei lungi șederi.

15. Preferați persoanele indigene

Ei bine, sau cineva care trăiește mult timp în oraș și îl cunoaște bine. De obicei, localnicii cunosc date interesante despre oraș, pe care veți fi foarte utile. Sfaturi și recomandări ale hosterilor locali sunt de 100 de ori mai utile și mai practice decât Google!

16. Stocați-vă cu suveniruri și informații interesante despre țara dvs.

În cursul comunicării, mai devreme sau mai târziu, va veni momentul în care gazda va deveni interesată de țara dvs., așteptând să audă ceva interesant și non-banal. Aici, cunoștințele tale și vor fi necesare. În ceea ce privește suvenirurile, este - o curtoazie banală și recunoștință pentru faptul că ți sa dat un loc să stai într-un oraș ciudat. Couchsurferii cunoscuți și recunoscători au o mare probabilitate de a primi recomandări pozitive de la gazde.

Există oaspeți minunați care, pe lângă oferirea de cazare, vă vor arăta atracțiile locale, vă vor însoți în plimbări, la cină, la petreceri. Unii vor dori chiar să vă trateze ca oaspeți, dar, în mod implicit, preferați să plătiți pentru călătorii în comun la cafenele, băuturi și vizitarea obiectivelor turistice. Sau, ca un semn de respect și recunoștință, puteți să pregătiți mese și mese delicioase în casa gazdei.

18. Arătați cele mai bune calități

Cele mai multe gazde va fi fericit să deschidă porțile pentru tine, în cazul în care feedback-ul dvs. apar pe următoarele calități: deschidere, sinceritate, amabilitate, optimism, independență și un mare simț al umorului, abilități de comunicare, tact și, desigur, un răspuns adecvat la orice circumstanțe.

Nu recomand couchsurfing pentru cei care sunt pretentiosi, squeamish si nu se bazeaza pe sine in viata de zi cu zi. Amintiți-vă că v-ați apropiat de stăpânul casei și ați fi gata să urmați condițiile specificate în profilul gazdei. Nu-l strângeți cu jignirea sau pretențiile voastre. Sunteți oaspete și vă comportați.

20. Pentru a afla tot farmecul de couchurfing, călătorește singur.

Numai în cadrul unei singure excursii puteți simți toate farmecul și posibilitățile de a vă face couchsurfing. Încercați o dată, vă recomandăm!

Cum să nu te înșeală când îți deschizi casa la couchsurfers

Sfaturile lui Madina Baymahanova

27 sfaturi pentru succesul CouchSurfing

22. Să nu faceți ipoteze nerezonabile

Vigilanța într-o afacere precum couchsurfing este, desigur, importantă. Dar este important să nu exagerați. Încerc să am încredere în oameni și să nu construiesc ipoteze negative despre ei și, știi, marea majoritate a cererilor vine de la oameni plăcuți și independenți.

23. Invitați persoanele care vă împărtășesc interesele.

Cum să fii o gazdă bună

24. Luați timp oaspeților dvs.

Cineva vine doar să vadă orașul, cineva aflat în afaceri, dar indiferent cât de ocupat este oaspetele tău, se așteaptă să mănânce cel puțin o cafea și să vorbesc cu tine. Se întâmplă că nu este posibil să se stabilească o persoană pentru tine. În astfel de cazuri, încercam cel puțin să călărească un couchsurfer în jurul orașului, să organizez o mini-excursie sau să merg cu el undeva.

25. Fii deschis, întreba și răspunde

Recent am găzduit o persoană interesantă care a lucrat în diferite colțuri ale lumii ca angajat al unei organizații de voluntari și acum locuiește în Bișek și își dezvoltă afacerea. În ceea ce privește întrebările mele cu privire la oportunitatea schimbării Europei înfricoșate într-o CSI în curs de dezvoltare, el a răspuns că nu ne apreciem absolut oportunitățile, simplitatea relativă de a face afaceri și concurența aproape inexistentă. Sincer, pentru câteva serate de conversații cu el, am câștigat încrederea în decizia mea de a-mi începe propria afacere. Înainte de asta, am cântărit doar factorii și m-am gândit foarte mult. Deci, couchsurfing-ul aduce mult mai mult decât doar practica englezei și distracție.

26. Dar nu exagerati.

Încerc, bineînțeles, să creez condiții plăcute pentru oaspeți, dar toate în rațiune - nu-mi schimb programul. Vizitatorul, în primul rând, vine să exploreze orașul și să nu stea toată ziua la oaspete.

27. Nu renunta la mici cadouri

Personal, couchsurfers recunoscători nu mi-au oferit bani, dar de cele mai multe ori încearcă să mă trateze, să plătească pe cheltuiala în cafenele / baruri. Uneori foarte persistent, și în astfel de cazuri renunț, pentru că înțeleg că este o modalitate de a-și exprima recunoștința și doar un gest de curtoazie, așa că o ușurez.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: