12 Întrebări pentru călător

12 Întrebări pentru călător

Serghei Makhlov și Ekaterina Akatova
dorogi-ne-dorogi.ru
Locația: Ivanovo, Rusia

Călătoria pentru Serghei și Ecaterina - este nu numai o odihnă, ci și o educație de sine, o lărgire a orizontului, o familiaritate cu alte culturi, obiceiuri. Una dintre principalele atracții ale oricărei țări, în opinia lor, este cea care locuiește în ea. De aceea, ei încearcă să nu stea în hoteluri, ci cu rezidenții locali.








De cât timp ați călătorit? Unde a fost prima ta călătorie?

Pentru o lungă perioadă de timp. Prima noastră călătorie împreună a fost la Caucazul de Nord. În ceea ce privește fiecare dintre noi în mod individual, călătoriile mele au început cu o călătorie scurtă timp de 4 zile în regiunea noastră. A fost când eram la școală. Și Katino a fost prima călătorie în vacanța de Anul Nou. A fost o călătorie de schi de-a lungul Volgăi și, de asemenea, pentru o lungă perioadă de timp.

Călătoriți singur sau într-o echipă? Care sunt calitățile cele mai importante ale unui călător?

Călătorim împreună. Uneori există excursii, individual, dar foarte rar. Nu avem o echipă mare. Nu știu dacă e bine sau rău. Este mult mai ușor să vă întâlniți într-o călătorie, deoarece atunci când călătoriți peste hotare, de regulă, trebuie să eliberați o viză. În plus, au nevoie de bilete, de locuințe. Împreună, toate acestea sunt mai ușor de organizat.

12 Întrebări pentru călător

Cum alegeți țara (oraș, loc) pentru următoarea călătorie?

Adesea, călătoriile noastre sunt legate de alpinismul ca principalul nostru hobby. De exemplu, călătoria în Franța a început cu ideea de a vizita parcul de alpinism din Fontainebleau, iar apoi această idee a dobândit locuri atât de populare precum Parisul, Nisa, Monaco etc., transformându-se într-o călătorie minunată în toată țara.

12 Întrebări pentru călător

Desigur, am avut situații precum anularea rezervării de locuințe în ultimul moment, când eram deja în țară și nimeni nu ne-a avertizat. Sau nu am putut contacta proprietarul pentru a intra în apartament. Dar, în opinia mea, acestea nu sunt situații atât de extreme, din cauza tuturor, am găsit-o destul de ușor și rapid.

Dar extrema, după părerea noastră, a fost o călătorie în Caucaz. Au fost mai multe ascensiuni la vârfurile munților. Uneori a fost extremă: eșecuri, pietre fluorescente, alunecări de teren și nu întotdeauna cu vremea. Vremea în munți joacă un rol important în viața alpinistilor. De exemplu, pe un munte într-o furtună cu furtună nu există unde să se ascundă, acolo ești cel mai înalt punct la care loveste fulgerul.

Munții sunt cu adevărat impresionanți!

12 Întrebări pentru călător

4.
Primul munte Katina este vârful Rostselmash.

Cum navigați în locuri noi pentru dvs. (GPS, hărți, sondaj al localnicilor ...)?

Suntem ghidați de toate metodele disponibile. Depinde de locul unde suntem. În orașele mari, în special prin hărți și hărți de hârtie. Uneori există suficiente scheme la opriri - în orașele turistice există de obicei standuri de informații cu hărți. Adesea pregătim hărțile și graficele. În pădure folosim o busolă simplă și o hartă, câteodată un navigator GPS.







Odată ce am făcut o excursie prin Carpați. În pregătire, am reușit să găsim numai hărți din 1977. Pe loc, sa dovedit că de atunci s-au schimbat multe. Din această cauză, am pierdut două zile și am protestat mulți kilometri, încercând să determinăm locația noastră.

Poți distruge orice stereotip cunoscut despre locurile pe care le-ai vizitat?

Ai auzit că francezii mănâncă broaște? Acest lucru nu este cu siguranță cazul. O farfurie de broaște, pentru francezi, este la fel de exotică ca și noi.

Și femeile franceze nu sunt la fel de elegante cum cred mulți dintre ei.

12 Întrebări pentru călător

5.
În Crimeea, departe de Balaklava.

Care țară (sau cultură) este cea mai apropiată de mentalitatea dvs.? Există locuri complet străine pentru dvs.?

În apropierea mentalității țării? Poate că acesta este Rusia. În plus față de cele seculare (este, în general, așa?) Rest - drumeții prin muzee, studierea istoriei și arhitecturii, ne place în continuare drumeții. Adică în pădure cu un rucsac și un cort de mult timp. Și în Rusia există toate condițiile pentru acest lucru.

Am fost foarte surprinși, de exemplu, după ce am aflat că în Franța nu puteți pune un cort și nu aprindeți un foc în pădure, ca în multe alte țări europene.

Așa cum se spune, vizita este bună, dar acasă este mai bună!

Locurile absolut extraterestre nu au fost încă dezvăluite. Poate, doar despre orașele mari pe care le poți spune - nu este confortabil. O mulțime de oameni, de transport, tot zgomotul.

12 Întrebări pentru călător

6.
Paris, vedere de la bazilica Sacré-Coeur.

Care este scopul principal al călătoriei pentru dvs.? Ce sa schimbat în viața ta din cauza călătoriei?

Pentru noi, călătoria nu este doar o odihnă, ci și o educație de sine, o extindere a orizonturilor. În timpul călătoriilor ne cunoaștem alte culturi, obiceiuri, învățăm noi, uneori complet diferite de ale noastre, din punct de vedere, învățăm cum să pregătim feluri de mâncare noi. Călătoria vă permite să vedeți nu numai o altă țară, ci și să vă vedeți partea noastră, este posibil să revedeți câteva opinii.

Una dintre principalele atracții ale oricărei țări este locuitorii acesteia. De aceea încercăm să nu rămânem în hoteluri, ci cu rezidenții locali.

Care dintre călătorii vă amintiți cel mai mult și de ce?

Toată lumea! Este absolut imposibil să ieși unul singur. Toate călătoriile noastre sunt unice pentru noi. Toată lumea evocă amintiri plăcute.

12 Întrebări pentru călător

7.
Karelia, Katya urcă pe traseul din Hiytola.

În ce locuri doriți să reveniți și de ce?

Încercăm să ne pregătim călătoriile, astfel încât după ele să nu fie locuri de muncă neterminate sau locuri interesante, de unde am fost la doi pași distanță, dar nu ne-am uitat în ignoranță. Cu toate acestea, totul nu poate fi văzut, în special în condițiile de călătorie limitate de timp, iar "datoriile" rămân aproape de fiecare călătorie.

Deci, te poți întoarce în orice loc unde eram.

Dar în primul rând m-aș întoarce la Fontainebleau. Mai sunt încă multe căi de cățărare neexploatate.

12 Întrebări pentru călător

8.
Munții Carpați, vedere de pe creasta Muntenegrului.

Unde intenționați să mergeți în viitorul apropiat?

În prezent, nu există idei specifice pentru călătoriile viitoare. Cel mai probabil vom trece la studierea țării noastre. De exemplu, nu am văzut niciodată lumina nordică - trebuie să eliminăm acest decalaj. Chiar doriți cu adevărat să mergeți la peninsula Rybachy, până la cel mai nordic punct al Rusiei Europene sau să mergeți pe jos pe platoul Manpupuner.

Poate că în curând starea de spirit se va schimba, sau un bilet ieftin pentru un avion sau ceva se va întoarce și vom merge acolo unde nici măcar nu credem. Vom vedea.

12 Întrebări pentru călător

9.
În timpul urcării la unul din vârfurile din Kabardino-Balkaria (Caucazul de Nord).

La ce locuri vă recomandați să vizitați călători?

Călătorii de succes și trasee interesante!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: