10 motive pentru a cumpăra un câine pentru copii

Aproape toți psihologii sunt de acord că într-o familie în care copilul crește, trebuie să existe un animal de companie. Cel puțin un hamster sau un pește, nu sunt atât de capricios în îngrijire. Pentru a educa o persoană responsabilă, bună și disciplinată, acest lucru este pur și simplu necesar. La urma urmei, prezența unui animal de companie în familie și îngrijirea acestuia aduce împreună oameni apropiați, în plus, există multe alte avantaje prin aceea că copilul va avea un câine.







1. Animalele de companie ajută la ameliorarea stresului

Prietenii cu patru picioare pot influența, în mod miraculos, copiii: sunt prea activi, liniștiți, nervoși - scapă de stres. Medicii spun că pisicile și pisicile pot ajuta la scăderea durerii de cap sau la normalizarea tensiunii arteriale.

2. Copilul va învăța să iubească natura

Nimic nu va ajuta copilul să înțeleagă și să iubească natura, la fel de mult ca și interacțiunea și comunicarea cu animalul. Crede-mă, într-un prieten quadruped, un copil poate învăța multe. În plus, va contribui la dezvoltarea unui sentiment de frugalitate față de natură într-o mică persoană, copilul își dă seama de ce este imposibil să meargă pe peluze sau să lase gunoi în pădure după el.

3. Pet = sport

Mersul pe jos și jocul cu câinii sunt, de obicei, mobile și nu aduc beneficii mai puțin sănătății copilului decât exercițiile sportive. De obicei, copiii se distrează foarte mult din jocurile cu câini, într-un cuvânt, plimbările cu un prieten cu patru picioare pot fi numite fitness în aer liber. Copilul va fi activ și mobil, în plus, poate stăpâni diverse sporturi cu animalul său de companie.

4. Animalele de companie sunt foarte amuzante

Copiii moderni sunt destul de dificil să se distreze fără a utiliza jocuri pe calculator, televiziune sau set-top box-uri. Și animalul este capabil să distreze un copil la orice vârstă. Comunicarea cu disciplinele elevilor, interesele copilului se extind și depășesc hobby-urile obișnuite ale adolescenților.







5. Educația spirituală

Alături de animal, copilul învață să fie îngrijitor, blând și iubitor. Acest lucru nu este ușor pentru mulți copii. Animalele sunt răbdătoare cu cei pe care îi iubesc: trebuie să fie incredibil de perseverenți să jignesc și să jignească, astfel încât să poată mușca sau zgâria. Copilul începe să-și dea seama că, pentru o atitudine atentă față de animalul de companie, va avea bucuria de a găsi împreună și devoțiunea și dragostea lui.

6. Câine = prieten

Animalul este capabil să devină un adevărat prieten pentru copil. Dacă există un copil în familie, prezența animalului de companie îi va ajuta să scape de sentimentul de singurătate. Atașamentul la câine ajută copilul să scape de complexe, mai ales dacă se referă la comunicarea cu colegii.

7. Câine-apărător

Sunt de acord, în cazul în care copilul merge la o plimbare pe stradă cu un câine, vă veți face griji mult mai puțin. În plus, copiii nesiguri ai câinilor ajută la depășirea temerilor interne - copilul de lângă animal se simte în siguranță.

8. Educarea responsabilității

Ridicând un animal de casă, copilul se educă singur. Grija pentru animal trezește un sentiment de responsabilitate pentru viața altcuiva, sănătatea soartei. Copilul devine mai emoțional și crește bine.

9. Exemplul părinte al bunătății

Desigur, pentru mulți este mai ușor să cumperi un câine, dar ar fi minunat dacă catelul pe care l-ai luat de pe grădiniță. Acolo, o mulțime de animale așteaptă, când cineva le iubește și le mângâie. Ați fi salvat viața unuia dintre câini și prin exemplul lor ați arătat copilului ce bunătate este.

10. Coeziunea familiei

Privind împreună despre animal, devii mai apropiat de rudele tale și de copil în primul rând. Acțiunile și eforturile comune unesc oamenii.

Acum puteți decide dacă copilul dumneavoastră are nevoie de un câine.

Desigur, un copil are nevoie de un prieten cu patru picioare. Principalul lucru care trebuie luat în considerare pentru alergii și vârsta copilului, precum și posibilitatea păstrării câinelui în interior. Mi-ar plăcea să-mi cumpăr fiica un câine, în timp ce ea cere un "buzunar", dar, din păcate, sunt într-un apartament închiriat. Personal, sunt îngrădit numai de lipsa locuinței mele, mai ales că am avut un câine în copilărie. Mi sa dat în 10 ani, cu ea am absolvit liceul, colegiul, m-am căsătorit și am născut copii. Cainele este un adevarat prieten si prieten in viata.

Personal, opinia mea este necesară! Cu câinele, copilul va învăța să iubească natura înconjurătoare și să aibă grijă de frații noștri mai mici. La mine la fiica cresc, va fi cu greu este mai în vârstă, atunci voi ajunge în mod necesar la ea un câine.

Sunt total de acord! Este absolut necesar ca o persoană să aibă un câine, și un copil chiar mai mult. Copiii și câinii sunt o combinație perfectă. Îmi amintesc când eram copil am avut o carte cu titlul "Un bărbat ar trebui să aibă un câine".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: