Tsskaya și "Spartak" vor juca în runda a șasea a rfpl

Debutul Valery Karpin de „Spartacus“, un hat-trick, Igor Ledyahova și Vagner Love, o serie fara victorie, lupta în zăpadă și surpriza lui Michael Laudrup. În ajunul meciului de sâmbătă CSKA - „Spartacus“ în „Times“ a șasea rundă a campionatului Rusiei își amintește jocurile cele mai brutale ale țării principale de opoziție.

Istoria confruntării a fost contorizată din 1922, când strămoșul armatei OLLS a învins strămoșul ISS roșu-alb în finala campionatului absolut al Moscovei (4: 2). De atunci, compatrioții-rivali au avut 182 de meciuri. 79 dintre ei au rămas în spatele "Spartacus", 67 - pentru CSKA, iar în 36 a fost înregistrat un egal.

Foc de foc în "olimpic"

Vasul de greutăți era înclinat într-o direcție, apoi celălalt. Până la mijlocul primei reprize, proprietarii nominali Spartak au condus cu un scor de 3: 1. Dar apoi Igor Korneev a reușit să conducă trei goluri la rând - 4: 3 în favoarea CSKA.

În cele din urmă, soldatul Serghei Fokin a tăiat mingea în propria sa rețea și, în ultima clipă, sa dovedit a fi Valery Karpin, care a debutat în "Spartacus" după ce a fost înlocuit.

Când mâna este moral obișnuit să atragă tânăr tren mijlocașul concurat pe partea dreaptă a terenului, cu un gazon artificial primitiv și atârnat pe curent ideal club de cap CEO Serghei Rodionov - 5: 4. Aceste pasaje, livrare și impact sunt în mod necesar prezente în orice revizuire a momentelor celebre din istoria "Spartacus".

Traseul principal

Locurile lui Alexander Mostovoy, Igor Shalimov și Valery Shmarov au fost ocupate aproape fără durere de Andrey Pyatnitsky, Igor Ledyakhov și Ilya Tsymbalar.

Răzbunarea CSKA

În condițiile unui deficit brusc acut de jucători, Oleg Romantsev a trebuit să corecteze lacunele din zona de apărare și sprijin, cum ar fi trishkin kaftan. Complet eșuat brazilianul Leandro Samaroni, care a jucat anterior în CSKA.

Un alt brazilian, atacantul Luis Robson, în minutul 90 a avut un scop de prestigiu. În acest moment, protocolul de meci a înregistrat un fiasco zdrobitor al oaspeților - 0: 4 cu un dublu din actualul antrenor al echipei de tineret Dmitri Khomukha.

Cu toate acestea, la acel moment ricocheted sub conducerea lui Oleg Dolmatov CSKA, poate, nimeni nu s-ar opri în Europa.

În al doilea tur de scrutin, CSKA a câștigat 12 victorii la rând, trecând de pe locul 14 după prima jumătate a campionatului până la ultima secundă, ligochempionskoe.

Snow derby

Chiar înainte de meci, câmpul a fost adus în așa fel încât a fost încercat fără succes să-l elibereze de zăpada în creștere pentru o lungă perioadă de timp, a amânat începutul, apoi a scuipat și a decis să joace cu o minge roșie pe o copertă albă.

Inițiativa pune actualul antrenor al „Ufa“ Serghei Semak în a doua jumătate avantajul de roșu și albastru dublat Igor Yanovsky, Dmitri Kudryashov și câteva minute mai târziu, a reușit să câștige doar o minge.

% A fost în acest joc pentru "Spartacus" că unul dintre cele mai odioase legionari din istoria clubului Samuel Ogunsanya a debutat. Nigerianul la început a fost atât de speriat de condițiile meteorologice pe care le-a jucat în mod neașteptat de bine.

Cu toate acestea, deja în următoarele meciuri, el și-a arătat adevărata față lui Romantsev și fanilor.

Este înfricoșător să-ți imaginezi, dar de la participanții la "derby-ul de zăpadă" este încă în rânduri și cel mai probabil va juca sâmbătă Alexei Berezutsky.

Wagner Love, haide, ciocan!

5: 1 în "Luzhniki" încă cald sufletul fanilor armatei, care sunt în mod tradițional gata să ierte favorite pentru orice eșec, dar cu condiția de o victorie asupra urât "Spartacus."

Spartaciștii au fost suficienți doar pentru un scop de prestigiu în realizarea lui Nikita Bazhenov.

Și după meci, a izbucnit un tunete: antrenorul Stanislav Cherchesov a transferat la dubluul experimentat Santos Mozart, Maxim Kalinichenko și Yegor Titov.

Legionar cu un contract solid, apoi a revenit la baza, și pentru cariera de joc ucrainean și rus în "Spartacus" pe aceasta a fost finalizată.

Curând Cherchesov a dat drumul la BSA Kiev Dinamo în calificarea Ligii Campionilor (1: 4) și a urmat exilații.

Sfârșitul coșmarului

A fost netedă pe hârtie, dar a uitat de ravene - această vorbă descrie cel mai bine statul CSKA Moscova în acel joc. Roșie și albastru bate, au bătut, dar nu a înscris. Și roșu și alb după pauză realizat aproape singurul timp. Bazhenov sa remarcat încă o dată, 1: 0.

Acum, "Spartacus" a întrerupt seria neagră de șapte ani și 19 meciuri fără victorie asupra CSKA Moscova.

Gafa fatală Kombarova

Roșu și alb de două ori a mers mai departe după ce goluri brazilienii Ari (2: 1) și Ibson (3: 2), dar groparul principal „Spartacus“ Vagner Love, care a marcat in poarta acestei echipe mai mult decât oricine altcineva, iar acest lucru nu timp am însuși plăcerea de a mânie numeroase „inamic“ torsidu neagă.

CSKA a pierdut tronul "Spartacus"

Derby-ul principal, Derby, Alexei Berezutsky, a restabilit balanța în ultimul minut al primei reprize, după ce Luis Adriano a bătut Igor Akinfeev în luptă strânsă.

Și imediat după pauză, soarta întâlnirii a fost decisă de gafa lui Victor Vasin. Apărătorul a jucat neputincios în propriul său portar, de fapt dând mingea (și gol) lui Denis Glushakov.

A fost după această luptă pentru campionatul de aur, de fapt, sa terminat. "Spartacus" sa dovedit a fi superior în disputa cu unul dintre cei doi concurenți (cu Zenit căzut mai devreme) și a intrat în spațiul operațional din tabel. În meciul final, Massimo Carrera a făcut fără furtuni.