5 reguli de aur pentru cei care doresc să lucreze la comandă - târgul meșteșugarilor - manual, manual

Tipuri de creativitate

Do it yourself / Do it yourself
Păpuși și jucării

5 reguli de aur pentru cei care doresc să lucreze la comandă - târgul meșteșugarilor - manual, manual

Vreau să împărtășesc experiența mea cu clientul.

Sincer, această întrebare este cea mai importantă atunci când faceți un produs la comandă. Un client este o persoană care are încredere în tine cu banii, timpul, reputația lui (dacă face pe cineva un cadou) și acest lucru este cu adevărat important pentru el. Dar gradul de încredere, ca oricine altcineva, are limitele sale, pe care trebuie să le determinați.







Unde este acea față când clientul începe să considere că nu sunteți executorul ordinului său în anumite condiții, ci sclavul lui? Aceasta, această fațetă, este ștersă doar de voi, de către maeștrii începutului, fără experiență și fericită - deja din însăși existența primelor ordine.

Ce trebuie făcut pentru a evita să fie înrobit, să păstreze demnitatea, respectul față de sine și menținerea relațiilor cu clientul și ordinea însăși? Iată câteva reguli de aur pe care mă ghidez acum - regulile de aur ale interpretului. La aceste reguli, am mers mult timp, am pierdut celule nervoase și am avut un stres destul de lung în primii ani de muncă.

1. Plata în avans nu este atât de importantă ca termenii săi.
Cu toate acestea, prima regulă, desigur, este plata anticipată.

Din momentul în care ați început executarea ordinului altcuiva, ați mers la serviciu. Trebuie să fie învățat. Au venit să cumpere materiale, s-au așezat să planifice planul, să se abată de la afacerile lor pentru ceea ce vrea clientul, totul, ești la lucru. Fiecare zi din viața ta trebuie plătită.

Dacă persoana, Clientul, dorește să faceți ceva de acest fel, care nu este printre produsele oferite spre vânzare, sunteți la locul de muncă.

Și acesta este cel mai dificil moment pentru un începător. Orice începător de ac cu experiență se simte real euforie din faptul că a fost observat și este gata să plătească pentru o asemenea fericire :)

Acum, despre termenii acestei plăți în avans.
Plata anticipată este diferită. Se întâmplă parțial, poate fi complet. Cea mai proastă opțiune, care este adesea convenită de începător - banii vor fi plătiți când o parte din muncă va fi aprobată. Spuneți, cu păpuși portret, acest lucru este mega-relevante. Începătorul face fața, confirmă această persoană (în fotografie) de la client, și el arată, se consultă cu rudele, nu acceptă locul de muncă și, prin urmare, nu plătește încă. A cădea într-un astfel de cadru este o groază teribilă. Clientul ar dori, de asemenea, să meargă la muncă în fiecare zi de așteptare pentru fotografie, se uită la noi opțiuni, de asemenea, îndoieli se confruntă cu suferință, el este, de asemenea, responsabil, este necesar să se dea această păpușă. Sau, opțional, o papusa portret ca un cadou, lăsați-l să fie un lucru uzat, o rochie, o jachetă, o pălărie, orice. Dacă sunteți începător, nu luați bani, ci începeți să lucrați și trimiteți spre aprobare, pentru a obține cel puțin ceva, fiți siguri, pentru a obține stresul în întregime. Pentru că atunci când nu sunteți sigur că veți obține exact acea persoană, atunci rochia, sacoul pe care l-ați comandat, clientul vă simte nesiguranța și, de asemenea, devine nesigur. Am fost de ambele părți, așa că vorbesc cu cunoștințe.

Un caz similar cu unul dintre maestrul nostru, maestrul supermaster, admir eu. Și în acel moment eram din partea clientului. I-am trimis materialele (guler și dorințele pentru culorile produsului), pentru a obține jacheta pe care am comandat-o. Ea (gratuit!) Mi-a oferit diferite opțiuni, a trimis fotografii diferite, și, observați, fotografia unei jachete reale, pe care a început să o facă prin comanda mea. Avem a fost o săptămână de chin, atunci mi-am dat seama că dacă oferă acest serviciu pentru bani, acesta va putea face față în orice caz, am descris ceea ce vreau ca un întreg și complet de încredere, plătind suma totală nu este mică în acel moment. Mi-a făcut un alt lucru și mi-a trimis-o, pe care am primit-o împreună cu gulerul meu prost în afacere, deși i-am lăsat un guler ca o compensare morală. Lucrul a fost superb! Îmi place acest sacou!

Ei bine, de artist, până când m-am oprit practica vicioasă a „aprobat, și apoi va plăti,“ Sunt foarte, foarte mult odată ce a suferit chinuri teribile, stres, s-au grabit la oficiul poștal, așteptând ca munca mea este în cele din urmă aprobat. Despre remarcile dureroase ale soțului ei, în general, mă liniștesc.

Concluzie. Mai întâi, dacă oferiți o slujbă la comandă, asigurați-vă că ați lucrat. În caz contrar, ai făcut-o în zadar. Și luați bani de la începutul muncii. Nu contează cât de mult, jumătate sau întreaga sumă sau 25%. Acest lucru este necesar nu numai pentru dvs., este necesar pentru Client, deoarece el vrea să lucreze cu un maestru încrezător. Nu-l încărcați cu timiditatea.







Termenii de plată anticipativă pot fi diferiți, de asemenea trebuie să le "stipulați pe mal". Veți plăti și vă promit că până la sfârșitul săptămânii va arăta o fotografie de, să zicem, pe sine sau pe un manechin, în cazul în care hainele, în cazul în care aceasta este o păpușă, se va arăta atunci când este complet configurat, de exemplu, corpul cu capul la accesoriile de scenă. Sau stipulați că veți arăta deja lucrul final. Deci, va fi mai ușor pentru dvs. și pentru client.

2. Prin urmare, a doua regulă. Nu arătați clientului niciodată lucrul "brut".

Nu au terminat capetele de marionetă cheltuite, haine zdrobite, sfâșiate cu pini, fotografii făcute în tulburare, mizerie în atelier. Photoshoot-ul ar trebui să fie temeinic, fotografiat. Trebuie să faceți fotografii pentru a le place.

Și cu atât mai mult - nu ar trebui să fie o relație - „vedere părții va fi diferit, chiar acum astfel încât să arate în fotografie“ „Eu încă reface“, „aici vreau să atașați ceva ceva“, În nici un caz, clientul nu va trebui să se gândească la ceea ce va fi în final. Dacă dai un job "brut", atunci trebuie să fii pentru asta. bine, motive foarte bune. Nici măcar nu știu care dintre ele. Într-o sută la sută din cazuri nu ar trebui să fie!

Într-un restaurant bun, bucătăria nu miroase!

Și aveți un restaurant bun, nu o stație de tren cu studenți cu bani.

3. A treia regulă de lucru cu clientul "" Atenție este o fotografie bună! "

O camera buna este minunata! Dar progresul tehnologic este atât sa depășit pe sine că, dacă fotografiile anterioare „căutat“, pentru a se asigura că imaginea este mai realist, dar acum există o industrie întreagă conceput pentru a se asigura că imaginea nu a fost la fel ca și specifică a învățat să transmită camera de ultima generatie.

Arăt pe exemplul patului meu de ac Kikimory.

Iată o fotografie făcută de o cameră cu 12 pixeli

5 reguli de aur pentru cei care doresc să lucreze la comandă - târgul meșteșugarilor - manual, manual

În nas și în alte locuri, Kikimora are găuri evidente și nu arată ca un produs solid. Dar acest Kikimora, înainte de a se retrage și de a obține un loc de vacanță, a trecut o mașină de spălat și a fost absolut fermă. Dovaliana pe toate cele o sută! Și nu are astfel de găuri pe nas! O camera prezinta - exista! Da, de fapt sunt, dar nu pot fi văzute.

Deci, vă va arăta, de exemplu, produsul felted, o cameră "cinstită" bună, fără prelucrare, așa cum este.

Am scos în mod deliberat acele din nas.

Într-adevăr, camerele foto moderne fac poze ale ceea ce văd :) Chiar și jocurile cu focalizare nu ajută întotdeauna să evidențieze exact ceea ce aveți nevoie și să creați starea de spirit din fotografia de care aveți nevoie. Pe acest subiect în rețea puteți găsi o mulțime de clase de maestru excelent, aici, la Târgul Maeștrilor, există și zeci de ele. Puteți merge la cursuri de maeștri reali pentru fotografi, cursuri de formare și de a învăța cum să fotografiați și să procesați fotografii. Iar acest lucru, desigur, puteți scrie în Notepad of Important Affairs pentru viitorul apropiat. Dar! De exemplu, trebuie să trimiteți fotografia acum și veți merge la curs într-o lună.

Apropo. Când Mos Craciun de anul trecut mi-a dat Samsung Edge, am sărit în tavan, văzând posibilitățile camerei sale. Până când am început să-mi scot păpușile. În fotografie nu a fost ceea ce am văzut în viața reală. Fotografia clopoțelului "din pietricele" de lână era atât de sinceră încât părea că prin găuri se poate vedea ce este în interiorul păpușilor. Și nu m-am îndrăgostit de "toate fisurile" din această interpretare. A fost necesar să studiem modurile și să alegem acea opțiune de fotografiere, care nu arată atât de nerușinat că această păpușă a fost făcută cu ace.

Și rapid la cursul de fotografiere :)

Din nou, ceea ce despre această regulă este important să ne amintim atunci când sunt, de exemplu, trebuie să se consulte cu clientul în detrimentul un moment total (culori și combinații, lungimea de peruci păr în aceleași păpuși, silueta generală, etc.), pentru a clientului vedea produsul în întregime .

Mulți începători sunt pur și simplu jenați să facă acest lucru. Crede-mă, clientul nu este deloc dificil, cere-i să scrie - dacă munca a fost plăcută, dacă timpul de livrare și prețul au fost aranjate și dacă scopul a fost atins. Recenziile pe care le puteți colecta, precum și fotografiile produselor dvs. Puteți să-l utilizați în publicații despre munca dvs., la Târgul de Maeștri, oriunde. Acesta va fi util ca parte integrantă a reputației dvs. de maestru. Am început să solicit feedback de la cea de-a 40-a păpușă și îmi pare foarte rău că nu am păstrat primele.

5. Fiți gata să dați bani dacă ceva nu merge bine.

Negociați-o cu clientul. Circumstanțele din viață sunt diferite și niciodată nu vom putea anticipa cursul evenimentelor. Forța majoră este inadmisibilă în această privință. Reputația costă mult mai mult. Pentru mine este o lege de fier.

Luați în considerare faptul că sunteți o persoană armonioasă și veți reuși în orice caz! Fii increzator!

Faptul că mă plătesc pentru o păpușă, iar asta sunt bani (nu mici), țin un cont separat. Până în ultima clipă, sunt gata să dau acești bani. Chiar dacă clientul spune că nu-i place papusa mea, voi da banii și voi lua păpușa. Voi presupune că în această săptămână sau două am lucrat doar pentru mine, pentru colecția mea (pe care eu, apropo, nu o am).

În același timp, am făcut mult mai mult efort pentru a ajuta-l ordonat să găsească un cadou bun, papusa conceput ca un cadou pentru o aniversare, și a petrecut o mulțime de timp (ma - la locul de muncă), a ordonat ea - de așteptare, calendarul am avut-o cu o marjă, dar a pierdut în luna păpușa nu a adus în calcul toate calculele noastre.

Și brusc - despre un miracol! A început să amâne calendarul celebrării jubileului său. Apoi, în străinătate a rămas mai mult decât a stabilit, apoi a decis să-și sărbătorească jubileul în cele din urmă cu o întârziere mare, ghicind la o altă dată. În general, a fost o adevărată magie. Cu o zi înainte de aniversarea mea „Doll“ pe flop-uri cartea mea de vizită este aceeași sumă de bani înapoi, de asteptare zakazchitsa meu ucrainean și a raportat că a fost găsit păpușa și acum stă în fața ei pe masă, și este de la ea în încântare.

Pe scurt, conformitatea cu toate regulile de mai sus - este prevenirea stresului nervos, acumularea bagajelor necesare, inclusiv psihologică, a scăpa de diverse dependențe, sentimentul că, dacă ați plătit, atunci ar trebui la sicriu, de la căderea de sine.

Sunteți plătiți pentru timpul dvs. (în primul rând), pentru abilitățile dumneavoastră și pentru faptul că de ceva timp veți lucra pentru o altă persoană. Toate aceste momente (din partea dvs.) trebuie să fie stipulate. Dacă doriți, atunci puteți exprima condițiile. Din momentul în care a pus o fotografie și a scris articole care pot face acest lucru pentru bani, trebuie să aveți propria listă de reguli pentru a face cu clientul. Mi se compune din cele cinci de mai sus.

Cu privire la toți maeștrii începători și stabili!

Mult noroc și inspirație!

Cuvinte cheie







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: