10 Reguli pentru prezentarea cu succes

1. Încercați să fiți individuali. Pentru ca publicul să vă amintească de tine, trebuie să ieșiți din fundalul general al altora. Încercați să faceți ceva imprevizibil, neobișnuit, ceva ce nu se așteaptă de la dvs. Cu toate acestea, pentru a vă simți confortabil și calm în această situație. Toate emisiunile postere sau diapozitivele. Toată lumea vorbește cu un laptop în picioare lângă microfon. Dacă aveți o voce puternică, mutați-l deoparte sau arătați o piesă interesantă a programului TV, ceea ce vă confirmă în mod clar ideea. Este posibil să se deosebească chiar și cu ajutorul stilului de îmbrăcăminte, deci merită să luați în considerare scenariul discursului dvs. în detaliu, astfel încât succesul prezentării să fie asigurat.







2. Aplicați stimuli de contrast. Publicul poate fi comparat cu un submarin. În timpul prezentării, ea vă urmărește "prin periscope". Dacă arătați ceva interesant, barca va veni. Prin urmare, la întocmirea prezentării, folosiți stimuli de punct (gesturi, pauze, modificări de înălțime sau volum de voce, vocabular nou.

3. Anticipați întrebări clare. Presupuneți că audiența vă poate pune întrebări dificile sau acute. Încercați să le depășiți astfel încât ascultătorii să nu devină dușmanii voștri. Acest lucru se poate face cu o singură expresie: "Acum sunt gata să răspund la întrebările dvs. dificile", credeți că ați reușit prezentarea.

4. Nu vă fie teamă să nu vă prezentați neinformați. Dacă nu știți ce să spuneți la această întrebare, discutați despre aceasta în mod calm, cu încredere și cu onestitate. Nu te desface. De exemplu, răspundeți la aceasta: "Această întrebare este în domeniul cunoașterii angajatului meu. El înțelege mai bine acest subiect decât mine. Putem lua o consultație de la el după prezentare sau acum. "







6. Faceți o grămadă: prezentarea dvs. este o viață reală. De exemplu, "Când am ajuns aici, am fost brusc prins într-un blocaj de trafic, ma prins în gardă, eram foarte îngrijorat că am putea întârzia. Cu toate acestea, după ce mi-am spus: nu puteți să schimbați nimic, să vă liniștiți și să așteptați. Și imaginați-vă, de îndată ce m-am luat în mână, drumul a fost liber și mașinile au început. Despre asta vreau să vorbesc astăzi - cum să ajuți organizația să iasă din situația de criză ".

7. Nu te lăsa păcălit. Imaginați-vă, cineva din public a spus: "Vorbești prostii!". Puteți răspunde: "Ce anume este proastă pentru tine?" - "Da, întreaga ta prelegere." Și toate, succesul prezentării, puteți pleca în trecut. De fapt, acțiunile dvs. ar trebui să fie după cum urmează: pauză, fără emoții, tex: "Următoarea întrebare vă rog." Ca să nu auziți în timpul prezentării, rău sau bun, trebuie să păstrați calmul.

8. Faceți publicului un co-reprezentant. Prezentarea nu este un monolog. Elevii ar trebui să devină participanți activi la discurs. Întrebați-vă întrebările: "Cum credeți, ce se va întâmpla dacă luați următoarele lucruri?". La început oamenii te pot ignora, dar vor începe treptat să se implice în joc. Aceasta este o mișcare minunată, garantând succesul prezentării.

9. Reperează. Oamenii care se pregătesc pentru prezentări, din anumite motive, nu își pronunță discursul. Ele cu atenție desenează diapozitive, reflectă mult și când încep să vorbească, ele nu se încadrează în timp. Sarcina ta este să dezvolți totul la automatism, deci repetiți.

10. Efectuați peste tot. Dacă doriți să dezvoltați abilitatea de a vorbi în public, stați undeva despre prezentarea dvs. publică (la o conferință de afaceri, la o întâlnire la școală, la o întâlnire, la o sărbătoare publică).

10 reguli de prezentare reușită sugerează buna desfășurare a vorbirii publice, sperăm că sfatul nostru va fi util pentru dvs.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: