10 Cele mai frecvente superstiții și originile lor sunt jurnalele - pe

10 Cele mai frecvente superstiții și originile lor sunt jurnalele - pe
1. Nu poți face nimic vineri, 13
Credință într-o zi groaznică, vineri, 13-a se pare că a apărut din interpretarea liberă a Vechiului Testament. Chiar în această zi, Cain la ucis pe fratele său Abel. De-a lungul timpului, această legendă era supraîncărcată cu o mulțime de speculații, transformând numărul 13 într-un semn teribil de nenorocire și nenorocire.







2. Nu puteți trimite nimic peste prag
Lucrul este că, în cele mai vechi timpuri, cenușa strămoșilor a fost ținută sub pragul casei, și să le deranjeze, trecând prin prag, a fost considerată extrem de periculoasă.
De aceea este imposibil să stai pe prag, care este încă considerat limita dintre două lumi - o casă sigură și o lume ostilă sau chiar mai groaznică - lumea celor vii și lumea celor morți.

3. Nu te poți întoarce de la jumătatea drumului
Această superstiție este, de asemenea, legată de prag și este cu funcția sa limitele dintre lumi. Înainte de a ajunge obiectivul, omul se întoarce acasă slăbit, și este în pragul graniței-l poate aștepta pentru orice - de la anxietate inutile ofensat spiritele stramosilor, entităților care au dorit să se infiltreze în lumea noastră.

4. Nu poți da un ceas
Chiar și acum, în epoca noastră luminată, un astfel de cadou ca un ceas este considerat nedorit. De ce este asta?
Această credință a venit la noi din China, unde se crede că dacă primiți un ceas ca dar, este considerat o invitație la o înmormântare.

5. Nu puteți sărbători patruzeci de ani
Probabil, acest lucru se datorează faptului că, chiar și în Rusia Kieveană a fost făcută „pentru a verifica morții“ pe incoruptibilitate, iar în secolul al XVII-lea, perioada care determină moaște nestricate, a fost stabilit la 40 de zile.

6. Nu puteți lăsa doar casa, dar trebuie să "vă așezați pe cale"
Acest semn se bazează pe credința credincioasă a oamenilor în spiritele bune și rele care guvernează lumea. Se credea că spiritele acasă se agăță de un om, îl împiedică pe drum și încearcă să-l înapoieze, astfel că nu va exista drum bun. Așezați în fața unui drum lung, spiritele pot fi amăgite - vor crede că nimeni nu merge nicăieri și își va pierde vigilența.







7. Nu mâncați cu un cuțit
Cuțitul a fost considerat nu doar un instrument de muncă, ci și un instrument de protecție - atât din cauza pericolelor reale, cât și din tot felul de spirite rele. Un astfel de subiect magic important a necesitat un tratament special și a fost folosit numai după ritualuri speciale. Există de la el - menirea de a mânui spiritele, care fac o persoană rău și agresiv.
În plus, în acest fel, vă puteți tăia trite.

8. Nu puteți selecta nimic la intersecție
Se crede, totuși, dacă „traduce“ o boală sau nenorocire pe ceva si arunca-l la răscruce de drumuri, se va lua spiritele rele. Este pentru a nu avea probleme altor oameni, si nu costa nimic pentru a alege la răscruce de drumuri, pentru că mai scump element găsit acolo, cu atât mai grave probleme sau boala, amestecat cu ea.

9. Nu poți să mergi într-un pantof
Acest semn a fost observat tot timpul. Persoanele vechi spun că dacă o persoană își permite să meargă într-un pantof sau într-un pantof, devine foarte devreme orfan.

10. După apusul soarelui, nu puteți scoate gunoiul
Acesta este probabil cel mai popular semn pentru bărbați. În principiu, toată lumea știe, dar nu toată lumea își cunoaște rădăcinile.
Se crede că, dacă o scoate gunoiul după apusul soarelui, pentru tine va merge la bârfă, și nu e de mirare - pentru ceea ce ar face bucuria casei pentru ceva sub acoperirea întunericului? La urma urmei, vecinii sunt rătăciți și nu își vor schimba mintea despre motivul pentru care vă ascundeți atât de mult gunoi. Ei spun, de asemenea, că dacă scoateți gunoiul pe timp de noapte, luați bani din casă, dar acest lucru nu se explică logic.

Crezi în omens? și cum vă simțiți despre ei?

1. Nu poți face nimic vineri, 13
Credință într-o zi groaznică, vineri, 13-a se pare că a apărut din interpretarea liberă a Vechiului Testament. Chiar în această zi, Cain la ucis pe fratele său Abel. De-a lungul timpului, această legendă era supraîncărcată cu o mulțime de speculații, transformând numărul 13 într-un semn teribil de nenorocire și nenorocire. Asemenea nonsens în familia noastră este cel mai fericit număr
Noi întotdeauna merge pentru acel număr în vacanță (de data aceasta doar în noapte și a plecat 13 - 14), în ultimul an a locuit în casa 13-13 și se lasă întotdeauna cu un bang. dar dacă nu este acolo, mă tem chiar să mă gândesc, poate că nu totul va fi bine

Asemenea nonsens în familia noastră este cel mai fericit număr Da, se întâmplă și așa. Pentru unii oameni, cifra 13 este fericită.

Da, cred că va fi fericit pentru toată lumea dacă nu transpirați semnele

A crede în semne sau nu este o chestiune voluntară

Sunt de acord. și dacă nu mă grăbesc cu sinceritate doar când fluier, nu permite nimănui să fluiere acasă și lucrez, de asemenea, ore întregi la despărțire de 100% doar odată ce a existat o confirmare

Totuși, fetelor, vreau să scriu despre un semn. Probabil că știi că nu poți fluiera acasă. Vreau să spun că acest semn funcționează aproape întotdeauna. Deci despre asta vorbesc. Nu este absolut nici o diferență cine va fluiera - o persoană sau acest fluier este purtat de la televizor. Din tinerețea timpurie colectez toate aceste semne, am citit despre fluiere într-o carte scrisă de un vindecător folcloric.

Știți cu toții că este imposibil să fluierați acasă despre fluierarea unui copil, bunica mea mi-a interzis să fluier.

Nu cred în omens.
dacă citiți tot ceea ce este asociat, de exemplu, cu nunți sau cu nașterea unui copil, se pare că jumătate exclude cealaltă







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: