Liverpool - Homel 3-0 - FC Liverpool, site-ul fanilor vorbitoare de limbă rusă din Liverpool

Liverpool, într-o întâlnire de întoarcere, îi distruge adversarul și se duce cu încredere în runda următoare a Ligii Europei.

Jocul de retur al Ligii Europene cu Gomel din Belarus a fost pentru Liverpool primul meci al sezonului de la Anfield. În ciuda rezultatelor pozitive ale primei întâlniri, mulți fani au fost nemulțumiți de calitatea jocului echipei preferate și au așteptat pe bună dreptate jucătorilor săi un spectacol mai spectaculos. Mai mult decât atât, avantajul unei mingi a avut mai multe acțiuni mai relaxate în atac. În plus, a fost necesar să se corecteze statisticile teribile ale jocurilor de pe teren propriu din sezonul trecut, iar un meci cu cel mai puternic concurent nu este o opțiune excelentă pentru depășirea complexului de "teren de acasă".

La debutul său la "Anfield", Brendan Rodgers a decis să meargă pe deplin pregătit și să pună meciul aproape cel mai puternic pentru ziua de azi. Locul din poartă ocupa Pepe Reina; în apărare - cei patru apărători obișnuiți; Lucas, Gerrard și Shelvey în centrul mijlocului; și trei jucători atacați în fața lui Downing, Suarez și Borini. Joe Cole nu a avut timp să se recupereze la această întâlnire și, de neînlocuit în meciurile de pre-sezon, Carragher, Spearing și Henderson au rămas în rezervă. Și Andy Carroll a rămas în rezervă.

Liverpool a început meciul foarte activ. În primele trei minute, "Red" a reușit să câștige o pedeapsă, să observe descoperirea lui Suarez și o ieșire foarte periculoasă la poarta lui Stuart Downing. De asemenea, Fabio Borini a marcat goluri de la cincisprezece, dar apărătorii i-au blocat lovitura.

După o scurtă perioadă de calm, Merseyside în minutul 10 a reamintit o lovitură slabă, dar neplăcută, de către Steven Gerrard. Pas îi dădu lui Stuart Downing, care la acele momente arăta cel mai activ. În minutul 16, "Red" a eșuat în atac. Suarez și Gerrard au jucat bine unul cu altul, iar în ultima etapă uruguayanul a lovit de la douăzeci de metri - mingea a trecut peste bara transversală.

Gazdele au continuat să domine și acum Fabio Borini, aflat în centrul zonei de pedeapsă, a primit o pasă foarte inteligentă de la Downing și a lovit, dar din nou atacul său a fost luat de către apărători. Într-un moment, Suarez a bătut efectiv Kashevsky și a mers unul câte unul cu portarul. Din nefericire, înainte, un pic sa grăbit și lovitura sa la colțul din apropiere a fost parată de Bushma.

Acest eșec nu a stricat în nici un fel starea de spirit a Uruguayanului, și deja în următorul episod Suarez a creat un gol. Prins în pedeapsa bielorusă, "Seven" din Liverpool la bătut pe Matveichik și a împușcat poarta. Apărătorul, în toamnă, părea că a întrerupt combinația, dar mingea a căpătat tremurător la Borini, care din vară a lovit poarta lui Bushma. Primul gol al lui Fabio pentru Liverpool, cu care îl felicităm cu entuziasm!

După ce golul a fost marcat, Merseyside nu a apăsat pe porțile lor, dar a continuat să preseze porțile lui Gomel. În minutul 26, Suarez a făcut o cameră periculoasă pe Borini - un pic inexact.

În minutul 41, Reds și-au consolidat avantajul. Și din nou aproape totul a fost creat de Suarez. Luis a învins un apărător, a intrat în zona de pedeapsă și, în ciuda opoziției unui alt defencist, a ieșit pe o farfurie ca o minge către Gerrard. Căpitanul a lovit liniștit porțile goale!

Homel în prima repriză părea destul de timid. Era clar că echipa poate și vrea să joace, dar diferența în clasă a fost foarte mare. Mai ales a fost remarcabil în luptele single, unde oaspeții au pierdut aproape totul. Kozeki și lovitura liberă și împușcat pe Voronkova - asta e tot ce au făcut fotbalistii de la Gomel.

A doua jumătate a Merseyside a început într-un ritm mai relaxat. Cu toate acestea, la sfârșitul a zece minute de joc gazdele au explodat cu două supermomente. Primul Gerrard de la pedeapsa lovit în postul de poartă, iar apoi Suarez în stilul mărcii sale a învins apărătorul și dintr-un unghi ascuțit lovit în colțul din afară. Bushma într-un joc incredibil de salvare a reușit să trimită o coajă de joc la colț.

În minutul 63, Suarez a obținut o lovitură liberă periculoasă și a executat-o. Mingea se înălța lângă stânga "nouă", dar refuza să intre pe poartă. După șase minute, uruguayanul a încercat să lovească poarta din afara zonei de pedeapsă: portarul a fost în alertă.

Aparent, a fost un clopot de alarmă pentru Gomel, deoarece aproape imediat după momentul lui Suarez, Glen Johnson a deschis scorul pentru golurile sale în acest sezon. Fundașul din dreapta a găsit o revenire de la apărătorul din Belarus și a lovit colțul din dreapta al poarta cu un parașut puternic! Trebuie sa spun ca Glen a marcat foarte bine cu partenerii inainte de gol, iar aceasta lovitura a fost o recompensa vrednica pentru eforturile sale.

În timpul rămas, "Reds" controlate cu încredere mingea, pentru mult timp perepasovyvayas între ei și, prin urmare, privarea adversarului de capacitatea de a face ceva la poarta altora.

Liverpool, într-un stil grozav, și-a făcut debutul în fața audienței, înfrânându-se cu încredere pe Gomel din Belarus. Brendan Rogers a reușit pe deplin să combine componentele eficiente și distractive și să arate tuturor scepticilor pe care echipa în conducerea sa le progresează și își dezvoltă treptat identitatea corporativă. Spre deosebire de întâlnirea oaspeților, "Reds" arăta ca o singură echipă, majoritatea jucătorilor știau ce să facă și unde să rămână și trei goluri fără răspuns au fost cea mai bună confirmare a acestui lucru.

Liverpool: Reina, Johnson, G., Jose Enrique, Skrtel (Carragher 76), Agger, Lucas (Spearing 86), Shelvey (Adam 76), Gerrard, Downing, Suarez, Borini.

Schimburi neutilizate: Jones, Kelly, Henderson, Carroll.

Avertismente: Shelvey 59.

Goluri: Borini 21 (1: 0), Gerrard 41 (2: 0), G. Johnson 71 (3: 0)

Gomel Bushma Klimovich (Evseenko 86) Kuzmenok, Kashevskii, Matveychik, Voronkov, Aleksiyevich Novak (Lipatkin 63) Kozeko (Kirylchyk 75), Platon, Alumona.

Substituenți neutilizați: Sakovici, Palomik, Yakhno, Sheryakov.

Liverpool. Stadionul: Anfield Road. Sunt 43 256 de spectatori.