7 Fraze pe care nu le veți auzi niciodată de la un angajat ideal

Ce fel de angajat visează fiecare angajator? Este evident că în acest sens, care va putea face față cu orice număr de sarcini, va fi fericit să rămână, pentru a lucra la sfârșit de săptămână, niciodată obosit, și cu toate acestea nu a fost luat prin surprindere pozitiv. Exagerarea? Poate. Dar aici sunt câteva afirmații pe care nici un angajator nu vrea să le audă. Această listă a fost trimisă împreună cu portalul HR-tv.ru de către șeful departamentului de formare LiveTex Ksenia Nikonchuk.

7 Fraze pe care nu le veți auzi niciodată de la un angajat ideal

Noi nu suntem perfecți, dar fiecare companie visează - angajatul ideal. Acest lucru va fi discutat astăzi și dacă găsiți o persoană din organizația dvs. care nu a auzit niciodată frazele de mai jos, a îndrăznit să-i intituleze "Ideal".

De regulă, aceștia sunt oameni care vă ajută nu numai în ceea ce privește competențele și motivația, ci și în ceea ce privește valorile. De la acești angajați nu auzi niciodată spusele de mai jos.

1. "Aceasta este o sarcină dificilă" / "Nu știu cum să fac asta" (pronunțat brusc, cu un refuz clar)

Angajatul ideal, aflat într-o situație în care nu dispune de suficiente cunoștințe sau resurse pentru a-și îndeplini sarcina, va indica exact ce ar trebui să știe. El nu va începe imediat să enumere motivele pentru care nu va îndeplini această sarcină.

De exemplu, cereți sfaturi, sugerați mai multe soluții pentru a alege persoana potrivită împreună, cereți-i să îi dea un îndrumător, cu experiență în rezolvarea unor probleme similare.

2. „Am atât de multe probleme și“ / „nu am timp“ / „Nu am timp“ (prea brusc, pe termen, de multe ori fără să mai aștepte adversarul)

Un angajat ideal solicită ajutor în stabilirea priorităților sarcinilor și, dacă este necesar, discută o creștere a timpului pentru îndeplinirea sarcinilor mai puțin prioritare.

De exemplu, dacă există o sarcină pe scară largă, aceasta va sugera cum să o optimizați sau să împărțiți responsabilitatea cu colegii.

3. "Aceasta este o idee proastă" / "Nimic nu va ieși" (sceptic, ca și cum a tăia ideea)

Un angajat ideal va oferi întotdeauna o alternativă. În cazul în care vede cum să îmbunătățească ceva, nu va condamna ideile altor persoane.

De exemplu, dacă un angajat are o experiență relevantă, el o va împărți pentru a obține o soluție optimă, deoarece adevărul se naște în discuție.

4. "Și am făcut-o ieri. "Și astăzi a fost cazul. "/" Anya mi-a spus. "(Sari de la subiect la subiect, nu sfarseste gandul)

5. "Am făcut-o sau l-am inventat" / "Ți-am spus. "(Să-i acordăm o atenție deosebită)

Dacă un angajat ideal trebuie să primească feedback (inclusiv pozitiv) despre munca sa, el va vorbi doar cu supervizorul. Nu vă concentrați pe voi înșivă și peste tot pentru a-și accentua meritele în orice fel.

El crede că succesele sale ar trebui să se potrivească organic în activitatea întregii echipe.

6. "Succes! Nu voi lua parte la ea "/" Dacă este așa, voi fi concediat "(tonul răgușit și serios)

Angajatul ideal își iubește slujba și sprijină compania, astfel încât nu va fi șantajată prin concediere și va reacționa corect la toate schimbările. În caz de îndoială, el va sugera în comun elaborarea unor criterii pentru succesul soluției.

7 Fraze pe care nu le veți auzi niciodată de la un angajat ideal

7. "Prima dată când aud!" (De obicei, cu voce tare, ca răspuns la o cerere de statut de implementare)

În caz de dificultate în comunicare (nu-și amintește, nu au auzit, nu a spus cu adevărat), se va concentra pe rezolvarea problemei, mai degrabă decât să discute despre ea. Pentru a corecta procesul de comunicare internă, este mai bine să aranjăm o dezbatere sau să formalizăm procesul, dar după închiderea sarcinii însăși.

Concluzie: Un angajat de vis place să caute soluții la probleme complexe, să le prioritizeze corect și să știe cum să își planifice timpul. El împărtășește experiența sa de bună voie și colegii de predare, apreciază nu numai serviciile sale, ci, de asemenea, echipa de servicii, a solicitat în mod deschis feedback cu privire la domeniile sale de creștere. Apreciază compania și îi place ce face și știe cum să se concentreze pe sarcini urgente importante și obiectivele companiei.

Singura întrebare este unde să găsim astfel de angajați. Experiența mea sugerează că este posibil să se creeze un angajat care are competențele necesare pentru companie, în ceea ce privește valorile și calitățile de mai sus, numai în cadrul companiei. Prin urmare, este foarte important să se întâlnească cu colegii, să se calibreze munca lor, să se aloce fusurile orare în timp și, în mod necesar, să se vorbească despre acest lucru cu angajații. Și aici este puțin probabil să vă faceți fără propriul departament pentru instruirea personalului.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: